Szkoła Podstawowa w Dębowej Łące

"Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą!" - św. Augustyn

Archiwum


Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2014/2015

06-09-2014 22:04, Autor: Maria Ziółkowska

„Żegnajcie, lasy zielone,
żegnajcie, rzeki błękitne.
Już jesień idzie przez łąki
i wrzosem liliowo kwitnie
Witaj nam, szkoło radosna,
grająca dzwonkiem co rano!
Dzień dobry, szkoło wesoła.
Lesie i łąko - dobranoc.”

T. Kubiak

1 września br. uczniowie Zespołu Szkół im. Gen. Józefa Bema w Dębowej Łące rozpoczęli nowy rok szkolny 2014/2015. Pani Dyrektor Justyna Świdzicka powitała uczniów, rodziców i nauczycieli, a w szczególności nowych pracowników szkoły i pierwszoklasistów. Wyraziła nadzieję, że ten rok będzie owocny i obfitujący w sukcesy. Część artystyczną przygotowali uczniowie klasy VI pod kierunkiem Pana Miłosza Gębki.

[1]

Spotkanie z policjantem

10-09-2014 08:32, Autor: Maria Ziółkowska

W dniach 4.09.2014r. oraz 08.09.2014r. Zespół Szkół w Dębowej Łące odwiedzili funkcjonariusze z Komendy Powiatowej w Wąbrzeźnie. Panowie sierżant Sławomir Gąsior i sierżant Michał Wzorek pierwszego dnia spotkali się z młodzieżą gimnazjalną, drugiego zaś z dziećmi z klas 0 – III i IV – VI szkoły podstawowej.
Starsi uczniowie uczestniczyli w pogadance dotyczącej odpowiedzialności za czyny karalne osób nieletnich. W skupieniu i z uwagą wysłuchali wszystkiego o czym mówili funkcjonariusze. Młodsi zaś poznali zasady bezpiecznego poruszania się po drodze do i ze szkoły. Dyskusja dotyczyła zarówno drogi przebywanej przez dzieci pieszo, jak i autem, autobusem, czy rowerem. Po odpowiedzi na wiele pytań Panowie policjanci rozdali wśród dzieci odblaski, które zapewnią im bezpieczne poruszanie się po drodze.

[3]

Mój Madagaskar

28-09-2014 02:43, Autor: J.Bliźniak. M.Ziółkowska

Dnia 18.09.2014r. w ramach IV Wąbrzeskiego Festiwalu Turystycznego uczniowie Zespołu Szkół w Dębowej Łące uczestniczyli w spotkaniu ze znanym prezenterem pogody, dziennikarzem, fotoreporterem Jarosławem Kretem. Znany podróżnik opowiadał o swoich podróżach, w szczególności o Madagaskarze - czwartej, co do wielkości wyspie na naszej planecie. Promował swoją kolejną książkę "Mój Madagaskar". Uczniowie poznali jeden z najbiedniejszych krajów świata, jego historię, kulturę, a przede wszystkim endemiczny świat roślin i zwierząt tej przepięknej wyspy. Mogli również kupić książkę wraz z autografem autora oraz zrobić sobie z nim zdjęcie. Do domu wrócili bogatsi w wiedzę o kraju, który w Polsce jest prawie nieznany.

[4]

Polubić fizykę

28-09-2014 20:16, Autor: Sławomir Żebrowski

W dniu 24 września 2014 uczniowie klas 2a i 2b gimnazjum wraz z nauczycielem fizyki Panem Sławomirem Żebrowski wzięli udział w pokazach pt. "Z górki na pazurki, czyli jak energia potencjalna zamienia się w energię kinetyczną i jak można się przy tym dobrze bawić." Zajęcia odbyły się w Instytucie Fizyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Były one przygotowane przez Pracownię Pokazów Fizycznych i Zakład Dydaktyki Fizyki. Obejmowały one zagadnienia z mechaniki, które będą poruszane na zajęciach w bieżącym roku szkolnym w wyżej wymienionych klasach. Pokazy oparte na unikalnym sprzęcie niedostępnym w szkołach na pewno ułatwią naszym uczniom zrozumienie zagadnień teoretycznych podstawy programowej na III etapie edukacyjnym, a dodatkowo być może zainspirują do pogłębiania wiedzy przyrodniczej.

[5]

Pożegnanie lata-powitanie jesieni

30-09-2014 15:34, Autor: Maria Winiarska

Dnia 23 września 2014r. uczniowie klas 0-III Szkoły Podstawowej w Dębowej Łące wzięli udział w zajęciach okolicznościowych "Pożegnanie lata-powitanie jesieni", Zajęcia te miały na celu integrację dzieci klas młodszych. Pani Lato przekazała berło Pani Jesieni, która poczęstowała wszystkich pyszną szarlotką i zaprosiła do wspólnej zabawy. Dzieci wraz z wychowawczyniami malowały na papierze piękne jabłonie z dojrzałymi owocami. W trakcie zajęć dzieci usystematyzowały wiadomości o porze roku, która właśnie nastała. Po zajęciach wszystkie klasy prezentowały swoje prace, które stanowić będą elementy dekoracyjne sal lekcyjnych.

[6]

Śladami przyrody

30-09-2014 15:46, Autor: Katarzyna Żelazna

24 września uczniowie klas I – IV uczestniczyli w wycieczce szkolnej do Czarnego Bryńska. Miejscowość ta położona jest na terenie Górznieńsko – Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego. Na miejscu uczniowie wysłuchali wykładu na temat zachowania się zwierząt i roślin jesienią. Później pokonując trzykilometrową ścieżkę edukacyjną uczestnicy mieli możliwość bezpośredniej obserwacji przyrody. Dodatkowo podczas pokonywania trasy uczniowie w kilkuosobowych zespołach rozwiązywali krzyżówki i zagadki przyrodnicze. Najlepszymi obserwatorami przyrody i największą wiedzą wykazał się zespół Agaty w składzie: Agata Nowacka kl. IV, Alan Goleń kl. III, Natalia Widz kl. II i Nikola Kwiatkowska kl. I. Zwycięscy otrzymali pamiątkowe książeczki, foldery i ogromne brawa.

[7]

Stawiamy na drugie śniadanie

30-09-2014 15:52, Autor: Katarzyna Żelazna

W ramach udziału naszej szkoły w ogólnopolskim programie „Owoce i warzywa w szkole” uczniowie klas 0 – III pod kierunkiem swoich wychowawców przygotowali i wspólnie zjadali drugie śniadanie. Na kanapkach pojawiły się różnokolorowe warzywa i owoce przez co stały się one bardzo apetyczne i smaczne. Samodzielne przygotowanie kanapek dostarczyło dzieciom wiele radości. Konsumpcję poprzedziła krótka prelekcja na temat zdrowego odżywiania.

[8]

VII Rajd „Śladami Pana Samochodzika i Templariuszy”

07-10-2014 22:29, Autor: Aleksandra Piątkowska

W dniach 19-21 września drużyna harcerska „Egida” oraz „Dębowe Skrzaty” i chętni uczniowie z klasy Ia gimnazjum wzięli udział w VII Rajdzie „Śladami Pana Samochodzika i Templariuszy”. Rajd po raz kolejny odbył się w Radzyniu Chełmińskim. W czasie pokonywania trasy rajdu każdy patrol musiał uporać się z licznymi zadaniami i wykonać zielnik ze znalezionych roślin i liści. Ciekawym punktem wyprawy okazała się wizyta w gospodarstwie agroturystycznym. Największą atrakcją sobotniego wieczoru była inscenizacja walk rycerskich i pokazy ognia. Rajd zakończył się w niedzielny poranek apelem pożegnalnym.

[9]

Akcja „Sprzątanie Świata”

07-10-2014 22:39, Autor: Krzysztof Zasada

W dniu 3 października 2014 roku nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskiej akcji „Sprzątanie Świata”. Uczniowie zaopatrzeni w worki i rękawice pod opieką wychowawców sprzątali nie tylko wokół naszej szkoły ale także teren naszej wsi. Każda klasa miała swój rejon sprzątania wyznaczony przez szkolnego koordynatora akcji pana Jana Bliźniaka. Sprawne ręce uczniów bardzo szybko zrobiły porządek w wyznaczonych miejscach. Razem zebraliśmy kilkanaście worków śmieci. Wspólne sprzątanie sprawiło uczniom wiele satysfakcji i radości.

[10]

Święto pieczonego ziemniaka

13-10-2014 09:58, Autor: Katarzyna Belcarska

W słoneczny wtorek, 7 października, uczniowie klas „0” – III wraz z wychowawczyniami brali udział w Święcie Pieczonego Ziemniaka, zorganizowanym w pobliżu parku. Przy ognisku rozpalonym przez strażaka, Pana Alfreda Piątka, działy się prawdziwe ziemniaczane czary. Dzieci poznały baśń o kartoflu, a następnie rozwiązywały zagadki i rozgrywały konkurencje sportowe. Były to prawie akrobacje z ziemniakami. Nie zabrakło też zabaw ze śpiewem oraz okolicznościowej „Ziemniaczanej” przyśpiewki. Po powrocie do szkoły czekał na wszystkich poczęstunek złożony z pachnących, gorących kartofelków i pieczonych kiełbasek.

[11]

I Międzyszkolny Konkurs Recytacji Poezji Patriotycznej

13-10-2014 10:13, Autor: Anna Lubińska

Dnia 03.10.2014r. w naszej szkole odbył się I Międzyszkolny Konkurs Recytacji Poezji Patriotycznej. W konkursie udział wzięli uczniowie z klas 4-6 ze szkół podstawowych z Dębowej Łąki, Łobdowa i Wielkich Radowisk. Pierwsze miejsce jury przyznało uczennicy Magdalenie Szczech z Wielkich Radowisk, drugie miejsce zajęła Magdalena Przyziółkowska z Łobdowa, a trzecie Oskar Wielgosz z Dębowej Łąki. Wszystkim laureatom konkursu serdecznie gratulujemy!

[12]

Konkurs recytatorski „Jan Brzechwa – dzieciom”

16-10-2014 09:35, Autor: Katarzyna Belcarska

13 października uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie recytatorskim „Jan Brzechwa – dzieciom” zorganizowanym w Wąbrzeskim Domu Kultury. Konkurs podzielony był na dwie tury – klasy „0” - III i IV – VI.
W każdej grupie wiekowej mieliśmy swoich reprezentantów. Tym razem nie udało się powtórzyć zeszłorocznych sukcesów ale uczniowie są zadowoleni ze swoich występów. Pokonali tremę i po raz kolejny mieli okazję zaprezentować się na scenie przed liczną publicznością. A przede wszystkim - usłyszeć interpretacje różnorodnych wierszy Jana Brzechwy w ciekawych, a w kilku przypadkach, mistrzowskich wykonaniach.

[13]

Dzień Edukacji Narodowej

21-10-2014 15:20, Autor: Katarzyna Belcarska

Uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej odbyła się w naszej szkole 15 października. W jej przygotowanie z ochotą włączyli się uczniowie w różnym wieku, od zerówki aż po ostatnią klasę gimnazjum. Najmłodsi zaśpiewali piosenkę, drugoklasiści recytowali wierszyki, a trzecioklasiści i gimnazjaliści wystąpili w scenkach humorystycznych. Na zakończenie nauczyciele i pracownicy szkoły otrzymali od swoich wychowanków moc serdecznych i szczerych życzeń oraz kwiaty, a Rada Rodziców zaprosiła na słodką niespodziankę – pyszny tort.

[14]

Zielona szkoła

21-10-2014 15:29, Autor: A. Lubińska, K. Żelazna

W dniach 15 – 16 października uczniowie klasy IV wzięli udział w wycieczce do Gorenia Dużego. Miejscowość ta położona jest w Gostynińsko–Włocławskim Parku Krajobrazowym. W czasie pobytu w ośrodku uczniowie uczestniczyli w rowerowej wycieczce do lasu, zajęciach plastycznych prowadzonych przez miejscowych twórców ludowych oraz przejażdżce kolejką turystyczną. Największą atrakcją okazały się obserwacje ornitologiczne. Zajęcia w „Zielonej Szkole” okazały się wielką przygodą i wspaniałą, żywą lekcją przyrody. Wycieczka była nagrodą dla klasy za zwycięstwo w ubiegłorocznym konkursie „Księga Przyrody Województwa Kujawsko-Pomorskiego”

[15]

Szkolny Tydzień Papieski

31-10-2014 10:25, Autor: Ks. Krzysztof Górski

Od 16 do 22 października br. uczniowie Zespołu Szkół w Dębowej Łące przeżywali Szkolny Tydzień Papieski. W tym szczególnym czasie dzieci z klas „0”-III wzięły udział w konkursie plastycznym pt. „Jan Paweł II – Świętymi bądźcie”, a dzieci z klas IV-VI oraz gimnazjaliści uczestniczyli w konkursie wiedzy o św. Janie Pawle II.
W Tygodniu Papieskim młodzież ze Szkolnego Koła Caritas przygotowała dla swoich koleżanek i kolegów wystawę składającą się z najlepszych prac konkursowych wykonanych przez najmłodsze dzieci, zdjęć z naszym Świętym Rodakiem oraz książek napisanych przez papieża i o papieżu.
Na zakończenie Szkolnego Tygodnia Papieskiego młodzież z SKC przygotowała pod kierunkiem katechetów – Tomasza Składanowskiego i ks. Krzysztofa Górskiego – uroczysty Apel ku czci Papieża Polaka pt. „Jan Paweł II – Świętymi bądźcie”. Uczniowie ukazali w montażu słowno-muzycznym Ojca Świętego, który swoim życiem i nauczaniem zachęcał młodych ludzi do kroczenia drogą świętości. Po przedstawieniu dyrektor Zespołu Szkół w Dębowej Łące Justyna Świdzicka podziękowała młodzieży za zaangażowanie w przygotowanie apelu i wraz z księdzem proboszczem Krzysztofem Górskim wręczyła zwycięzcom konkursów dyplomy, nagrody książkowe i słodkości.
W konkursie plastycznym pierwsze miejsce zajęli: Zosia Kułakowska („0”), Alicja Kułakowska (kl. I), Oliwia Heród (kl. II) oraz Jakub Skica (kl. III). Natomiast w konkursie wiedzy o św. Janie Pawle II pierwsze miejsce przypadło Wiktorii Wróblewskiej (kl. VI) oraz Adriannie Paprockiej (kl. III gimnazjum).

[16]

Pasowanie na ucznia

31-10-2014 10:31, Autor: Katarzyna Żelazna

Piątek 24 października to bardzo ważny dzień dla uczniów klasy I Szkoły Podstawowej, ponieważ w tym dniu, w obecności rodziców, nauczycieli, dyrektora szkoły, kolegów i zaproszonych gości złożyli uroczyste ślubowanie. Ślubowanie poprzedziły występy uczniów klasy I, na które złożyły się wiersze, piosenki oraz układ taneczny. Później pani dyrektor szkoły mgr Justyna Świdzicka wielkim ołówkiem pasowała wszystkich na uczniów naszej szkoły. Uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy, książki, słodycze i wiele innych upominków. Rodzice przygotowali dla wszystkich słodki poczęstunek. Było nam bardzo miło, że na naszą uroczystość przybył wójt Gminy Dębowa Łąka pan Stanisław Szarowski i wręczył nam ogromny rożek słodkości.

[17]

To już XII Memoriał

03-11-2014 20:10, Autor: Katarzyna Żelazna

W Zespole Szkół w Dębowej Łące w dniach 24 – 27 października odbył się XII Memoriał Andrzeja Jaroszewskiego. Był on długoletnim nauczycielem wychowania fizycznego. Wychował wiele pokoleń młodzieży zamiłowanej w sporcie. Jego pasją była siatkówka, którą zaraził wielu uczniów. Po śmierci tego „wielkiego człowieka i nauczyciela” tradycją stało się, że co roku w październiku w Zespole Szkół w Dębowej Łące odbywa się turniej piłki siatkowej. W tym roku w rozgrywkach dziewcząt (gimnazjum) zwyciężyła drużyna z Dębowej Łąki przed Nową Wsią Królewska i Zieleniem. W rozgrywkach chłopców (gimnazjum) zwycięstwo przypadło także Dębowej Łące przed Myśliwcem i Zieleniem.
A oto składy zwycięskich drużyn:
Dziewczęta Gimnazjum Dębowa Łąka : Anita Dąbrowska, Julia Jagielska, Marcelina Kwiatkowska, Adrianna Paprocka, Kinga Ojdowska, Ewelina Rybka, Anna Dąbrowska, Anna Mazur, Weronika Werner
Chłopcy Gimnazjum Dębowa Łąka: Kuba Mazur, Kuba Madecki, Kuba Bledziewski, Sławek Zahora, Łukasz Skica, Adrian Metenia, Bartek Galczewski, Daniel Frankiewicz, Kuba Wrzesinski, Konrad Stroiński
Trenerem zwycięskich drużyn jest mgr Krzysztof Zasada.
W rywalizacji dorosłych zwyciężyła drużyna z Małego Pułkowa, która nie uległa żadnej z pozostałych pięciu drużyn (LZS i OSP).

[18]

Spotkanie z pisarzem

07-11-2014 15:49, Autor: Katarzyna Belcarska

Uczniowie klasy II i III SP wzięli udział w spotkaniu z pisarzem Dariuszem Rekoszem, który jest autorem książek dla dzieci i młodzieży (Szkolny detektyw, Zagadka starego grobowca, serii „Mors, Pinky i … , „Detektywów para – Jacek i Barbara). Spotkanie miało nietypowy przebieg, gdyż zamiast tylko słuchać o pracy pisarza wszyscy świetnie się bawili. Dzieci odgadywały tytuły bajek w komputerowej odkrywance, rysowały portret pamięciowy, tworzyły litery z własnych ciał oraz miały okazję pobrać odciski palców. Brały też udział w rozmaitych zabawach ruchowych, w których nasi uczniowie świetnie sobie radzili. Chętni mogli kupić książki z autografem pisarza. Organizatorem spotkania była Gminna Biblioteka Publiczna w Wielkich Radowiskach.

[19]

Młodzi fani siatkówki

07-11-2014 15:57, Autor: K. Andrzejewski, K.Żelazna

30 października najmłodsi kibice sportowi naszej szkoły uczestniczyli w prawdziwym meczu siatkówki. Pierwszoligowy zespół Budowlanych Toruń podejmował drużynę z Sulechowa. Oczywiście kibicowaliśmy drużynie z Torunia, która zwyciężyła 3:2. Bezpośrednia obserwacja i kibicowanie dostarczyło młodym kibicom wiele emocji. Mecz odbył się w najnowszej toruńskiej hali sportowo - widowiskowej.

[20]

Mistrz Pięknego Czytania

07-11-2014 16:05, Autor: Anna Lubińska

Dnia 29 października 2014r. uczniowie klas II – VI szkoły podstawowej wzięli udział w Międzyszkolnym Konkursie o tytuł „Mistrza Pięknego Czytania”, który odbył się w Filii Gminnej Biblioteki Publicznej w Wielkich Radowiskach. Celem konkursu była m.in. promocja czytelnictwa i budzenie zainteresowań wartościową literaturą dziecięcą. Konkurs przebiegał w trzech etapach, jury zwracało uwagę na płynność i bezbłędność czytanego tekstu, wyrazistość, prawidłową dykcję oraz intonację. Uczennica klasy trzeciej- Roksana Rumińska zdobyła trzecie miejsce, natomiast Julia Łęgowska z klasy piątej zajęła drugie miejsce. Dzieci otrzymały dyplomy i nagrody książkowe, a wszyscy pozostali uczestnicy konkursu dyplomy i nagrody pocieszenia. Gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów.

[21]

Turniej piłki siatkowej

19-11-2014 08:42, Autor: Krzysztof Zasada

W dniu 12.11.2014 r reprezentacja chłopców z naszego gimnazjum uczestniczyła w XII Turnieju Piłki Siatkowej o Puchar Wójta Gminy Golub-Dobrzyń organizowanym przez Gimnazjum w Gałczewie. W rozgrywkach uczestniczyło sześć zespołów. Po dwóch wygranych meczach nasi uczniowie awansowali do finału, w którym zmierzyli się z aktualnymi mistrzami powiatu golubskiego (Gimnazjum w Nowej Wsi). Po zaciętej walce zwyciężył zespół z Nowej Wsi wygrywając w tiebreaku 2:1 (25:21, 24:26,15:12).

[22]

Gminne uroczystości z okazji Święta Niepodległości

19-11-2014 08:46, Autor: Ks. Krzysztof Górski

„…O Matko Polsko! Nie ma sił mówić o Tobie…”
Adam Mickiewicz

11 listopada br. odbyły się w Dębowej Łące gminne uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Tego dnia w kościele pw. NMP Bolesnej młodzież z Zespołu Szkół pod kierunkiem swoich nauczycieli – Marii Ziółkowskiej i Tomasza Składanowskiego przedstawiła montaż słowno-muzyczny pt. „O Matko, Polsko”. Uczniowie przenieśli słuchaczy w historyczne czasy rozbiorów naszej Ojczyzny, kiedy to nie tylko język polski przeszkadzał zaborcom, ale również polska religijność, która jednoczyła Polaków. Gimnazjaliści przypomnieli także zrywy narodowo-wyzwoleńcze naszych przodków, zakończone niestety klęskami i represjami ze strony zaborców. Ostatnia część przedstawienia poświęcona została I wojnie światowej oraz odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Na koniec wszyscy zgromadzeni zaśpiewali hymn państwowy: „Jeszcze Polska nie zginęła…”.

[23]

Światowy Dzień Pluszowego Misia

08-12-2014 15:16, Autor: Katarzyna Żelazna

25 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Święto Pluszowego Misia. Z tej okazji biblioteka szkolna zorganizowała tematyczną wystawę książek. Uczniowie kas 0 – III wzięli udział w licznych konkursach i zabawach. W czasie zabawy każdemu uczniowi towarzyszył jego ulubiony pluszowy miś. Uczniowie poznali historię powstania pluszowego misia oraz dowiedzieli się o życiu i zwyczajach niedźwiedzia brunatnego. Na zakończenie uroczystości nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Mój Przyjaciel Miś”. Jury najwyżej oceniło prace: Marcina Skicy (klasa 0), Łukasza Lubomskiego i Nikoli Kwiatkowskiej (klasa I), Dawida Skicy (klasa II) i Oskara Stoińskiego (klasa III). Zwycięscy otrzymali nagrody i dyplomy.

[24]

Andrzejkowy wieczór

08-12-2014 15:30, Autor: Katarzyna Belcarska

Andrzejkowy wieczór uczniowie klas „0” – VI urządzili sobie 26 listopada. Wszyscy byli ciekawi, co też przyniesie im bliższa i dalsza przyszłość? Starsi uczniowie wiedzą sporo o andrzejkowej tradycji, ale najmłodszym trzeba było o niej opowiedzieć.
W szkolnej świetlicy, dzięki pomysłowym dekoracjom, zapanował magiczny i tajemniczy nastrój. Wszystkie dzieci mogły wziąć udział w tradycyjnych wróżbach oraz znanych i lubianych zabawach. Wielkie emocje, jak zwykle, towarzyszyły wróżbie z butami oraz poznawaniu imienia przyszłej żony lub męża za pomocą nakłuwania kolorowego serca. Przyszłość okazała się dla wszystkich pomyślna, toteż nie zabrakło chętnych do zapewnienia sobie spełnienia przepowiedni poprzez wrzucenie przez lewe ramię grosika do wody. Tańce i swawole przeplatane były różnorodnymi zabawami, wśród których największą popularnością cieszył się pląs z ubywającymi krzesłami. Muzykę, przy której nogi same podrywały się do tańca przygotowali chłopcy z klasy VI, a rodzice zastawili stoły słodyczami i napojami, aby każdy mógł chwilę odpocząć i nabrać sił do dalszych harców.

[25]

Mikołajki

08-12-2014 15:39, Autor: Katarzyna Belcarska

Maluchy z naszej Szkoły nie mogą się doczekać św. Mikołaja, dlatego już 4 grudnia, wszyscy uczniowie klas „0” – III z chęcią wzięli udział w zabawie inaugurującej radosny okres przedświąteczny. Uczniowie klasy II wraz z wychowawczynią przygotowali inscenizację, z której można się było wiele dowiedzieć o św. Mikołaju i chyba usłyszał on piosenkę o sobie, bo nagle rozległ się mikołajowy dzwonek. Niestety dostojny gość nie mógł zostać, gdyż wszyscy wiedzą, że ma teraz mnóstwo pracy, ale zostawił dla dzieci słodką niespodziankę i list. Każda klasa, zgodnie z życzeniem św. Mikołaja, wspólnie malowała jego portret. Oczywiście królowała czerwona farba! Najmłodszym pomagały nieco starsze elfy w osobach wychowawczyń i pana od jęz. angielskiego, ale trzecioklasiści namalowali swojego Mikołaja zupełnie samodzielnie.

[26]

Otrzęsiny klas pierwszych gimnazjum

08-12-2014 15:53, Autor: Kamil Suliński

28 listopada w naszej szkole odbyły się Otrzęsiny klas pierwszych. Uczniowie wraz z wychowawcami poddawani byli ciężkim próbom, podczas których musieli udowadniać, że zasługują na miano gimnazjalisty Po zmaganiach uczniowie złożyli ślubowanie i otrzymali z rąk Pani Dyrektor dyplomy pasowania na ucznia gimnazjum. Po imprezie odbyła się szkolna dyskoteka.

[27]

Wybory do Samorządu Uczniowskiego

08-12-2014 15:57, Autor: Kamil Suliński

24 listopada odbyły się w naszej szkole wyboru do Samorządu Uczniowskiego. Głosowali uczniowie oraz nauczyciele. Najwięcej głosów uzyskali: Jakub Mazur, Anita Dąbrowska oraz Patryk Skierkowski i to oni w tym roku szkolnym reprezentować będą uczniów.

[28]

"Kujawsko-Pomorskie patrzy w kosmos"

20-12-2014 19:35, Autor: Zofia Miazgowska

W piątek 12.12.2014r. dzieci z kl. "0" i "I" uczestniczyły w widowisku naukowym - "Kujawsko-Pomorskie patrzy w kosmos". Projekt Departamentu Edukacji i Sportu w Toruniu realizowany przez Fundację A. Jabłońskiego.
Dzieci dowiedziały się między innymi: jak powstaje prąd, burza, jak startuje rakieta. Widowisko miało charakter warsztatów, więc dzieci aktywnie brały udział w niektórych doświadczeniach.

[30]

Warsztaty plastyczne

20-12-2014 19:54, Autor: Sławomir Żebrowski

W naszej szkole odbyły się warsztaty plastyczne dla rodziców i dzieci. Tematem przewodnim były nadchodzące święta. Uczestnicy pod okiem Pani Marii Winiarskiej mogli wykonać różnymi technikami ozdoby świąteczne.

[31]

…hej kolęda, kolęda!

20-12-2014 19:57, Autor: Tomasz Składanowski

17 grudnia br. w naszej szkole odbył się „II Szkolny Przegląd Kolęd i Pastorałek”. Wykonanie kolęd oceniało jury w składzie: Monika Piątek – Pokucińska, Maryla Ziółkowska i Tomasz Składanowski. Dla wszystkich uczestników przeglądu przygotowane będą dyplomy, nagrody i słodycze. Uczestnicy przeglądu śpiewali tradycyjne kolędy i pastorałki, ale także wykonywane były całkiem nowe, nieznane dotychczas kolędy. Była to także okazja do wspólnego śpiewania kolęd i radosnego przeżywania okresu Bożego Narodzenia.

Nagrodzeni:

Wyróżnienie – Zespół Dziewcząt z klasy IIIB - („Coraz bliżej święta”)
I miejsce – Adrianna Paprocka - („Maleńka miłość”)
II miejsce – Wiktoria Stefan – („Kolęda dla nieobecnych”)

[32]

Święta tuż, tuż...

20-12-2014 20:32, Autor: Sławomir Żebrowski

19 grudnia 2014r. w naszej szkole uczniowie uczestniczyli w przedstawieniu muzycznym o tematyce świątecznej przygotowanym przez klasę IIIB gimnazjum pod kierunkiem Pani Marii Ziółkowskiej. Mogliśmy również zobaczyć występ klasy IV szkoły podstawowej. Następnie nasi podopieczni udali się do sal lekcyjnych, aby obchodzić wigilie z wychowawcami.

[33]

Wielki sukces młodych sportowców

15-01-2015 14:35, Autor: K. Andrzejewski, K. Żelazna

W dniach 13-14 stycznia 2015 roku w Zespole Szkół w Dębowej Łące odbyły się Mistrzostwa Powiatu Wąbrzeskiego w Minisiatkówce. Pierwszego dnia do rywalizacji przystąpiły dziewczęta z klas IV – VI. Po zaciętej walce zwyciężyły siatkarki z Dębowej Łąki przed Ryńskiem i Zieleniem. W drugim dniu do rywalizacji stanęli chłopcy. Zwycięstwo wywalczyli gospodarze – uczniowie z Dębowej Łąki przed Zieleniem i Ryńskiem. Sportowcy z Dębowej Łąki będą reprezentować powiat wąbrzeski w zawodach wojewódzkich, które odbędą się niebawem w Grudziądzu.

A oto składy zwycięskich drużyn:

Dziewczęta: Łęgowska Julia, Kwiatkowska Weronika, Skica Agnieszka, Wróblewska Weronika, Rzepecka Małgorzata, Belcarska Klaudia, Bliźniak Anna, Czarnecka Roksana, Nowacka Agata, Rumińska Martyna, Skica Maja

Chłopcy: Czarnecki Oskar, Metenia Hubert, Kolbusz Bartosz, Pokuciński Patryk, Nałęcz Konrad, Lewandowski Jakub, Przybysz Emil, Skierkowski Krystian ,Tylman Mateusz, Wielgosz Oskar, Zając Jakub

Trenerzy: mgr Karol Andrzejewski i mgr Krzysztof Zasada

[34]

Drużynowe Mistrzostwa Powiatu Wąbrzeskiego w tenisie

25-01-2015 21:00, Autor: Jan Bliźniak

2 stycznia 2015r. w Książkach odbyły się Drużynowe Mistrzostwa Powiatu Wąbrzeskiego w tenisie stołowym dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjum. Poniżej przedstawiamy wyniki:
- I miejsce w kategorii dziewcząt SP w Dębowej Łące w składzie: Weronika Kwiatkowska, Wiktoria Wróblewska;
- I miejsce w kategorii dziewcząt Gimnazjum w Dębowej Łące w składzie: Zuzanna Słodkowska, Marcelina Kwiatkowska;
- I miejsce w kategorii chłopców SP w Dębowej Łące w składzie: Hubert Metenia, Oskar Czarnecki;
- I miejsce w kategorii chłopców Gimnazjum w Dębowej Łące w składzie: Konrad Stroiński, Michał Afelt.
Wszystkie cztery zespoły awansowały do ćwierćfinału wojewódzkiego. Opiekunem uczniów był Pan Jan Bliźniak.

[35]

Kochamy Babcię i Dziadka

02-02-2015 08:15, Autor: Katarzyna Żelazna

23 stycznia uczniowie klasy pierwszej i „zerówki” zorganizowali klasowe uroczystości z okazji Święta Babci i Święta Dziadka. Wnukowie recytowali wiersze, śpiewali piosenki i prezentowali układy taneczne. Nie zabrakło także tradycyjnego „sto lat” i gorących całusów. Każdy uczeń obdarował babcię i dziadka własnoręcznie przygotowaną laurką. Babcie i dziadkowie ze wzruszeniem obserwowali popisy swoich wnucząt i nagradzali je ogromnymi brawami. Na zakończenie goście wzięli udział we wspólnym śpiewaniu znanych i lubianych piosenek. Nie zabrakło takich szlagierów jak: „Głęboka studzienka”, „Zabrałeś serce moje”, „Miała baba koguta”, „Zielony mosteczek”, „Szła dzieweczka do laseczka” , „Jarzębino czerwona”, „Gdybym miał gitarę”. Rodzice zadbali o pyszny poczęstunek dla gości i małych artystów.

[36]

Bal karnawałowy

02-02-2015 08:26, Autor: Katarzyna Belcarska

Bal karnawałowy w naszej szkole to już tradycja. W tym roku odbył się 28 stycznia. Na parkiecie spotkali się uczniowie klas I –VI oraz dzieci z „zerówki”. Mieliśmy też gości – maluchy z przedszkola. Najmłodszym uczestnikom towarzyszyli rodzice, bo dla wielu był to pierwszy prawdziwy bal. Za stołem mikserskim zasiadł szóstoklasista - Piotrek Cieślak, chyba rośnie nam prawdziwy wodzirej. Na sali zaroiło się od wróżek, policjantów, zwierzątek, była przemiła Myszka Miki i nawet arabski szejk. Jednak najważniejszy gość zjawił się dużo później – św. Mikołaj z paczkami przyjechał, jak mówił BMW, bo w tym roku zabrakło śniegu. Tańce przeplatały się z zabawami, w których wszyscy chcieli wziąć udział. O taniec z miotłą walczyły do końca dzielnie Pani Dyrektor i Pani Zosia z „zerówki”, a gdy przyszła kolej na chłopców – rewelacyjną solówką popisał się Oskar Wielgosz z IV klasy. Aby nikomu nie zabrakło sił do zabawy, rodzice przygotowali napoje, owoce i słodycze.

[37]

Pasowanie na czytelnika

02-02-2015 08:35, Autor: Katarzyna Żelazna

W piątek 30 stycznia uczniowie klasy I z wychowawczynią odwiedzili Gminna Bibliotekę w Dębowej Łące. Celem wizyty było pasowanie na czytelnika biblioteki. Ceremonię pasowania poprzedziły wspólne zabawy i konkursy, w których uczniowie musieli wykazać się szczegółową wiedzą z zakresu znajomości treści bajek i baśni, rozpoznać ulubionych bajkowych bohaterów, rozwiązać krzyżówkę, i ułożyć hasło. Następnie uczniowie złożyli przyrzeczenie, że będą szanować i bardzo chętnie czytać książki. Na pamiątkę każdy uczeń otrzymał dyplom pasowania na czytelnika i książkę.

[38]

Awans siatkarzy

13-02-2015 14:13, Autor: Krzysztof Zasada

Uczniowie naszego gimnazjum odnieśli znaczący sukces w piłce siatkowej. Po zwycięstwie w Mistrzostwach Powiatu Wąbrzeskiego przeszliśmy do ćwierćfinału wojewódzkiego, który odbył się 4 lutego w Górznie. Po zaciętej walce pierwszy raz w historii naszego gimnazjum awansowaliśmy do półfinału wojewódzkiego, który odbędzie się 5 marca w Ciechocinku.

[39]

"Dar serca"

13-02-2015 14:18, Autor: admin

31 stycznia w naszej szkole odbyła się impreza charytatywna zorganizowana dla chorego ucznia naszego gimnazjum Bartka Zielińskiego, który od kilkunastu lat dzielnie walczy z dystrofią mięśniową. W programie zobaczyliśmy „Jasełka” w wykonaniu uczniów ze szkoły podstawowej w Łobdowie, a uczennice z klasy III b naszego gimnazjum przygotowały koncert kolęd. Na scenie zaprezentowali się także druhowie z 14 Drużyny Harcerskiej „Odkrywcy”z Gałczewa wykonując piosenki harcerskie i turystyczne. Harcerze chętnie też zatańczyli wraz z uczniami klasy IV naszej szkoły układ taneczny do piosenki „Chocolate”. Podczas koncertu odbyła się także licytacja przedmiotów podarowanych przez osoby prywatne. Młodsi uczniowie naszej szkoły zorganizowali loterię fantową a szkolne koło PCK uruchomiło punkt pomiaru ciśnienia. Chwilę relaksu można było miło spędzić w kawiarence gdzie przedstawicielki Rady Rodziców oferowały ciepłą herbatę, kawę i pyszne ciasto. Na zakończenie uczestnicy udali się do hali sportowej gdzie odbył się mecz piłki siatkowej pomiędzy reprezentacją naszej szkoły a absolwentami. Do naszej akcji włączył się także ksiądz proboszcz Krzysztof Górski, który ogłosił zbiórkę pieniędzy do puszek po niedzielnych mszach świętych.
Wszystkim, którzy okazali „wielkie serce” i włączyli się do naszej akcji pomocy Bartkowi - serdecznie dziękujemy.
Jednocześnie informujemy, że cały dochód z imprezy przekazany został na konto fundacji „Słoneczko”, której podopiecznym jest Bartek Zieliński i w całości przeznaczony będzie na pokrycie kosztów jego dalszego leczenia.

[40]

Lekcja fizyki

13-02-2015 14:28, Autor: Sławomir Żebrowski

Z okazji dnia urodzin Patrona Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej uczniowie klas I gimnazjum udali się na pokazy z fizyki na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Pokazy poświęcone były mechanice i odpowiadały programowi nauczania w klasie I gimnazjum. Omówione zostały takie zagadnienia, jak: energia, pęd, przyspieszenie, spadek swobodny, ruch po okręgu, grawitacja. Uczniowie mogli zobaczyć fizykę w ujęciu doświadczalnym, jak również czynnie wziąć udział w pokazie.

[41]

Dzień Kobiet

22-03-2015 21:59, Autor: Anna Lubińska

Dnia 9 marca 2015r. w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji Dnia Kobiet, którą przygotowali uczniowie z klasy 2 oraz z klas 4-6 szkoły podstawowej. Na akademię zostały zaproszone wszystkie panie pracujące w szkole oraz mamy uczniów. Uroczystość dzieci uświetniły scenką kabaretową, a także recytacją wierszy i piosenką. Każda z pań otrzymała mały słodki upominek. Na koniec publiczność nagrodziła naszych artystów gorącymi oklaskami. Wszyscy wspaniale się bawili i mile spędzili czas.

[43]

Wyjazd do teatru

22-03-2015 22:07, Autor: Katarzyna Żelazna

Uczniowie klas 0 – III naszej szkoły udali się do Brodnickiego Domu Kultury na przedstawienie „Księżniczka na ziarnku grochu”. Pomimo, że scenariusz przedstawienia nieco różnił się od dobrze znanej nam bajki wszyscy zachwyceni byliśmy nieco nowocześniejszą fabułą i wspaniałą grą aktorów.

[44]

Kosmiczna wyprawa

22-03-2015 22:13, Autor: Katarzyna Żelazna

12 marca uczniowie klasy pierwszej wraz z wychowawczynią mgr Katarzyną Żelazną wybrali się do toruńskiego Planetarium na film pt. „Cudowna podróż”. W trakcie seansu uczniowie poznali podstawowe gwiazdozbiory, podziwiali Słońce, które jest jedną z największych gwiazd. Zaczarowaną, kosmiczną rakietą wszyscy „udaliśmy się w podróż” po Układzie Słonecznym, gdzie z bliska oglądaliśmy pierścienie Saturna, podziwialiśmy chmury Jowisza. Nasza rakieta wylądowała na powierzchni Księżyca i Marsa. W trakcie seansu mieliśmy także możliwość obserwowania pozostałych planet Układu Słonecznego. Wielka szkoda, że „nasza kosmiczna podróż” trwała tylko 40 minut.

[45]

Spotkanie z Pawłem Beręsewiczem

22-03-2015 22:19, Autor: Justyna Kułakowska

Dnia 11.03.2015 uczniowie z klas I-III z Zespołu Szkół w Dębowej Łące uczestniczyli w spotkaniu autorskim z Pawłem Beręsewiczem; autorem powieści , opowiadań i wierszy dla dzieci.
Pan Paweł w bardzo ciekawy sposób opowiedział o swoich książkach, mianowicie zapraszał na herbatkę w miniaturowych filiżankach uczestników spotkania i prowadził dyskusję na temat wybranych fragmentów książek. Podczas dyskusji na temat książki „Noskawery” Pan Paweł założył na nos tgz.„noskawer”czyli ubranie na nos, którego dotychczas nikt jeszcze nie wymyślił, co bardzo rozśmieszyło dzieci. Były też poważne tematy dotyczące II wojny światowej na podstawie książki „Czy wojna jest dla dziewczyn?”. Na zakończenie spotkania Pan Paweł Beręsewicz odpowiedział na wszystkie zadane przez uczniów pytania, niektóre bardzo kłopotliwe inne mniej:).
Spotkanie było zorganizowane dzięki współpracy z Książnica Kopernikańską w Toruniu w ramach prowadzonego przez GBP W Dębowej Łące Dyskusyjnego Klubu Książek dla dzieci, którego spotkania odbywają się raz w miesiąc.

[46]

Święto Szkoły

22-03-2015 23:46, Autor: admin

14 marca w Zespole Szkół w Dębowej Łące obchodzono Święto Szkoły. Uroczystość przypadła dokładnie w 221 rocznicę urodzin patrona szkoły – generała Józefa Bema. Dzień rozpoczął się uroczystym apelem, na którym uczennice klas trzecich gimnazjum przybliżyły postać Józefa Bema. Następnie w obecności wszystkich zgromadzonych pani dyrektor Justyna Świdzicka wyróżniła uczniów, którzy uzyskali najlepsze wyniki w nauce i zachowaniu w I semestrze. Później odbyły się turnieje sportowe, konkursy oraz zajęcia profilaktyczne i edukacyjne. Pani Maria Winiarska zorganizowała dla rodziców i uczniów warsztaty artystyczne, na których wykonywano przepiękne ozdoby wielkanocne. Miłą i smaczną niespodzianką było „wspólne śniadanie”. Konsumpcję poprzedziła prelekcja na temat zdrowego odżywiania. Świąteczny dzień miał bogatą oprawę dzięki hojności pana wójta Stanisława Szarowskiego i pozyskanym środkom.

[47]

Wiosna u najmłodszych

26-03-2015 08:17, Autor: Katarzyna Belcarska

W przeddzień nadejścia kalendarzowej wiosny powitali ją hucznie najmłodsi uczniowie naszej szkoły. W tym roku wszystkie dzieci wraz z wychowawczyniami były gośćmi klasy III. Z zaproszenia na uroczystość skorzystała również Pani Dyrektor. Wszyscy uczestnicy przybyli w pięknych, fantazyjnych nakryciach głowy.
Zabawa rozpoczęła się od okrzyków, które miały obudzić wiosenne kwiaty, następnie gotowano wspólnie „Marcową zupę” w myśl przysłowia „W marcu, jak w garncu”, a z kolorowej krepiny powstała na oczach dzieci siedmiokolorowa tęcza. Gospodarze przedstawili inscenizacje piosenki o żabce oraz wiersza. Każda klasa przygotowała „Wiosenną prezentację”. Przedszkolaki przypomniały nazwy i kolory wiosennych kwiatów, klasa I nauczyła wszystkich prawidłowo sadzić drzewka, drugoklasiści zaprosili kolegów do wysłuchania głosów ptaków i rozwiązali zagadkę ich śpiewu, a najstarsi – trzecioklasiści zaprezentowali rozwój motyla. Wśród wielu za-baw największe zainteresowanie wzbudziły odczarowywanie żabki i ubieranie biedronki. Na koniec, gdy już wszystkim zaostrzył się apetyt, każde dziecko wykonało wiosenną kanapkę z motylkiem. A teraz wszyscy czekają na cieplutką wiosnę!

[48]

Pierwszy dzień wiosny

15-04-2015 09:36, Autor: admin

20.03.2015. uczniowie klas IV-VI SP oraz I-III Gimnazjum brali udział w „Pierwszym Dniu Wiosny”. Aby tradycji znalezienia i przywitania „Pani Wiosny” stało się zadość, uczniowie musieli się trochę wykazać. Najpierw cały tydzień dzielnie przygotowywali, przystrajali swoje klasy tak, aby zachwycić i wiosnę i jurorów. Zwycięskie klasy otrzymały smaczne nagrody od Pani Dyrektor. Były torty, batony, cukierki. Warto było pracować! Oprócz słodkości był też czas na zdrową żywność. Uczniowie każdej klasy otrzymali produkty wiosenne, m.in. sałatę, pomidory, rzodkiewkę, ogórka itp. i stworzyli pyszne, zdrowe i kolorowe kanapki. Zwieńczeniem dnia były rozgrywki sportowe zorganizowane i poprowadzone w nowej hali gimnastycznej.

[49]

Dzień Dziecka

08-06-2015 20:56, Autor: Katarzyna Żelazna

W tym roku Dzień Dziecka miał bardzo uroczysty i sportowy charakter. Uczniowie klas 0 – III w swoich klasach uczestniczyli w licznych konkursach sprawnościowych. Natomiast uczniowie klas IV – VI i gimnazjum brali udział w ogólnoszkolnych rozgrywkach sportowych. Był turniej trójek siatkarskich, tenis stołowy, sprawnościowy tor przeszkód, konkurs rzutów do kosza i skoków przez skakankę. Zwycięscy otrzymali dyplomy, nagrody i medale. Oprócz sportowych zajęć najmłodsi uczestniczyli w spotkaniu ze strażakami z Powiatowej Komendy Straży Pożarnej w Wąbrzeźnie. Ogromną niespodzianką była wizyta funkcjonariuszy z Komendy Powiatowej Policji w Wąbrzeźnie. Policjanci opowiedzieli o swojej pracy i zapoznali uczniów z bezpiecznym zachowaniem się podczas wakacji. Bardzo podobał się wszystkim pokaz tresury psa policyjnego. Dla starszych uczniów funkcjonariusze przeprowadzili pogadankę nt. „Profilaktyka uzależnień”. Na zakończenie świątecznego dnia Rada Rodziców przygotowała dla wszystkich dzieci: kiełbaski, gofry, smaczne kanapki i lody.

[50]

Dzień otwartych drzwi

23-06-2015 22:29, Autor: Sławomir Żebrowski

15 czerwca w naszej szkole otworzyliśmy drzwi dla naszych przyszłych gimnazjalistów. Z zaproszenia skorzystali uczniowie klas szóstych z Łobdowa, Wielkich Radowisk i Nieżywięcia. Po krótkim powitaniu i prezentacji szkoły goście w towarzystwie naszych szóstoklasistów udali się na wycieczkę po szkole, gdzie czekało na nich mnóstwo atrakcji. Pokazy z chemii, prezentacje klas językowych i pracowni historii, konkursy z matematyki, informatyki i języka polskiego oraz współzawodnictwo w konkurencjach sportowych w połączeniu z wymianą informacji z naszymi uczniami dały pełny obraz naszej szkoły. Dziękujemy za wizytę i zapraszamy w nasze mury ponownie!

[51]

Wycieczka do Młyna Wiedzy

23-06-2015 22:52, Autor: Sławomir Żebrowski

17 czerwca w ramach realizowanego w naszej szkole projektu KAGANEK, uczniowie udali się do Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu. W ramach zajęć młodzież uczestniczyła w zajęciach na pracowniach. Celem zajęć było rozwijanie wiedzy z zakresu szeroko pojętej fizyki i biologii poprzez praktyczne wykorzystanie nabytych umiejętności, a przede wszystkim, zapoznanie uczniów z metodologią procesu badawczego. Poprzez aktywny i świadomy udział uczniów zwiększono ich zainteresowanie naukami ścisłymi. Na pracowniach uczestnicy mogli sprawdzić nurtujące ich pytania obejmujące działy fizyki i biologii, z którymi spotkali lub spotkają się w szkole. W tym celu każdy mógł wykonywać samodzielnie eksperymenty, stawiać pytania badawcze i szukać na nie odpowiedzi. Uczniowie wyszli zadowoleni z wizyty w Centrum, a nauczyciele pełni nowych pomysłów na zajęcia w naszej szkole.

[52]

Zakończenie nauki klas III gimnazjum

06-07-2015 19:10, Autor: admin

[54]

Zakończenie roku szkolnego 2014/2015

06-07-2015 19:20, Autor: admin

[55]

Witaj szkoło!!!

13-09-2015 19:39, Autor: Sławomir Żebrowski

"Wiedzę możemy zdobywać
od innych, ale mądrości
musimy nauczyć się sami..."
Adam Mickiewicz

Za nami uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2015/2016. Wypoczęci uczniowie wrócili z uśmiechem na twarzy, aby pełni werwy rozpocząć kolejny etap nauki. Pani Dyrektor Justyna Świdzicka powitała uczniów, rodziców i nauczycieli, a w szczególności nowych pracowników szkoły i uczniów. Uroczystość uświetnił swoją obecnością Wójt Gminy Dębowa Łąka Pan Stanisław Szarowski, który wręczył nominacje pedagogom, którzy w czasie wakacji uzyskali stopień nauczyciela mianowanego (Pani Karolina Staworzyńska i Pan Miłosz Gębka). Gratulacje otrzymali również nasi nowi nauczyciele dyplomowani: Monika Piątek-Pokucińska i Krzysztof Zasada. Program artystyczny przygotowali uczniowie klas V Szkoły Podstawowej i II Gimnazjum.

[64]

Pamiętamy

20-09-2015 23:11, Autor: Katarzyna Żelazna

13 września uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami wzięli udział w patriotycznej manifestacji przy pomniku w Kurkocinie. Uroczystość uświetniła p. B. Frankiewicz krótkim wykładem historycznym dotyczącym wydarzeń z 1939 roku. Następnie uczniowie naszego gimnazjum przedstawili okolicznościowy program, po którym odprawiona została msza święta w intencji ofiar hitlerowskiej zbrodni. Na zakończenie delegacje władz powiatu, gminy, sołectw i szkół złożyli kwiaty w miejscu, gdzie przed laty hitlerowcy zamordowali ok.500 polaków - mieszkańców naszych terenów. Dla wszystkich uczestników była to żywa lekcja historii.

[66]

List gratulacyjny z Kuratorium Oświaty

20-09-2015 23:26, Autor: Sławomir Żebrowski

Wraz z początkiem nowego roku szkolnego otrzymaliśmy list gratulacyjny z Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy. Jak widać konsekwentna i wspólna praca nauczycieli, uczniów i rodziców zaczęła przynosić pozytywne efekty.

[71]

Uroczyste pasowanie na ucznia klasy pierwszej

02-10-2015 01:12, Autor: Karina Słapińska

Dnia 20.10.2016 w Zespole Szkół im. gen. J. Bema w Dębowej Łące, miało miejsce uroczyste pasowanie na ucznia klasy pierwszej szkoły podstawowej. Na początku pierwszaki zaprezentowały program artystyczny, przygotowany pod kierunkiem wychowawczyni p. Kariny Słapińskiej. Następnie miało miejsce ślubowanie i p. dyrektor szkoły p. Justyna Świdzicka dokonała uroczystego pasowania każdego ucznia. W uroczystości brali udział zaproszeni goście: Wójt Gminy Dębowa Łąka Stanisław Szarowski, Przewodnicząca Rady Rodziców p. Jolanta Górecka, rodzice uczniów oraz uczniowie klas „O”, IISP, III SP wraz z wychowawczyniami.

[72]

Udział w akcji „Jestem widoczny, jestem bezpieczny”

02-10-2015 01:16, Autor: Katarzyna Belcarska

21 września pierwszoklasiści pojechali do Przysieka, aby wziąć udział w akcji „Jestem widoczny, jestem bezpieczny”. W miasteczku ruchu drogowego dzieci uczyły się bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię. Spotkały się również ze strażnikami miejskimi, od których dowiedziały się jak zachować się w niebezpiecznych sytuacjach. Były również zagadki i rozmowy z policjantami. Najbardziej zainteresował wszystkich pokaz udzielania pierwszej pomocy i możliwość samodzielnego „ratowania”.

[73]

Spotkanie z policjantem

02-10-2015 01:20, Autor: Zofia Miazgowska

24.09.2015 r obyło się spotkanie z policjantem dla klas 0-VI. Dotyczyło bezpiecznego poruszania się po drogach pieszo i na rowerze oraz bezpiecznego zachowania w autobusach dowożących dzieci do szkoły.

[74]

Bal owoców i warzyw

02-10-2015 01:23, Autor: admin

[75]

Spotkanie z Romualdem Koperskim

02-10-2015 01:31, Autor: Jan Bliźniak

Dnia 25 września 2015r. w Wąbrzeskim Domu Kultury w ramach „Wąbrzeskiego Festiwalu Turystycznego” 42 uczniów klas II gimnazjum w Dębowej Łące wzięło udział w spotkaniu ze znanym podróżnikiem Romualdem Koperskim, który opowiadał o swojej przeszło trzymiesięcznej podróży z Portugalii na Syberię. Szczególnym zainteresowaniem okazała się część opowieści związana z Syberią – jej klimatem, ubogą roślinnością, światem zwierząt i ciężkim życiem prostych ludzi. Warto nadmienić,iż Romuald Koperski to nie tylko podróżnik, ale też pisarz, przewodnik po Syberii, pionier wypraw samochodowych po rozległych terenach Syberii. Jest on również pilotem samolotowym I klasy, dziennikarzem reportażystą, fotografem, myśliwym, nurkiem oraz zawodowym muzykiem – pianistą. Było to ciekawe spotkanie, które bardzo zainteresowało gimnazjalistów i mam nadzieję,że na długo pozostanie w ich pamięci.

[76]

Wyjazd integracyjny

15-10-2015 09:35, Autor: Agnieszka Zielińska

Każdego roku dla uczniów klas pierwszych gimnazjum organizowany jest wyjazd bądź impreza integracyjna. Nowo przyjęci żacy wyjeżdżają pod opieką nauczycieli, aby lepiej się poznać w interesującym otoczeniu.
7 października uczniowie klasy Ia wraz z wychowawcą panią Agnieszką Zielińską, pedagogiem panią Moniką Piątek-Pokucińską i panem Karolem Andrzejewskim udali się do Osady Karbówko. Młodzież aktywnie spędziła czas grając w kręgle i bilard. Następnie udali się na wędrówkę po osadzie, która znajduje się w Dolinie rzeki Drwęcy i zwiedzili mini ZOO. Gimnazjaliści wspólnie wypoczęli wśród śmiechu i gwaru w otoczeniu pięknej przyrody, wrócili zadowoleni, gdyż mieli okazję poznać się lepiej i zintegrować z grupą i nauczycielami.

[79]

XIII MEMORIAŁ IM. ANDRZEJA JAROSZEWSKIEGO w piłce siatkowe

19-10-2015 00:07, Autor: Sławomir Żebrowski

Dyrektor Zespołu Szkół im. gen Józefa Bema w Dębowej Łące, Uczniowski Klub Sportowy ORLIK i LZS OSP Dębowa Łąka mają zaszczyt zaprosić na XIII MEMORIAŁ IM. ANDRZEJA JAROSZEWSKIEGO w piłce siatkowej, który odbędzie się w dniach 23-24,26 października 2015 roku w Hali Sportowej Zespołu Szkół w Dębowej Łące.

Program imprezy:

DRUŻYNY DZIEWCZĄT—23.10.2014r. Godzina 10:00
1. Gimnazjum Dębowa Łąka
2. Gimnazjum Nowa Wieś Królewska
3. Gimnazjum Gruta
4. Gimnazjum Zieleń

DRUŻYNY OSP —24.10.2014r. Godzina 10:00
1. OSP Lipnica
2. OSP Niedźwiedź
3. OSP Dębowa Łąka
4. OSP Łobdowo
5. OSP Małe Pułkowo
6. OSP Wielkie Pułkowo

DRUŻYNY CHŁOPCÓW —26.10.2014r. Godzina 10:00
1. Gimnazjum Dębowa Łąka
2. Gimnazjum Gałczewo
3. Gimnazjum Gruta
4. Gimnazjum Zieleń
5. Gimnazjum Michale

[80]

„Mydełkowe warsztaty”

23-10-2015 09:47, Autor: Katarzyna Żelazna

Wszyscy chętni uczniowie naszej szkoły mieli okazję wzięcia udziału w bardzo ciekawej lekcji. Najpierw w bajkowy sposób zapoznano wszystkich uczestników z historią powstania mydła. W drugiej części każdy uczestnik wykonał mydełko w wybranym przez siebie kształcie, zapachu i kolorze. Gotowe, przepięknie pachnące „dzieło” każdy zabrał do domu. Szkoda, że takich pięknych i pachnących mydełek nie ma w sklepach.

[82]

Lekcja historii

23-10-2015 10:05, Autor: Katarzyna Żelazna

9 października uczniowie klasy II i IV wyjechali na wycieczkę do Stanisławek. Celem wycieczki było zwiedzanie „Chaty pod okiennicami” i jej otoczenia. Drewniana chata pochodzi z połowy XIX wieku, w niej właścicielka urządziła skansen. Byliśmy zachwyceni ilością eksponatów i przepięknymi opowieściami p. Ireny Szymion o dawnych czasach. Bardzo zaciekawiła nas historia żelazka do prasowania i ekspozycja dawnych przyborów szkolnych. Na zakończenie podziękowaliśmy p. Irenie Szymion za bardzo interesującą lekcję historii i obiecaliśmy, że jeszcze odwiedzimy to bardzo ciekawe miejsce.

[83]

Autorskie spotkanie

23-10-2015 10:12, Autor: Katarzyna Żelazna

21 października uczniowie klasy II i III wzięli udział w spotkaniu z Ewą Chotomską, autorką wielu utworów dla najmłodszych ( Zając Poziomka, Kuchenny alfabet z Zagadkami, Pamiętnik Feliksa Parerasa). Najbardziej jednak znana jest jako Ciotka – Klotka z programu telewizyjnego Tik – Tak. Opowieściom autorki towarzyszyły wspólne śpiewy znanych piosenek dla dzieci (Szczotka, pasta, Mydło lubi zabawę, Moja fantazja itp.). Na zakończenie można było zdobyć autograf poetki i zakupić jej książki. Organizatorem spotkania była Gminna Biblioteka w Wielkich Radowiskach.

[84]

Otrzęsiny klas pierwszych

03-11-2015 10:05, Autor: Agnieszka Zielińska

16 października to długo oczekiwany dzień dla gimnazjalistów – dzień, w którym pierwszoklasiści otrzymali certyfikat przynależności do „braci uczniowskiej” Gimnazjum Zespołu Szkół w Dębowej Łące.
Tego dnia w naszej szkole odbyły się oficjalne otrzęsiny uczniów klas pierwszych. „Pierwszaki” musiały wykazać się nie lada sprawnością, sprytem, spostrzegawczością i jeszcze wieloma innymi umiejętnościami, by sprostać wymaganiom konkurencji, jakie przygotowali im drugoklasiści, aby w końcu stać się pełnoprawnymi uczniami gimnazjum. Różnorodne zmagania wzbudzały salwy śmiechu, ale też wolę walki o prym pierwszeństwa. W programie imprezy znalazło się wiele konkurencji. Nie zabrakło picia mleka, jedzenia palcami i z zamkniętymi oczami. Na zakończenie wyciszeni i z powagą pierwszoklasiści złożyli uroczyste ślubowanie. Po przyrzeczeniu obcięto im ogony na znak przyjęcia do społeczności szkolnej.
Cała impreza była świetną okazją do zintegrowania środowiska szkolnego, a przede wszystkim do dobrej zabawy.

[85]

KONKURS RECYTACJI POEZJI

03-11-2015 22:56, Autor: Anna Lubińska

Dnia 24.10.2015r. w naszej szkole odbył się II Międzyszkolny Konkurs Recytacji Poezji Patriotycznej- wrzesień 1939 w poezji polskiej. Konkurs był adresowany do uczniów klas 4-6 szkół podstawowych. W konkursie udział wzięli uczniowie ze szkoły podstawowej w Łobdowie i Dębowej Łące. Celem konkursu było m.in. rozwijanie zdolności artystycznych dzieci, uwrażliwienie na przesłanie patriotyczne utworów literackich i piękno słowa poetyckiego,popularyzacja tekstów, które utrwalają poczucie tożsamości narodowej. Każdy uczestnik prezentował jeden dowolnie wybrany wiersz. Jury najbardziej spodobał się występ uczennic ze szkoły podstawowej w Łobdowie:I miejsce zajęła Barbara Zielińska z klasy 4, II- Ewelina Dąbrowska z klasy 6, III-Natalia Kędziorska także z klasy 6. Dziewczynki do konkursu przygotowała pani mgr Barbara Krajnik- Bliźniak. Pozostali uczestnicy również otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody za udział w konkursie. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

[86]

Pasowanie na ucznia

13-11-2015 10:45, Autor: Katarzyna Belcarska

Nasi pierwszoklasiści są już prawdziwymi uczniami. 23 października odbyło się uroczyste „Pasowanie na ucznia”. Dzieci złożyły ślubowanie w obecności zaproszonych gości. Na uroczystość przybył Pan Wójt Gminy lek. wet. Stanisław Szarowski, Pani Dyrektor mgr Justyna Świdzicka oraz koleżanki i koledzy pierwszaków z klas młodszych wraz z wychowawczyniami. Najbardziej przejętą grupę, poza głównymi bohaterami dnia, stanowili rodzice i dziadkowie, z których niektórzy pierwszy raz brali udział w takim wydarzeniu. Dzieci zaprezentowały wierszyki i piosenki, a największy aplauz zdobyła odtańczona, w przepięknych przygotowanych przez rodziców strojach, „Rzepka”. Serdecznym życzeniom sukcesów w nauce i prezentom nie było końca, gdyż wszyscy zaproszeni obdarowali pierwszoklasistów upominkami. Zachętą do nauki czytania staną się z pewnością barwne książki od Pana Wójta, wielką ciekawość wzbudziły też „Kuferki możliwości” sprezentowane dzieciom przez Panią Dyrektor.

[92]

Dzień Edukacji Narodowej

08-11-2015 12:13, Autor: Sławomir Żebrowski

[88]

„Jesienne cudaki”

08-11-2015 12:17, Autor: Katarzyna Żelazna

Uczniowie klasy II Szkoły Podstawowej wzięli udział w jesiennym, klasowym konkursie. Zadanie polegało na wykonaniu jesiennego „cudaka” z darów jesieni. Do zadania przystąpiły całe rodziny, wspomagając w ten sposób uczestników konkursu. Pomysłowość sięgnęła zenitu: pojawiły się przepiękne jeże, jesienne kukły, ludziki a także całe leśne polany z przepiękną roślinnością i zwierzętami. W klasie zorganizowano pokonkursową wystawę, którą z wielkim zainteresowaniem zwiedzali młodsi i starsi uczniowie wraz z wychowawcami. Równie zachwycona pracami uczniów była pani dyrektor naszej szkoły - mgr Justyna Świdzicka, która ufundowała wszystkim uczestnikom konkursu nagrody książkowe.

[89]

Poznajemy życie rycerza

08-11-2015 12:45, Autor: Katarzyna Żelazna

W naszej szkole odbył się pokaz historyczny zaprezentowanym przez grupę artystyczną Rekonstrukto. Uczniowie mieli możliwość poznania życia i kultury średniowiecza. Najbardziej zainteresował wszystkich wątek życia prawdziwego rycerza, jego strój i broń, którą się posługiwał. Na zakończenie pokazu, można było wziąć do ręki każdy z atrybutów rycerza, a także poznać ich nazwy i sposób posługiwania się nimi. Nie było to wcale takie łatwe, gdyż miecz waży ok. 10 kilogramów.

[90]

Memoriał

08-11-2015 12:51, Autor: Katarzyna Żelazna

W dniach 23-26 października w naszej szkole odbył się XIII Memoriał Andrzeja Jaroszewskiego. W piątek przystąpiły do rywalizacji dziewczęta. Wśród czterech drużyn siatkarskich najlepszą okazała się drużyna z Gimnazjum w Dębowej Łące, drugie miejsce zdobyły dziewczęta z Gruty, a trzecie miejsce przypadło drużynie z Nowej Wsi Królewskiej. W drugim dniu do rozgrywek przystąpiły drużyny składające się w większości z uczniów i przyjaciół Andrzeja Jaroszewskiego – byłego nauczyciela w –f w naszej szkole. Najlepszą drużyną okazała się Dębowa Łąka(OSP ), drugie miejsce zdobyli seniorzy z Brodnicy, a trzecie przypadło drużynie Gimnazjum Dębowa Łąka. W poniedziałek odbył się gimnazjalny turniej piłki siatkowej chłopców. W sportowych zmaganiach uczestniczyło pięć zespołów (Gruta, Michale, Zieleń, Gałczewko, Dębowa Łąka). Podobnie jak w poprzednich dniach turnieju rozgrywki przeprowadzono w systemie „każdy z każdym”. A oto klasyfikacja końcowa chłopców: Dębowa Łąka, Michale, Gruta, Gałczewko, Zieleń. Jak wskazują wyniki siatkarze naszego gimnazjum utrzymują świetną formę – to zapewne zasługa trenerów: mgr Karola Andrzejewskiego i mgr Krzysztofa Zasady.

[91]

Piernikowe wypieki

22-11-2015 11:38, Autor: Katarzyna Żelazna

12 listopada uczniowie klasy II wzięli udział w wyciecze do Muzeum Piernika w Toruniu. Mistrz Paweł zapoznał uczestników z historią piernika i tajemniczą recepturą jego wypieku. Następnie wzięliśmy udział w zajęciach warsztatowych. Każdy pod okiem Piernikowej Wiedźmy wykonał pamiątkowy piernik, który po wypieku w wielkim piecu otrzymaliśmy na pamiątkę. Na zakończenia Mistrz Paweł wręczył nam List Wyuczony potwierdzający nasze wiadomości i umiejętności wypieku toruńskich pierników.

[93]

Turniej siatkówki dziewcząt w Grucie

22-11-2015 11:58, Autor: K.Andrzejewski, S.Żebrowski

Nasze siatkarki z gimnazjum zwyciężyły w kolejnym turnieju. Dnia 21.11.2015 wywalczyły puchar ufundowany przez dyrektora Zespołu Szkół w Grucie. W pokonanym polu zostawiły reprezentacje gimnazjum w Grucie (2-0), Nowej Wsi Królewskiej (2-1) i Gimnazjum nr 12 w Grudziądzu (2-0). Zespół Szkół w Dębowej Łące pod wodzą trenera Karola Andrzejewskiego reprezentowały: Kwiatkowska Marcelina, Kwiatkowska Weronika, Zielińska Agnieszka, Kurasiewicz Weronika i Wiktoria, Wróblewska Wiktoria, Szczech Magdalena, Werner Weronika, Wrzesińska Zuzanna, Mazur Anna.

[94]

Turniej siatkówki chłopców w Grucie

26-11-2015 13:33, Autor: Krzysztof Zasada

Dnia 20.11.2015 r. reprezentanci naszej szkoły wzięli udział w turnieju piłki siatkowej zorganizowanym przez Gimnazjum w Grucie. W rozgrywkach uczestniczyły trzy zespoły: Gruta, Michale, Dębowa Łąka. Po dwóch wygranych meczach (2:0,2;0) nasi siatkarze zdobyli Puchar Dyrektora Szkoły w Grucie. Naszą szkołę reprezentowali następujący uczniowie: Adrian Metenia, Piotr Cieślak, Michał Afelt, Jakub Zahora, Daniel Frankiewicz, Mateusz Lewandowski, Jakub Wrzesiński, Paweł Rzepecki, Łukasz Skica. Trener zespołu: Krzysztof Zasada.

[95]

Inauguracja Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom w Toruniu

06-12-2015 20:29, Autor: ks.Szymon Chachulski

Szkolne „Koło Caritas” wraz z opiekunem ks. Szymonem Chachulskim oraz przy współpracy nauczycieli: P. Katarzyny Żelaznej – wychowawczyni kl. II SP, P. Marii Winiarskiej – wychowawczyni kl. III SP oraz P. Marii Ziółkowskiej – wychowawczyni kl. IV SP zorganizowało wyjazd dla uczniów naszej szkoły w dniu 27 listopada 2015 na teren Tor - Toru w Toruniu, gdzie odbyła się Inauguracja Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. W imprezie byliśmy świadkami m. in.:
- pokazów młodych łyżwiarzy i hokeistów,
- uroczystego zapalenia świecy wigilijnej „Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom”,
- podsumowania akcji „Warto być bohaterem”,
- spektaklu,
- wspólnego muzykowania.
Dzięki tej imprezie nasi uczniowie zostali bardziej uwrażliwienie na potrzeby innych, zintegrowali się we własnym środowisku rówieśniczym, mogli wymienić własne doświadczenia i nauczyć się pozytywnych postaw, zwłaszcza w dziele pomocy ludziom potrzebującym oraz poznali zasady bezpiecznego poruszania się po drogach.
Wyjazd wszyscy jednomyślnie uznaliśmy jako udany i atrakcyjny oraz z utęsknieniem czekamy na kolejne wycieczki.

[96]

Turniej o puchar Wójta Gminy Golub-Dobrzyń

06-12-2015 20:40, Autor: Krzysztof Zasada

Dnia 26 listopada 2015 r. męska reprezentacja naszego gimnazjum wygrała kolejny turniej piłki siatkowej, który odbył się w Gimnazjum w Gałczewie. O puchar Wójta Gminy Golub-Dobrzyń walczyły cztery gimnazjalne zespoły: Gałczewo, Golub-Dobrzyń, Nowa Wieś (Gmina Ciechocin) i Dębowa Łąka. Turniej rozegrano systemem „każdy z każdym”. Nasi siatkarze wygrali wszystkie mecze bez straty seta (2:0). Gratulacje dla naszych sportowców.

[97]

Powiatowy Konkurs Literacki Dla Osób Niepełnosprawnych

06-12-2015 20:46, Autor: Anna Lubińska

Dnia 24.11.2015r.uczniowie z klasy 2b naszego gimnazjum: Nikola Janik i Patryk Janik, wzięli udział w XII Edycji Powiatowego Konkursu Literackiego Dla Osób Niepełnosprawnych pt. „Wyprawy Literackie”. Celem konkursu była m.in. aktywizacja osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności i kształtowanie wyobraźni literacko-artystycznej, a tematem wiodącym „Różne odcienie miłości”. Zadaniem uczestników była prezentacja wiersza na powyższy temat. Patryk i Nikola przedstawili utwór K.I.Gałczyńskiego pt. „Rozmowa liryczna”. Nasi uczniowie zdobyli wyróżnienie, a pan burmistrz Wąbrzeźna - Leszek Kawski i pani wicestarosta Bożena Szpryniecka, wręczyli im dyplom i cenne nagrody. Gratulujemy sukcesu!

[98]

„Andrzejkowe wróżby”

09-12-2015 09:17, Autor: Katarzyna Żelazna

26 listopada w naszej szkole odbył się magiczny wieczór andrzejkowych wróżb i przepowiedni. Każdy uczestnik mógł przekonać się co czeka go w najbliższej przyszłości. Wróżby przeplatane były zabawami tanecznymi przy muzyce.

[101]

Zabawa noworoczna klas 0-3 SP

01-02-2016 21:37, Autor: Katarzyna Belcarska

W ostatnim tygodniu przed feriami zimowymi odbyła się w naszej szkole tradycyjna już zabawa noworoczna dla najmłodszych uczniów. Wzięli w niej udział także zaproszeni goście – przedszkolacy. Większość uczestników przybyła w towarzystwie rodziców, rodzeństwa a nawet babć i dziadków. W udekorowanej świetlicy tańczyły biedronki, księżniczki, strażacy, policjanci i wiele innych przedziwnych postaci. Muzyką podrywającą do pląsów zajmował się jak zwykle nasz nieoceniony Piotrek Cieślak, a po szaleństwie na parkiecie można było zjeść i wypić smakołyki przygotowane przez rodziców. Tańce urozmaicane były grami i zabawami towarzyskimi, w których każdy mógł wziąć udział. Oczywiście najbardziej oczekiwaną chwilą było pojawienie się Świętego Mikołaja. Przybył na zabawę z ogromnym workiem prezentów. Każde dziecko otrzymało sporą paczkę i nikt nie znalazł w niej rózgi.

[103]

Święto Pluszowego Misia

06-12-2015 20:56, Autor: Katarzyna Żelazna

Stało się już tradycją, że w ostatnich dniach listopada obchodzimy w naszej szkole Święto Pluszowego Misia. Wszyscy uczniowie klas 0 - III, wraz ze swoimi maskotkami zebrali się w klasie najmłodszych uczniów. Na początku p.K.Żelazna zapoznała zebranych z historią pluszowego misia. Okazało się, że obchodzi on w tym roku 113 urodziny. Następnie każdy właściciel pluszaka odtańczył ze swoim ulubieńcem „misiowe pląsy”. Później wszyscy wysłuchali opowiadania o misiu przeczytanego przez p.J.Kułakowską – bibliotekarza Gminnej Biblioteki. Na zakończenie każda klasa otrzymała od pani dyrektor mgr J.Świdzickiej ogromnego misia, którego należało pokolorować według własnego pomysłu. Ten duży miś miał przypominać o codziennym, głośnym, 10 minutowym czytaniu uczniom dowolnie wybranych bajek, opowiadań. Akcja „głośnego czytania” potrwa przez cały najbliższy tydzień.

[100]

Mistrzostwa Powiatu Wąbrzeskiego w mini piłce siatkowej.

14-02-2016 11:22, Autor: Krzysztof Zasada

W dniach 4 i 5 lutego w naszej szkole odbyły się Mistrzostwa Powiatu Wąbrzeskiego w mini piłce siatkowej dziewcząt i chłopców ze szkół podstawowych. W rozgrywkach uczestniczyły po trzy zespoły w kategorii (Ryńsk, Zieleń, Dębowa Łąka). Dziewczęta i chłopcy z naszej szkoły pokonując rywali awansowali do ćwierćfinałów wojewódzkich, które odbędą się w dniu 11.02.2016 w Grudziądzu.
Naszą szkołę reprezentowali następujący uczniowie:
1.Hubert Metenia
2.Oskar Czarnecki
3.Jakub Lewandowski
4.Krystian Skierkowski
5.Mateusz Tylman
6.Emil Przybysz
7.Jakub Zając
8.Oskar Wielgosz
9.Seweryn Andrzejewski

oraz
1.Anna Bliźniak
2.Paulina Cybak
3.Roksana Czarnecka
4.Klaudia Belcarska
5.Agata Nowacka
6.Maja Skica
7.Martyna Rumuńska
8.Małgorzata Rzepecka
9.Julia Łęgowska
Opiekun: Krzysztof Zasada.

[104]

Mistrzostwa Powiatu w siatkówce dziewcząt szkół gimnazja

14-02-2016 11:29, Autor: Karol Andrzejewski

Dnia 08-02-2016 roku w Zespole Szkół Zawodowych w Wąbrzeźnie odbyły się Mistrzostwa Powiatu w siatkówce dziewcząt szkół gimnazjalnych. W turnieju uczestniczyło 5 zespołów. Byli to reprezentanci gminy Wąbrzeźno, Gminy Płużnica i Gminy Dębowa Łąka. W turnieju odbyło się 10 meczy. Wyniki naszej reprezentacji:
- Dębowa Łąka-Zieleń 2-0 (25-13, 25-16),
- Dębowa Łąka-Myśliwiec 2-0 (25-14, 25-8),
- Dębowa Łąka-Ryńsk 2-0 (25-16, 25-8),
- Dębowa Łąka-Nowa Wieś Królewska 2-0 (25-6, 25-16).

Ostateczna klasyfikacja przedstawia się następująco:
1.Debowa Łąka
2.Nowa Wieś Królewska
3.Ryńsk
4.Zieleń
5.Myśliwiec


Szkołę reprezentowały: Kwiatkowska Marcelina, Kwiatkowska Weronika, Szczech Magdalena, Wróblewska Wiktoria, Kurasiewicz Weronika, Kurasiewicz Wiktoria, Werner Weronika, Wrzesinska Zuzanna, Zielińska Agnieszka, Mazur Anna. Trener: mgr Karol Andrzejewski. Dzięki wygranej drużyna dziewcząt z naszej szkoły awansowała do ćwierćfinału wojewódzkiego.

[105]

Mistrzostwa Powiatu w piłce siatkowej (gimnazjum)

17-02-2016 22:51, Autor: Krzysztof Zasada

Dnia 10.02.2016 r. w ZSZ w Wąbrzeźnie odbyły się Mistrzostwa Powiatu Wąbrzeskiego w piłce siatkowej chłopców. W rozgrywkach uczestniczyło pięć gimnazjów z naszego powiatu: Wąbrzeźno, Zieleń, Myśliwiec, Ryńsk, Dębowa Łąka. Rozgrywki przeprowadzono systemem „każdy z każdym”. Nasi uczniowie uzyskali pierwsze miejsce wygrywając wszystkie mecze z wynikiem 2:0.
Naszą szkołę reprezentowali:
1.Daniel Frankiewicz
2.Łukasz Skica
3.Jakub Zahora
4.Adrian Metenia
5.Piotr Cieślak
6.Michał Afelt
7.Jakub Wrzesiński
8.Paweł Rzepecki
9.Konrad Stroiński
10.Mateusz Lewandowsk
Opiekun zespołu: Krzysztof Zasada.

[106]

Ćwierćfinały wojewódzkie w mini piłce siatkowej

17-02-2016 23:00, Autor: Krzysztof Zasada

Dnia 11.02.2016r. w Grudziądzu odbyły się ćwierćfinały wojewódzkie w mini piłce siatkowej dziewcząt i chłopców. Młodzi siatkarze (w większości uczniowie klasy piątej) pokazali charakter i umiejętności sportowe, dzięki którym uzyskali dobre wyniki: dziewczęta III, chłopcy II miejsce.
Naszą szkołę reprezentowali:
1.Hubert Metenia
2.Oskar Czarnecki
3.Jakub Lewandowski
4.Krystian Skierkowski
5.Mateusz Tylman
6.Emil Przybysz
7.Jakub Zając
8.Oskar Wielgosz
9.Seweryn Andrzejewski

1.Anna Bliźniak
2.Paulina Cybak
3.Roksana Czarnecka
4.Klaudia Belcarska
5.Agata Nowacka
6.Maja Skica
7.Martyna Rumuńska
8.Małgorzata Rzepecka
9.Julia Łęgowska
Opiekun zespołów: Krzysztof Zasada.

[107]

Ćwierćfinał wojewódzki w siatkówce dziewcząt

17-02-2016 23:07, Autor: Karol Andrzejewski

Dnia 17.02.2016 r. W Toruniu dziewczęta z gimnazjum brały udział w ćwierćfinale wojewódzkim w siatkówce.
Klasyfikacja końcowa:
1m.Gimnazjum Toruń 28
2m.Gimnazjum Dębowa Łąka
3m.Gimnazjum Bobrowo
4m.Gimnazjum Obrowo

Wyniki:
Bobrowo-Toruń 0-2 (2-25, 3-25)
Dębowa Łąka-Obrowo 2-0 (25-10, 25-11)
Obrowo-Bobrowo 0-2 (15-25, 16-25)

Mecz o pierwsze miejsce:
Toruń-Dębowa Łąka 2-0(25-5, 25-10)
Awans do półfinału Gimnazjum Toruń 28.

[108]

Mistrzostwa powiatu w tenisie stołowym

22-02-2016 20:41, Autor: Jan Bliźniak

Dnia 15 lutego 2016 r. odbyły się mistrzostwa powiatu w tenisa stołowego szkół podstawowych i gimnazjów. Zespół szkół reprezentowały cztery dwuosobowe zespoły (dwa ze szkoły podstawowej i dwa z gimnazjum). Dwa z nich zajęły pierwsze miejsca i będą reprezentowały nasz powiat w ćwierćfinale wojewódzkim (01 i 02 marca). Są to: zespół szkoły podstawowej chłopców w składzie: Hubert Metenia i Oskar Czarnecki oraz zespół dziewcząt z gimnazjum w składzie: Marcelina Kwiatkowska i Weronika Kwiatkowska.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

[109]

Awans do półfinału wojewódzkiego siatkarzy

22-02-2016 20:54, Autor: Krzysztof Zasada

Dnia 18.02.2016. męska reprezentacja naszego gimnazjum uzyskała awans do półfinału wojewódzkiego. Rozgrywki ćwierćfinałowe przeprowadzono systemem pucharowym. O awans do finału nasi siatkarze walczyli z reprezentantami Gimnazjum Brzozie, wygrywając mecz z wynikiem 2:0. W meczu finałowym pokonaliśmy Gimnazjum z Gruty (2:0) uzyskując awans do kolejnego poziomu rozgrywek.
Klasyfikacja końcowa:
1 miejsce-Dębowa Łąka
2 miejsce-Gruta
3 miejsce-Nowa Wieś (Gmina Ciechocin)
4 miejsce-Brzozie

[110]

Jasełka 2015

25-02-2016 10:28, Autor: Ks. Szymon Chachulski

Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas, na który oczekują nie tylko dorośli, ale również dzieci. Parę dni przed Świętami, 22 grudnia 2015, w świąteczny klimat wprowadziły nas dzieci z naszej szkoły – uczniowie klas III i IV Szkoły Podstawowej. Pod kierunkiem swojego nauczyciela religii – ks. Szymona Chachulskiego oraz przy pomocy nauczycieli naszej szkoły: p. Marii Winiarskiej, p. Marii Ziółkowskiej i p. Agnieszki Zielińskiej dzieci przedstawiły Jasełka. W pięknych strojach występowały one przed swoimi kolegami i koleżankami szkolnymi, a także swoimi rodzicami.
Publiczność po raz kolejny mogła przeżyć historię Jezusa, Marii i Józefa. Scenki z życia nowonarodzonego Dzieciątka Jezus, pasterzy, mędrców, dzieci oraz aniołów przeplatane były kolędami i pastorałkami śpiewanymi przez Szkolny Chórek pod dyrekcją p. Kariny Słapińskiej. Gra małych aktorów była pełna szczerości, prostoty i ciepła, a przede wszystkim przypadła do gustu, co potwierdziły gromkie brama dla naszych małych aktorów.

[102]

Sukces naszych siatkarzy!!!

01-03-2016 11:38, Autor: Krzysztof Zasada

W dniu 26.02.2016r nasi uczniowie wygrali półfinał, dzięki czemu awansowali do finału wojewódzkiego, który odbędzie się dnia 08.03.2016r w Bydgoszczy. Rozgrywki półfinałowe przeprowadzono w systemie każdy z każdym do dwóch wygranych setów. Pierwszy mecz nasi siatkarze zagrali z gimnazjum 28 Toruń (AZS Toruń)-2:1. W kolejnym meczu chłopcy zmierzyli się z gimnazjum Bądkowo-2:1. W ostatnim meczu turnieju pokonaliśmy zespół z gimnazjum Karnkowo-2:0. Ciężka praca i zaangażowanie każdego z zawodników doprowadziły do uzyskania sukcesu jakim jest awans do pierwszej czwórki województwa.

Klasyfikacja końcowa: 1 miejsce Dębowa Łąka
2 miejsce gim 28 AZS klasa sportowa
3 miejsce gim Bądkowo
4 miejsce gim Karnkowo

[112]

Trzecia drużyna w województwie

24-03-2016 23:13, Autor: Sławomir ŻebrowskiSukcesem zakończył się sezon dla uczniów Gimnazjum w Dębowej Łące. Prowadzona przez trenera Krzysztofa Zasadę drużyna siatkarzy w zajęła 3 miejsce w Finale Wojewódzkim Mistrzostw w Piłce Siatkowej Szkół Gimnazjalnych.
W finale wojewódzkim przyszło się nam zmierzyć z aktualnym Mistrzem Polski Gimnazjum nr 15 w Bydgoszczy oraz aktualnym mistrzem województwa kujawsko-pomorskiego w kategorii młodzików Gimnazjum nr 3 w Nakle. Obie utytułowane drużyny, mające w swoim składzie licencjonowanych zawodników uczęszczających do klas sportowych (10 godzin Wychowania Fizycznego w tygodniu + dodatkowe treningi) nie pozostawiły złudzeń i rozstrzygnęły między sobą walkę o tytuł mistrza województwa. Nie obyło się jednak bez walki. Chłopcy z Dębowej wrócili z trzecim miejscem pozostawiając wiele serca na boisku.
Prowadzone od lat szkolenie młodych adeptów siatkówki w naszej szkole przyniosło owoce. Ciężka i długotrwała praca (treningi w ramach szkółki siatkarskiej od 5 klasy szkoły podstawowej), zaufanie do trenera, który wyselekcjonował chłopców i stworzył monolit, złożyły się na wielki sukces drużyny i całej szkoły.
Naszą szkołę reprezentowali: Daniel Frankiewicz, Łukasz Skica, Jakub Zahora, Adrian Metenia, Piotr Cieślak, Michał Afelt, Jakub Wrzesiński, Paweł Rzepecki, Konrad Stroiński, Mateusz Lewandowski.


Klasyfikacja końcowa :
1 miejsce Gimnazjum nr 15 Bydgoszcz (Sms, aktualny Mistrz Polski)
2 miejsce Gimnazjum nr 3 Nakło (Sos, aktualny Mistrz woj. kujawsko-pomorskiego w kat. młodzików)
3 miejsce Gimnazjum Dębowa Łąka
4 miejsce Gimnazjum 28 Toruń (AZS Toruń)

[113]

Szkolne rekolekcje wielkopostne

24-03-2016 23:24, Autor: Ks. Szymon Chachulski

W dniach 2–4 marca br. uczniowie naszej szkoły przeżywali czas wielkopostnych dni skupienia czyli szkolne rekolekcje wielkopostne. Nauki rekolekcyjne dla uczniów Gimnazjum prowadził ks. Andrzej Kowalski, ojciec duchowny Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu, natomiast spotkania rekolekcyjne dla uczniów Szkoły Podstawowej poprowadzili alumni Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu – diakon Marcin i kleryk Paweł.
Z pewnością treści spotkań nauk rekolekcyjnych, wspólna modlitwa, a w młodszych grupach (klasy O-III SP) także specjalnie przygotowane inscenizacje wielkopostne pod kierownictwem Pani Katarzyny Żelaznej dały szansę każdemu, aby bardziej poznać Boga, jego mądre wskazania dla naszego życia oraz doświadczyć Jego ogromu miłości wobec każdego człowieka, zwłaszcza w sakramencie Eucharystii i spowiedzi św. na zakończenie rekolekcji.

[114]

Dzień Kobiet

24-03-2016 23:31, Autor: Katarzyna Belcarska

W tym roku, na uroczystość z okazji Dnia Kobiet, wszystkie Panie pracujące w szkole zostały zaproszone przez najmłodszych uczniów. Gości powitali przedszkolacy życzeniami, wierszykami i śpiewem. Uczniowie klasy pierwszej rozbawili wszystkich znaną piosenką biesiadną „Szła dzieweczka do laseczka” i scenkami humorystycznymi. Ich starsi koledzy z klasy drugiej również zabawiali Panie śpiewem i recytacją, a ponadto zaprezentowali inscenizację wiersza „Spóźniony słowik”. Trzecioklasiści przygotowali pomysłowe „Wiadomości” telewizyjne na wesoło z doniesieniami o obchodach Dnia Kobiet w całym kraju. Do życzeń przyłączył się Samorząd Uczniowski. Jego przedstawiciele wręczyli wszystkim Paniom piękne kwiaty.

[115]

Dzień Patrona Szkoły

24-03-2016 23:39, Autor: Sławomir Żebrowski

W dniu 14 marca w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Patrona Szkoły. Z tej okazji odbył się uroczysty apel. Uczniowie klas 4-6 Szkoły Podstawowej oraz gimnazjaliści wzięli udział w konkursie wiedzy o patronie. Nagrodzeni zostali uczniowie, którzy wzięli udział w konkursie plastycznym związanym z generałem Józefem Bemem.

[116]

Wiosennie i zdrowo

24-03-2016 23:49, Autor: Maria Winiarska

Uczniowie klas 0-III Zespołu Szkół w Dębowej Łące wiedzą jak dbać o zdrowie. Powitali wiosnę pod hasłem "Wiosennie i zdrowo". Przygotowali owocowe sałatki i szaszłyki. Wzmocnieni odpowiednią porcją witamin, w radosnym nastroju, w kolorowym korowodzie przemaszerowali ulicami wsi. Każdy z uczestników starał się znaleźć jak najwięcej śladów wiosny.

[117]

Pisanki, kraszanki, zajączki

24-03-2016 23:57, Autor: Maria Winiarska

Pod hasłem" Pisanki, kraszanki, zajączki" przebiegły warsztaty plastyczne dla dzieci i ich rodziców. Podczas spotkania wykonano ozdoby wielkanocne pod kierunkiem nauczyciela plastyki Marii Winiarskiej.
Dziękujemy panu Stanisławowi Szarowskiemu - Wójtowi Gminy za okazane wsparcie i pomoc w realizacji projektów przeprowadzonych z okazji pierwszego dnia wiosny.

[118]

Akademia o św. Janie Pawle II

10-04-2016 09:05, Autor: Ks. Szymon Chachulski

W poniedziałek, 4 kwietnia 2016, o godz. 9:00 uczniowie Gimnazjum naszego Zespołu Szkół w Dębowej Łące uczestniczyli wraz z nauczycielami w akademii poświęconej wielkiemu naszemu Rodakowi, pierwszemu Papieżowi z rodu Polaków, św. Janowi Pawłowi II. Uczniowie klasy 1 Gimnazjum, pod kierunkiem ks. Szymona Chachulskiego, w formie recytatorsko-poetyckiej przypomnieli sylwetkę i dokonania pontyfikatu św. Jana Pawła II oraz przywołali fragmenty Jego nauczania i znanych wierszy. Akademię uświetnił również śpiew uczniów, tworzących szkolny chórek pod dyrekcją Pani Kariny Słapińskiej.
Natomiast o godz. 1000 w szkolnej świetlicy swoją oddzielną akademię poświęconą postaci św. Jana Pawła II przeżywali nasi najmłodsi uczniowie z klas 0-III szkoły podstawowej. W formie pokazów multimedialnych wraz z komentarzami katechety, ks. Szymona Chachulskiego, przybliżona została im postać naszego wybitnego Rodaka oraz uczczona śpiewem również w wykonaniu szkolnego chórku pod dyrekcją Pani Kariny. Oczywiście nie zabrakło kultowej „Barki”.
Akademia dała szansę każdemu z nas oddania hołdu wdzięczności za wspaniały pontyfikat św. Jana Pawła II oraz Jego wielką osobowość, ale także przypomniała nam, że św. Jan Paweł może także dziś być naszym autorytetem i wzorem do naśladowania.

[119]

Wyjazd do teatru

14-04-2016 09:16, Autor: Zofia Miazgowska

Dnia 1.04.2016 r. klasy O-III wyjechały BDK w Brodnicy. Uczestniczyły w spektaklu teatralnym "Czerwony Kapturek"- Narodowego Teatru Edukacji im.A Mickiewicza z Wrocławia. Wyreżyserowana bajka miała charakter profilaktyczno-edukacyjny. Dzieciom bardzo się podobało i wróciły zadowolone.

[121]

Sukces naszego Bartka

18-04-2016 20:24, Autor: Justyna ŚwidzickaW sobotę 16.04.2016r. w Radzyniu Chełmińskim odbył się w XXIX Konkurs Recytacji Poezji.
Tradycją tego konkursu jest to, że corocznie odbywa się on pod innym hasłem i uczniowie recytują utwory różnych poetów. Tegoroczny przebiegał pod hasłem „Niektórzy lubią poezję…” a wykonawcy recytowali wiersze sławnych poetek polskich: Wisławy Szymborskiej, Marii Pawlikowskiej- Jasnorzewskiej oraz Agnieszki Osieckiej.
Naszą szkołę reprezentowali uczniowie: Magdalena Szczech, Bartosz Gębka oraz Paweł Rzepecki.
Jury zachwycił Bartek, który recytował wiersz Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej „Bez Ciebie” oraz utwór Agnieszki Osieckiej „Niech żyje bal”. Za wykonanie tych utworów otrzymał on wyróżnienie.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

[122]

Konkurs na najciekawszą książkę

26-04-2016 09:48, Autor: Anna Lubińska

Nasi uczniowie z klasy 5 szkoły podstawowej wzięli udział w konkursie na najciekawszą książkę, zorganizowanym w ramach projektu Unicef pt. „Mali uczniowie idą do szkoły”. Celem konkursu było zebranie funduszy na edukację dzieci w Mali. Każde dziecko mogło stworzyć swoją własną książkę, np. kulinarną, komiks, opowiadanie, a do jej wykonania wystarczyły podstawowe artykuły piśmiennicze. Dzieci tworząc książki rozwinęły swoje zdolności literackie i plastyczne. Oskar Wielgosz zajął pierwsze miejsce, natomiast Ania Bliźniak uzyskała wyróżnienie. Dziękujemy uczniom za włączenie się do konkursu i gratulujemy!

[123]

XVI Powiatowy Konkurs Recytatorski „Magia Poezji”

26-04-2016 11:07, Autor: Anna LubińskaDnia 23.04.2016r. w Szkole Podstawowej nr 3 w Wąbrzeźnie odbyła się XVI edycja Powiatowego Konkursu Recytatorskiego „Magia Poezji” . Naszą szkołę reprezentowali: Seweryn Andrzejewski- uczeń kl.3, Julia Szrajer- uczennica kl.4, Jakub Skica- uczeń kl.4, Maja Skica- uczennica kl.5 oraz Małgorzata Rzepecka- uczennica kl.6. Jakub Skica zdobył trzecie miejsce w kategorii wiekowej IV-VI, recytując wiersz J. Brzechwy „Koziołeczek”. Wszyscy uczestnicy konkursu wykazali się wysokim poziomem i zostali nagrodzeni dyplomami oraz drobnymi upominkami.

[124]

"Wystrzałowe" popołudnie

04-05-2016 18:40, Autor: Agnieszka ZielińskaDnia 27 kwietnia uczniowie I klasy gimnazjum udali się na wycieczkę do Brodnicy by „wystrzałowo” spędzić popołudnie grając w paintballa. Na początku uczestnicy zapoznali się z regulaminem i przeszli krótkie szkolenie. Wszyscy dostali kombinezony, maski, ochraniacze na korpusy, markery i kulki do strzelania. Do walki przeciwko sobie stanęły dwie drużyny – biała i zielona. Po skończonej zabawie wszyscy byli zmęczenie ale zachwyceni.

[125]

Święto Konstytucji 3 maja

03-06-2016 12:56, Autor: Sławomir Żebrowski

[126]

Święto bibliotek

03-06-2016 13:01, Autor: Katarzyna Żelazna

Z okazji Tygodnia Bibliotek Szkolnych uczniowie klasy II i III naszej szkoły wzięli udział w przedstawieniu „Skradzione mądrości”. Organizatorem spotkania ze sztuką była Filia Gminnej Biblioteki Publicznej w Wielkich Radowiskach. Bardzo dziękujemy za zaproszenie nas na tak wspaniałe i pouczające przedstawienie.

[127]

Kocham Cię mamo

03-06-2016 13:05, Autor: Katarzyna Żelazna

Na wtorek 24 maja uczniowie klasy II zaprosili swoje mamy na klasową uroczystość z okazji Dnia Matki. Były wiersze, piosenki i „sto lat”. Mamy miały okazję obejrzenia przedstawień: „Spóźniony słowik” i „List Tomka”. Każda mama otrzymała bibułkowego kwiatka i całusa od swojej pociechy. Natomiast mamusie musiały wykazać się umiejętnością obierania jabłka na czas, karmienia dziecka za pomocą pałeczek bambusowych, odszukania kropek biedronce i policzenia pieniążków ukrytych w sakiewce. Razem z dziećmi wybierały modne ubiory dla siebie – okazało się, że dzieci i mamy mają nieco inny gust. Najciekawszym punktem okazał się konkurs polegający na znajomości swojej mamy (kolor oczu, ulubiony serial, ulubione danie itp.) - najlepszą wiedzą wykazały się Alicja Kułakowska oraz Nikola Kwiatkowska wraz ze swoimi mamami. Na zakończenie wszyscy bardzo chętni częstowali się chlebkiem bananowym – specjalnie na tę okazję upieczonym przez drugoklasistów oraz pysznymi słodkościami przygotowanymi przez mamy.

[128]

"Palcem po mapie" - IV Edycja

03-06-2016 13:06, Autor: Jan Bliźniak

Konkurs ze znajomości mapy Polski i świata odbył się 24 maja 2016 r. w Zespole Szkół w Dębowej Łące. Wzięli w nim udział uczniowie szkół podstawowych z terenu Gminy Dębowa Łąka. Pierwsze miejsce zajęła uczennica Szkoły Podstawowej w Łobdowie - Natalia Kędziorska, drugie - Anna Bliźniak (Szkoła Podstawowa Dębowa Łąka), trzecie - Julia Wiśniewska (Szkoła Podstawowa w Łobdowie), czwarte - Oskar Czarnecki (Szkoła Podstawowa Dębowa Łąka), piąte - Zuzanna Trepkowska (Szkoła Podstawowe Łobdowo). Wszyscy uczniowie otrzymali słodkości, dyplomy za zajęte miejsca i udział, jak również książki i pamiątkowe zestawy długopisów z okolicznościowym grawerem "Palcem po mapie" - IV Edycja. Tradycyjnie organizatorem konkursu był Jan Bliźniak nauczyciel przyrody i geografii.

[129]

PSTRYK, PSTRYK CZYLI FOTO GALERIA U BEMA

03-06-2016 13:08, Autor: Karina Słapińska

Każdy z nas potrafi wykonać zdjęcie. Tym bardziej, że aparat jest standardem w wyposażeniu dzisiejszych telefonów komórkowych. Zainspirowane fotografią trzy uczennice klasy 2a gimnazjum przystąpiły w roku szkolnym 2015/2016 do działania i uczestniczyły w projekcie edukacyjnym „W błysku flesza - fotografia dla każdego”. Pomysłodawczynią i opiekunem projektu jest p. Karina Słapińska.
Efekty całorocznej i systematycznej pracy Natalii Becker, Wiktorii Chylińskiej i Mileny Sas można zobaczyć w nowo otwartej szkolnej foto galerii, która znajduje się na parterze szkoły. Tematyka zdjęć obejmuje wiele wątków, w tym: krajobrazy, makrofotografię, martwą naturę, zdjęcia do wierszy Czesława Miłosza, kulinaria, itp. Uczennice w ciągu roku szkolnego brały udział w wielu konkursach fotograficznych, np.: Konkurs fotograficzny oraz udział w wystawie pokonkursowej „Zimowe inspiracje” w WDK, V Wojewódzki Festiwal Konkursów o Pszczołach, XI Wojewódzki Konkurs „Słowem i muzyką malowana twórczość Czesława Miłosza”.
Zapraszamy do szkolnej foto galerii i życzymy inspirujących artystycznych przeżyć.

[130]

Z animacjami w Poznaniu

03-06-2016 13:09, Autor: Karina Słapińska

III OGÓLNOPOLSKI PRZEGLĄD FILMÓW ANIMOWANYCH TWORZONYCH PRZEZ DZIECI OKO KALEJDOSKOPU – POZNAŃ 2016 odbył się w tym roku w piątek, 29 kwietnia, o godzinie 12.00, w Nowym Kinie Pałacowym w Poznaniu.
Na Przegląd zgłoszonych zostało 129 filmów. W tym roku gościło znakomite jury: Agnieszka Błaszczak, Monika Kuczyniecka, profesor Piotr Muszalski. Filmy premierę miały w Poznaniu, a następnie zostały przekazane instytucjom partnerskim Przeglądu, które w określonych terminach będą prawie do końca roku organizowały kolejne prezentacje. Jedną z nich będzie instytucja, z którą nasza nauczycielka plastyki współpracuje od kilku lat czyli Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu, gdzie opiekunem pracowni filmowej jest Pan dr Piotr Florianowicz. Inne ośrodki prezentujące animacje są na mapie pokazów zamieszczonej niżej.
Nasze filmy, powstawały na zajęciach dodatkowych i w ramach projektu edukacyjnego „Kolor, dźwięk, ruch – animacja poklatkowa” pod okiem Pani Kariny Słapińskiej. Realizacja animacji miała miejsce w szkole, w domu i na zajęciach wyjazdowych w pracowni multimedialnej Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu. Na premierowym pokazie w Poznaniu zostały zaprezentowane nasze filmy jak: „Ka-bum” i „Leon kameleon”. Gratulujemy 

[131]

Międzynarodowy Przegląd we Wrocławiu i nasze animacje

03-06-2016 13:11, Autor: Karina Słapińska

W dniach od 18 do 24 kwietnia, w ramach programu filmowego Europejskiej Stolicy Kultury 2016, odbyła się V edycja Międzynarodowego Przeglądu Filmów Animowanych Autorstwa Dzieci „Halo Echo” 2016. Jest to miejsce spotkań dwóch światów: małych adeptów kinematografii i doświadczonych artystów.
Pomysłodawczyni i dyrektor artystyczna p. reżyser Aniela Lubieniecka zaprosiła p. Karinę Słąpińską do Wrocławia na wyżej wymieniony przegląd. Nasza nauczycielka plastyki i muzyki współpracuje z p. Anielą od samego początku istnienia przeglądu i jest współtworzącą to wydarzenie kulturalne. Współpraca polega między innymi na tym, że filmy powstające w szkolnej pracowni filmowej biorą udział w przeglądzie. Dzięki temu uczniowie mają możliwość zaprezentowania swojej wielomiesięcznej i angażującej pracy szerszej publiczności czyli w wybranych miejscach w Polsce i na świecie.
W dniu podsumowującym przegląd nasza szkoła otrzymała dyplom wyróżniający. Dzięki temu poczuliśmy się zmotywowani, że doceniono naszą pracownię i naszą pracę. Jesteśmy bardzo dumni z tego małego sukcesu. Tym bardziej, że nasze studio dopiero „raczkuje” bo działa od września 2015r. Jednak wszystko przed nami bo zapału i pomysłów na nowe scenariusze i ich realizację nam nie brak. Nasza szkolna wytwórnia filmowa była realizowana na dodatkowych zajęciach edukacyjnych dla klas szkoły podstawowej i w ramach projektu gimnazjalnego „Kolor, dźwięk, ruch – animacja poklatkowa”. Praca nad filmami miała miejsce także na wyjazdowych zajęciach w Galerii i Ośrodku Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu i w domu.
Animacje, które powstały w naszej pracowni będą prezentowane 11 czerwca 2016 w ramach Dnia Projektów Edukacyjnych i Dni Otwartych w Zespole Szkół w Dębowej Łące. Zachęcamy już dziś do obejrzenia naszych i innych filmów prezentowanych we Wrocławiu. Zapraszamy do obejrzenia kadrów z filmów i kulis powstawania animacji w postaci foto galerii na parterze szkoły. Zainteresowanych zachęcamy również do odwiedzenia strony internetowej przeglądu Halo Echo. Do zobaczenia.

[132]

Sukces Oskara

03-06-2016 13:32, Autor: Sławomir Żebrowski

W bieżącym roku szkolnym na przełomie kilku miesięcy odbywał się Międzynarodowy Konkurs Matematyczny Pangea 2015/2016. Jego organizatorami były Międzynarodowe Szkoły Meridian i Uczelnia Vistula z Warszawy. Nasz uczeń Oskar Stroiński z klasy 4 szkoły podstawowej uzyskując w eliminacjach szkolnych 100% punktów, miał możliwość uczestniczenia w finale krajowym, który odbywał się w Warszawie. To niewątpliwie sukces oraz bagaż nowych doświadczeń, który może tylko procentować w przyszłości jeszcze większymi osiągnięciami.

[133]

Wycieczka do Górzna

03-06-2016 13:55, Autor: Anna LubińskaDnia 17.05.2016 r. uczniowie klasy 4, 5 i 6 szkoły podstawowej pojechali na wycieczkę do Górzna. W Ośrodku Edukacji Ekologicznej „Wilga” uczestniczyli w zajęciach w ramach zielonej szkoły, a następnie wybrali się na wycieczkę do parku krajobrazowego, gdzie wędrowali ścieżką przyrodniczo-edukacyjną „Szumny Zdrój”. Ścieżka wiodła dookoła Jeziora Górzno. W czasie wędrówki dzieci dowiedziały się jakie rośliny występują na terenie Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego, uczyli się rozpoznawać gatunki drzew i określać ich wiek, rozpoznawać zioła, dowiedzieli się również wielu informacji na temat ich zastosowania i właściwości. W czasie pobytu w rezerwacie przyrody uczniowie podziwiali piękne i malownicze widoki. Z wycieczki wrócili zadowoleni i pełni wrażeń.
W podobnych zajęciach będą uczestniczyć w czerwcu również pozostali uczniowie naszej szkoły.

[134]

Jeden z dziesięciu

03-06-2016 14:00, Autor: Agnieszka Zielińska

21 maja odbyły się rozgrywki matematyczne „Jeden z dziesięciu” dla uczniów klas I gimnazjum. Mieliśmy przyjemność gościć zawodników z Gimnazjum w Wąbrzeźnie i Gimnazjum w Myśliwcu. Do konkursu przystąpiło 10 uczestników, którzy odpowiadali na pytania z dziedziny matematyki.
W czasie turnieju, pomimo ostrej rywalizacji panowała przyjazna atmosfera. Wszyscy uczniowie zaprezentowali wysoki poziom wiedzy matematycznej, a walka o zwycięstwo była bardzo wyrównana. Każdy otrzymał drobny upominek.
Dzieciom i ich nauczycielom dziękujemy za wspaniałą postawę oraz miłą zabawę, gościom i sponsorom za wsparcie i pomoc w organizacji konkursu.

[135]

Dzień Dziecka

03-06-2016 14:06, Autor: Monika Piątek-Pokucińska

Dnia 01.06.2016r. na terenie naszej szkoły obchodziliśmy Dzień Dziecka. W ramach Dnia Sportu – trzymaj formę! wszyscy chętni uczniowie mogli brać udział w różnorodnych zajęciach np. turnieju piłki siatkowej, piłki nożnej, tenisa stołowego, badmintona. Oprócz tego można było odpocząć podczas karaoke, kalamburów, czy partyjki w warcaby. Rada Rodziców zadbała o poczęstunek – można było zjeść kiełbaski z grilla, ciasto, lody. Odbył się także kolorowy szkolny konkurs , który w poszczególnych kategoriach wygrały następujące klasy: w kategorii klas 0 – III SP wygrała klasa II, w kategorii klas IV – VI wygrała klasa IV, w kategorii klas I – III Gimnazjum pierwsze miejsce zajęły klasy I oraz IIb.

[136]

Konkurs "Palcem po mapie"

09-06-2016 12:17, Autor: Jan Bliźniak

Dnia 04 czerwca 2016r. w Zespole Szkół im. gen. Józefa Bema w Dębowej Łące odbył się konkurs geograficzny ze znajomości mapy Polski i świata dla uczniów ośmiu gimnazjów z terenu czterech powiatów (Wąbrzeźno, Brodnica, Golub - Dobrzyń i Grudziądz). Składał się on z dwóch części - pisemnej i ustnej. W części pisemnej uczniowie musieli na konturowej mapie świata zaznaczyć z wielką dokładnością 40 różnych obiektów geograficznych. Do drugiej części zakwalifikowało się czterech uczniów z najwyższą ilością punktów z części pisemnej, natomiast w drugim etapie uczestnicy lasowali zestawy, w których było po 8 obiektów i musieli te obiekty wskazać na hipsometrycznej mapie świata - na tablicy interaktywnej. Suma punktów z pierwszej i drugiej części dawała zwycięztwo. Najlepszą znajomością mapy Polski i świata wykazała się Wiktoria Kurasiewicz z Gimnazjum w Dębowej Łące, drugie miejsce zajęła Emilia Kosela z Gimnazjum w Wąbrzeźnie, trzecie miejsce zajęłą Weronika Kurasiewicz - Gimnazjum Dębowa Łąka, czwarte Kamila Kosela - Gimnazjum Wąbrzeźno, piąte Szymon Kowalski - Gimnazjum w Wąbrzeźnie i szóste - Mateusz Bieniek - Gimnazjum Radzyń Chełmiński. Była to już IV edycja tego konkursu i należy stwierdzić, iż z roku na rok uczniowie wykazują się coraz to większą znajomością mapy. Pomysłodawcą i organizatorem konkursu był nauczyciel geografii i przyrody w Zespole Szkół mgr Jan Bliźniak.

[137]

Zielona Szkoła - Górzno - fotorelacja (klasy I-III SP)

09-06-2016 12:24, Autor: Katarzyna Żelazna

[138]

Międzyszkolny Konkurs Matematyczny

09-06-2016 12:43, Autor: Sławomir Żebrowski

W dniu 08.06.2016 roku w Szkole Podstawowej w Jarantowicach odbyło się podsumowanie Międzyszkolnego Konkursu Matematycznego. W bieżącym roku szkolnym naszą szkołę reprezentowało podczas trzech etapów sześcioro uczniów z klasy IV (Oskar Stroiński, Jakub Skica) i klasy V (Maja Skica, Jakub Zając, Mateusz Tylman, Martyna Rumińska). Rywalizacja stała na wysokim poziomie, a zgromadzone punkty przełożyły się na nagrody dla: Oskara Stroińskiego, który zajął 3 miejsce oraz dla Jakuba Skica, który otrzymał wyróżnienie.

[139]

Powiatowy Turniej Karate Kyokushin i Dzień Otwartych Drzwi

13-06-2016 12:21, Autor: Sławomir Żebrowski

W sobotę 11 czerwca w naszej szkole odbyła się Powiatowy Turniej Karate Kyokushin połączony z Dniem Otwartych Drzwi Szkoły. W murach naszej szkoły zagościła liczna grupa zawodników karate wraz z rodzinami oraz kandydaci do naszego gimnazjum. Podczas gdy zawodnicy walczyli o tytuł najlepszych w powiecie, pozostali goście mogli zwiedzać szkołę i uczestniczyć w licznych atrakcjach przygotowanych przez uczniów i nauczycieli naszej szkoły. Rada Rodziców przygotowała dla wszystkich kawiarenkę, a Stowarzyszenie Kreatywni zadbało o wyżywienie. Cała impreza odbywała się pod hasłem "Zdrowo na sportowo" dzięki pozyskanemu wsparciu Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Patronatem całość objęli Starostwo Powiatowe, Gmina Dębowa Łąka i Komenda Powiatowa Policji. Za część sportową odpowiadały Golubsko-Dobrzyński Klub Karate Kyokushin i Wąbrzeski Klub Sportów i Sztuk Walki.

[141]

Zakończenie nauki klas III gimnazjum

15-07-2016 15:29, Autor: Sławomir Żebrowski

[143]

Zakończenie roku szkolnego 2015/2016

15-07-2016 15:34, Autor: Sławomir Żebrowski

[144]

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2016/17.

03-09-2016 12:41, Autor: Agnieszka Zielińska

Po dwumiesięcznej przerwie uczniowie wrócili do szkół. Pierwszy dzwonek dał znak, że pora zaczynać nowy rok szkolny. Spotkanie ze szkołą poprzedziła uroczysta Msza Święta. Następnie uczniowie wraz z opiekunami udali się do szkoły. Na inauguracji nowego roku szkolnego 2016/2017 oprócz uczniów, grona pedagogicznego, dyrekcji szkoły obecni byli również rodzice, dziadkowie, prawni opiekunowie oraz zaproszeni goście. Uroczystość rozpoczęła się od odśpiewania hymnu państwowego. Następnie głos zabrała Pani dyrektor Justyna Świdzicka, która powitała wszystkich. Życzyła wielu sukcesów oraz satysfakcji ze zdobywania nowej wiedzy i umiejętności. Po krótkim apelu uczniowie rozeszli się do klas na spotkania z wychowawcami, zapoznali się z planem lekcji i udali się do domu, by wykorzystać jeszcze ten „ostatni” dzień wakacji.

[151]

Pyszny chlebek

22-09-2016 20:18, Autor: Katarzyna Żelazna

21 września uczniowie klasy III z wychowawczynią udali się na wycieczkę do pobliskiego gospodarstwa domowego, w którym utrzymuje się tradycje wypieku chleba. Kiedy przekroczyliśmy próg pomieszczenia, w którym gospodyni – pani Wiesława Paradowska przygotowuje i piecze chleb – poczuliśmy niesamowity zapach chleba. Pani Wiesia zapoznała nas z kolejnymi etapami powstawania i wypieku chleba. Mieliśmy możliwość obserwowania, jak gotowy, wyrośnięty na blaszce chleb wędrował do rozgrzanego pieca. Jakże wielkie było nasze zdziwienie kiedy po godzinie oczekiwania z pieca wyjmowany był upieczony, piękny i pachnący chleb. A taki był pyszny, że większość z nas jadła go bez żadnych dodatków. Na zakończenie spotkania serdecznie podziękowaliśmy pani W. Paradowskiej za „żywą lekcje historii” ( bo niestety w niewielu domach w naszej wsi wypieka się taki pyszny chlebek) a gospodyni spotkania obdarowała nas dodatkowymi kromkami, którymi mieliśmy poczęstować naszych najbliższych - niestety większość z nas zjadła świeżutkie kromeczki w drodze powrotnej do szkoły – bo takie były smaczne!!!!!!!

[153]

Trening karate.

29-09-2016 18:47, Autor: Jan Bliźniak

W ostatnią sobotę, tj. 24.09.2016 roku odbył się pierwszy trening karate "Kyokushin" w naszej szkole. Wzięło w nim udział 27 zawodników zarówno ze szkoły podstawowej, jak i z gimnazjum oraz spoza Gminy Dębowa Łąka (Nieżywięć i Osieczek). Najmłodszymizawodnikami okazali się: Hubert Jakubowski (4 lata) z Nieżywięcia i Marta Kurasiewicz (5 lat) z Kurkocina. Sekcja karate kyokushin powstała z inicjatywy nauczyciela tutejszej szkoły - Jana Bliźniak, a trenerem jej jest Tomasz Semeniuk. Wszystkim młodym karatekom życzymy wytrwałości i sukcesów, takich jakie już osiągnął ich szkolny kolega Jakub Stachulak.

[158]

Spotkanie filozofów na lekcji języka polskiego.

29-09-2016 19:55, Autor: Wiktoria Chylińska, kl. III a

W dniu 27.09.2016 r. odbyła się wyjątkowa lekcja języka polskiego. Uczestnikami tej lekcji byli uczniowie klasy III a. Z pozoru zwykła lekcja, a jednak nasza polonistka, pani Justyna Świdzicka, postanowiła zaprosić najwybitniejszych greckich filozofów, aby przybliżyć uczniom niełatwe zagadnienia dotyczące teorii starożytnych myślicieli. W rolę filozofów wcielili się: Dominik Lisiński- Tales z Miletu, Julia Taczyńska- Empedokles, Jakub Lewandowski- Parmenides, Wiktoria Cegielska- Anaksymenes, Natalia Becker- Anaksymander, Jakub Kędziorski- Demokryt z Abdery, Bartosz Gębka- Heraklit z Efezu, Jakub Rewer- Pitagoras. Sala numer 8 zamieniła się w Pola Elizejskie i miejsce dyskusji na temat powstania świata. Każdy z filozofów miał odmienne zdanie. Rozmowy nie miały końca, przerwać je musiał szkolny dzwonek. Podczas podsumowania cała klasa jednogłośnie zgodziła się, że lekcja była ciekawa i będzie zapamiętana na długo. Aktorzy świetnie odegrali swoje role. Z lekcji wyszli zadowoleni, bogatsi o zasób wiedzy i szczęśliwi z powodu otrzymania dodatkowych ocen celujących.

[159]

Święto Pieczonego Ziemniaka

02-10-2016 18:58, Autor: Agnieszka Zielińska

27 września uczniowie klas 0-III szkoły podstawowej wraz z wychowawcami urządzili Święto Pieczonego Ziemniaka. Ten dzień był okazją do różnych zabaw i konkursów a degustacja pieczonych ziemniaków sprawiała wszystkim dużo radości.

[160]

Wybory do Samorządu Uczniowskiego

02-10-2016 19:09, Autor: Agnieszka Zielińska

28 września w naszej szkole odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego. Spośród uczniów powołano komisję wyborczą, która zapraszała całą społeczność szkolną na wybory. Jedna z sal zamieniła się w lokal wyborczy, do którego pod opieką nauczycieli przychodzili uczniowie poszczególnych klas, aby zagłosować na jednego z kandydatów. Każdy po podpisaniu listy otrzymał kartę uprawniającą do głosowania i po dokonaniu wyboru wrzucał ją do urny.

[161]

Międzyszkolny Konkurs z Języka polskiego

02-10-2016 19:42, Autor: Anna Lubińska

W Międzyszkolnym Konkursie z Języka polskiego w Łobdowie w dn. 09.06.2017. wzięło udział 9 uczniów z klas szóstych ze szkół podstawowych z terenu gminy Dębowa Łąka. Naszą szkołę reprezentowały 3 uczennice: Anna Bliźniak, Martyna Rumińska i Maja Skica . Konkurs został przygotowany i przeprowadzony przez panią Barbarę Bliźniak- nauczyciela języka polskiego. Każda drużyna otrzymała do rozwiązania takie same zadania; zagadnienia obejmowały program szkoły podstawowej (czytanie ze zrozumieniem, tekst ortograficzny, tekst z gramatyki oraz ćwiczenia związane z zastosowaniem odpowiedniej formy wyrazów-poprawna polszczyzna). Nasze uczennice zdobyły 2 miejsce. Gratulujemy i dziękujemy za udział w konkursie. [221]

[162]

Informacja dotycząca podręczników na rok szkolny 2017/18

26-06-2017 11:48, Autor: Krzysztof Zasada

Informujemy, że wszystkie podręczniki, poza klasą „0” i religią, są finansowane z dotacji rządowej i we wrześniu zostaną wypożyczone uczniom na cały rok szkolny z biblioteki, wg Regulaminu wypożyczania podręczników.
Lista podręczników dostępna w zakładce Rok szkolny 2016/17

[222]

Dzień Chłopaka

02-10-2016 20:06, Autor: Agnieszka Zielińska

30 września uczniowie obchodzili Dzień Chłopaka. Dziewczęta przygotowały dla swoich kolegów wiele niespodzianek. Było sto lat i moc życzeń, radości i przyjemnych chwil. Nie zabrakło breloczków, kubków, maskotek i słodyczy oraz innych drobnych dowodów sympatii.

[163]

Warsztaty z animacji poklatkowej

02-10-2016 20:50, Autor: Karina Słapińska

W dniach 26.09.2016 i 28.09.2016 odbyły się dwudniowe warsztaty z animacji poklatkowej dla uczniów Zespołu Szkół im. gen. Józefa Bema w Dębowej Łące. Wsparcie finansowe na przeprowadzenie warsztatów uzyskano ze środków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Dębowej Łące. Zajęcia przeprowadzone zostały przez zaproszonego do szkoły Sebastiana Kwidzińskiego (producent, reżyser animacji, filmów krótkometrażowych, teledysków, spotów reklamowych) oraz przez Karinę Słapińską nauczycielka muzyki, plastyki i przedmiotów artystycznych, która prowadzi pracownię animacji w szkole. Podczas warsztatów prowadzących wspierały uczennice klasy 3b gimnazjum: Wiktoria Kurasiewicz, Weronika Kurasiewicz, Sandra Kielar, Wiktoria Stefan oraz Agnieszka Zielińska. Uczennice mają już spore efekty w tworzeniu własnych animacji o czym świadczy nagroda dla pracowni filmowej na Międzynarodowym Przeglądzie Filmów Animowanych Tworzonych przez Dzieci „Halo echo” Wrocław 2016. Uczestnikami warsztatów byli uczniowie klas 1-6 szkoły podstawowej oraz 1-3 gimnazjum, których łączna liczba to 65 uczniów. Niniejsze warsztaty miały na celu rozwijać i poszerzać zainteresowania artystycznne dzieci i młodzieży. Zajęcia te stanowiły także alternatywę na i bezpieczne spędzanie czasu w grupie rówieśniczej bez stosowania alkoholu, dopalaczy, narkotyków czy innych niebezpiecznych dla zdrowia substancji. Warsztaty były o charakterze interdyscyplinarny bowiem animacja poklatkowa to możliwość doświadczania szeroko pojętej sztuki, do której przynależą klasyczne techniki plastyczne, muzyka, literatura, fotografia w połączeniu z nowymi technologiami audiowizualnym. Interdyscyplinarny charakter działań w procesie tworzenia animacji ma pobudzać u dzieci i młodzieży aktywność twórczą. Premiera filmów, które powstały na warsztatach będzie miała miejsce najbliższy poniedziałek. Do zobaczenia na kolejnych warsztatach.

[164]

Sprzątanie Świata

03-10-2016 20:08, Autor: Jan Bliźniak

W piątek 23.09.2016 roku uczniowie Zespołu Szkół im. gen. Józefa Bema w Dębowej Łące wzięli udział w akcji "Sprzątanie Świata" - "Sprzątanie Dębowej Łąki". Akcja trwała dwie godziny lekcyjne i objęła całą wieś. Najmłodsi uczniowie sprzątali teren wokół szkoły, hali sportowej, placu zabaw, starsi centrum wsi i ulice w kierunku: Iwanek, Fryzanowa, Osieczka, Łobdowa, Kurkocina, firmy Alpha - Dam, OSP, Urzędu Gminy, Ośrodka Zdrowia i sklepów. Łącznie zebrali kilkanaście worków śmieci, ale należy stwierdzić, iż tym razem było ich mniej niż w latach ubiegłych. Oprócz tego nauczyciele przeprowadzili pogadanki na temat "Ekologii najbliższego otoczenia".

[165]

Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają!

03-10-2016 20:13, Autor: Agnieszka Zielińska

Uczniowie z Zespołu Szkół w Dębowej Łące odpytywali mieszkańców, nauczycieli, urzędników oraz kolegów i koleżanki ze znajomości tabliczki mnożenia. Kto się pomylił dostawał mandat. W piątek obchodziliśmy Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Z tej okazji uczniowie szkoły podstawowej postanowili sprawdzić znajomość tabliczki mnożenia do 100 wśród dorosłych. Na początek z prostymi zadaniami z zakresu mnożenia zmierzyli się rodzice. Następnie młodzież odwiedziła Urząd Gminy w Dębowej Łące i przeegzaminowała urzędników. Wszyscy przepytywani otrzymali certyfikat za bezbłędne odpowiedzi – mówili młodzi egzaminatorzy. Prosto z urzędu udali się do sklepu i sprawdzili jak sobie z działaniami radzą panie ekspedientki. Okazało się, że zupełnie nieźle bo wszystkie przepytywane osoby otrzymały certyfikat. Akcja prowadzona była też wśród napotkanych przechodniów. Powołany Patrol Egzaminacyjny, w sposób bardzo przyjemny i łatwy dokonywał sprawdzania „tabliczkowej wiedzy. Ogólnie było bardzo zabawnie, a uczniów rozpierała duma, że mogli wcielić się w rolę egzaminatorów. Nad prawidłowym przebiegiem akcji czuwali nauczyciele Małgorzata Michalska i Jan Bliźniak.

[166]

Bezpieczeństwo w ruchu drogowym

04-10-2016 10:29, Autor: Karina Słapińska

W dniu 22.09.2016 r. uczniowie oddziału „O” i klas 1- 3 szkoły podstawowej utrwalali w teorii i praktyce zasady ruchu drogowego. Pogadanka przeprowadzona przez p. policjanta z Komendy Powiatowej Policji w Wąbrzeźnie dotyczyła między innymi: rozważnego korzystania z drogi przez pieszych i rowerzystów, w tym z i do szkoły oraz właściwego wyposażenia roweru. Przypomniano o noszeniu elementów odblaskowych, które w znaczny sposób zwiększają bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów poruszających się po drodze. Uczniowie klasy 1 SP wyposażeni w kamizelki odblaskowe, pod okiem p. policjanta doskonalili w praktyce właściwe poruszanie się na przejściu dla pieszych oraz przypomnieli sobie znaczenie znaków drogowych znajdujących się w okolicy szkoły.

[167]

Wyprawa do teatru

06-10-2016 21:40, Autor: Katarzyna Żelazna

Aby trochę odpocząć od wirtualnej rzeczywistości gier i telewizji uczniowie klasy III z wychowawczynią wybrali się do teatru, który w szczególny sposób potrafi przenieść dziecięcą wyobraźnię w niezwykły świat baśni. Na scenie grudziądzkiego teatru uczniowie mieli możliwość śledzenia przygód tytułowego bohatera – Pinokia. Ten wystrugany przez Dżepetto pajac sprawia kochającemu go ojcu mnóstwo kłopotów. A wszystko to za sprawą złych i fałszywych przyjaciół. Ten drewniany chłopiec na własnej skórze doświadcza, że nieposłuszeństwo, samolubność i niegodziwość prowadzą do zguby. Jednak Pinokio w porę dostrzega, że najważniejsza w życiu jest miłość, prawdomówność oraz posłuszeństwo i postanawia się zmienić – co znalazło aprobatę ojca, przyjaciół i widowni, która nagrodziła go na zakończenie spektaklu ogromnymi brawami.

[168]

IV Konkurs Recytacji Poezji Patriotycznej

11-10-2016 10:27, Autor: Anna Lubińska

W sobotę 8 października w Zespole Szkoł w Dębowej Łące odbył się IV Międzyszkolny Konkurs Recytacji Poezji Patriotycznej- wrzesień 1939 w poezji polskiej, którego organizatorem był zespół humanistów oraz biblioteka szkolna. Konkurs był adresowany do uczniów klas 4-6 szkół podstawowych. Wzięli w nim udział uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Łobdowie i Dębowej Łące. Celem konkursu było m. in. rozwijanie zdolności artystycznych dzieci, uwrażliwienie na przesłanie patriotyczne utworów , które utwierdzają w poczuciu tożsamości narodowej. Każdy uczestnik prezentował jeden dowolnie wybrany wiersz. Wszystkich gości, uczestników konkursu, opiekunów i rodziców powitała Pani Dyrektor- Justyna Świdzicka. Swoją obecnością zaszczycili nas: Wójt Gminy Dębowa Łąka- pan Stanisław Szarowski, Przewodniczący Rady Gminy-pan Jan Maciejewski oraz Przewodniczący Komisji Oświaty-pan Jan Bliźniak. Zwycięzcom konkursu Jury wręczyło dyplomy oraz nagrody.
Paulina Cybak- I miejsce (SP Dębowa Łąka)
Szymon Wardeński -II miejsce (SP Łobdowo)
Jakub Skica -III miejsce (SP Dębowa Łąka)
Kamila Stroińska- IV miejsce (SP Dębowa Łąka)
Uczestnikom konkursu serdecznie dziękujemy, a zwycięzcom gratulujemy!

[169]

Młodzi miłośnicy teatru

12-10-2016 12:43, Autor: Wiktoria Wróblewska kl. II a

Dnia 05.10.2016r. nasza szkoła zorganizowała wyjazd dla uczniów gimnazjum do Brodnickiego Domu Kultury na przedstawienia teatralne pt. "Kamienie na szaniec". Po zajęciu swoich miejsc, wszyscy oczekiwali rozpoczęcia spektaklu z dużą niecierpliwością. Scenografia i stroje były bardzo dobrze przygotowane, a aktorzy zagrali swoje rolę zdumiewająco. Spektakl opowiadał o młodych ludziach, którym przyszło żyć w czasie II wojny światowej, musieli oni zaangażować się w walkę z wrogiem. Przedstawienie było bardzo interesujące, miło się je oglądało.

[170]

Dzień Nauczyciela

19-10-2016 07:16, Autor: Agnieszka Zielińska

Dzień Edukacji Narodowej to doskonała okazja, aby podziękować nauczycielom za ich trud wychowywania i kształcenia. Przepiękną laurką na tę okoliczność było przedstawienie o zabarwieniu humorystycznym pt. „Obyś cudze dzieci uczył, czyli skąd wziął się nauczyciel na ziemi”. Uczniowie klasy Ia i IIIa, należący do kółka teatralnego, którego opiekunem jest p. Justyna Świdzicka, swój występ zadedykowali wszystkim nauczycielom i innym pracownikom szkoły. Towarzyszyła temu świetna muzyka, a scenki odegrane przez aktorów wywołały śmiech na twarzach wszystkich oglądających. Zwieńczeniem tego przedstawienia był występ nauczycieli, który miał na celu pokazanie uczniom, że „nie taki nauczyciel straszny, jak go malują” i że nauczyciele tez potrafią się bawić. Panowie : Leszek Gielniak, Krzysztof Zasada, Karol Andrzejewski, Piotr Matuszewski i Jan Bliźniak swoim występem wywołali owacje, a wyrazom uznania nie było końca. Po przedstawieniu samorząd uczniowski złożył życzenia wszystkim pracownikom szkoły i na ręce pani dyrektor przekazał tort. Do życzeń dołączyła się również przewodnicząca Rady Rodziców, pani Jolanta Górecka, która w imieniu wszystkich rodziców wręczyła pani dyrektor kwiaty.

[171]

Uroczyste pasowanie na ucznia klasy pierwszej

20-10-2016 17:33, Autor: Karina Słapińska

Dnia 20.10.2016 w Zespole Szkół im. gen. J. Bema w Dębowej Łące, miało miejsce uroczyste pasowanie na ucznia klasy pierwszej szkoły podstawowej. Na początku pierwszaki zaprezentowały program artystyczny, przygotowany pod kierunkiem wychowawczyni p. Kariny Słapińskiej. Następnie miało miejsce ślubowanie i p. dyrektor szkoły p. Justyna Świdzicka dokonała uroczystego pasowania każdego ucznia. W uroczystości brali udział zaproszeni goście: Wójt Gminy Dębowa Łąka Stanisław Szarowski, Przewodnicząca Rady Rodziców p. Jolanta Górecka, rodzice uczniów oraz uczniowie klas „O”, IISP, III SP wraz z wychowawczyniami.

[172]

Dzień Papieski w naszej szkole

21-10-2016 08:15, Autor: Ks. Wiesław Michlewicz

„ By uczcić Papieża trzeba dobrać słowa, by prawdziwa była zawsze słów wymowa...” Te słowa stały się inspiracją dla młodzieży Gimnazjum w Dębowej Łące, która uczciła 38 rocznicę wyboru Jana Pawła II na papieża. Społeczność szkolna zebrała się na okolicznościowym Apelu, podczas którego wspominano naszego wielkiego Polaka. Młodzież przybliżyła szczególne momenty z życia Karola Wojtyły, jego dzieciństwo, drogę do kapłaństwa, posługę biskupią, wybór na Stolicę Piotrową. Montaż słowno- muzyczny zawierał wiersze patriotyczno- religijne, pieśni i wywiad, którego celem było przybliżenie biografii św. Jana Pawła II. Była to scenka odegrana przez uczniów- Jakuba Rewera i Bartosza Gębkę, którzy wcielili się w rolę ks. Kardynała Dziwisza i dziennikarza. Przyjaciel papieża opowiedział o latach młodzieńczych „Lolka”. Całość uświetnił swoim występem chórek szkolny pod batutą pani Kariny Słapińskiej. Apel został przygotowany przez gimnazjalistów z klasy 3a pod czujnym okiem p. dyrektor Justyny Świdzickiej i katechety.

[173]

„Koci” chrzest

24-10-2016 20:42, Autor: Agnieszka Zielińska

21 października o godzinie 16:00 w sali gimnastycznej zebrali się uczniowie klas pierwszych gimnazjum, wychowawcy, przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego, komisja oceniająca zmagania kociaków i społeczność szkolna. Pierwszoklasiści musieli się zmierzyć z zadaniami sprawdzającymi szybkość, spostrzegawczość, zdolności plastyczne i muzyczne, a także umiejętność współpracy w grupie. Odpowiadali na pytania związane ze szkołą, zaśpiewali kocią piosenkę, wypili mleko, zjedli „kocie śniadanie” w postaci banana i udali się do „kociego” salonu piękności. Wybrani przedstawiciele klas, którzy przebrali się za koty wraz z wychowawcami wzięli udział w kociej paradzie. Otrzęsiny zakończyły się obcięciem ogonów i złożeniem uroczystej przysięgi. Następnie odbyła się dyskoteka, w czasie której wszyscy doskonale się bawili. Uroczystość otrzęsin została przygotowana przez uczniów klasy II gimnazjum wraz z wychowawcą, a zabawę prowadziły uczennice Weronika Kwiatkowska i Wiktoria Wróblewska.

[174]

Mali naukowcy

27-10-2016 16:14, Autor: Karina Słapińska

Dnia 26.10.2016 w Zespole Szkół w Dębowej Łące odbyła się III edycja programu pod hasłem „Prelekcje dla przedszkolaków – Mały naukowiec”. Patronat nad programem objęli: Wydział Projektów Edukacji i Stypendiów, Departament Edukacji oraz Urząd Marszałkowski w Toruniu. Zajęcia poprowadzili animatorzy p. Łukasz Szparto i p. Bartosz Pałucki z Fundacji A. Jabłońskiego działającej przy UMK w Toruniu. Program zajęć obejmował zagadnienia z fizyki, chemii i przyrody, które zaprezentowano w formie ciekawych doświadczeń. Dzieci mogły między innymi zapoznać się z zagadnieniami takimi jak: właściwości ciał i cieczy, pole magnetyczne, przyciąganie ziemskie. Wśród zaprezentowanych doświadczeń znalazły się erupcja wulkanu, zegar jodowy czy kolorowy bąk. Zajęcia złożone były z dwóch części: pokazowej i praktycznej. Spotkanie było bardzo ciekawe. Była to świetna forma nauki poprzez zabawę.

[175]

XIV Memoriał im. Andrzeja Jaroszewskiego

01-11-2016 19:45, Autor: Agnieszka Zielińska

Co roku w Zespole Szkół w Dębowej Łące odbywa się Memoriał im. Andrzeja Jaroszewskiego. Wychowankowie i znajomi Andrzeja Jaroszewskiego już po raz czternasty wzięli udział w turnieju piłki siatkowej. Andrzej Jaroszewski był nauczycielem wychowania fizycznego w Szkole Podstawowej w Dębowej Łące i Łobdowie. Wychował wiele pokoleń młodzieży szczególnie usportowionej. Wiele razy jego uczniowie zdobywali mistrzostwo województwa kujawsko-pomorskiego. Miał liczne grono przyjaciół. Podziwiano go za serdeczność, pogodę ducha, życzliwość i ogromny zapał do pracy. Po śmierci nauczyciela jego wychowankowie i znajomi postanowili zorganizować memoriał poświęcony temu człowiekowi. Zmagania siatkarskie trwały dwa dni. Pierwszego dnia w sali gimnastycznej Zespołu Szkół w Dębowej Łące rywalizowały dziewczęta z sześciu gimnazjów z powiatu wąbrzeskiego, świeckiego, golubsko-dobrzyńskiego i grudziądzkiego. Drugiego dnia odbył się turniej piłki siatkowej chłopców. Podobnie jak w zmaganiach dziewcząt rozgrywki przeprowadzono systemem „każdy z każdym”. Do rywalizacji przystąpiły zespoły z gimnazjum: Dębowa Łąka, Gałczewo, Zieleń i Michale.
Turniej piłki siatkowej dziewcząt
I miejsce Gałczewo
II miejsce Dębowa Łąka
III miejsce Gruta
IV miejsce Michale
V miejsce Zieleń
VI miejsce Nowa Wieś Królewska
Turniej piłki siatkowej chłopców
I miejsce Michale
II miejsce Dębowa Łąka
III miejsce Gałczewo
IV miejsce Zieleń

[176]

Historia zapisana w piosence.

13-11-2016 15:55, Autor: Karina Słapińska

Dnia 08.11.2016 w Wąbrzeskim Domu Kultury odbył się I Wojewódzki Festiwal Piosenki i Pieśni Patriotycznej, którego celem było popularyzowanie tradycji śpiewania pieśni patriotycznej oraz kształtowanie poszanowania postaw narodowych. Naszą szkołę reprezentował zespół wokalno – instrumentalny w składzie: Marta Gronowska kl.1a gim, Julia Malinowska kl. 1a gim, Martyna Stachulak kl. 1a gim, Łukasz Skica kl. 3b gim, Wiktoria Stefan kl. 3b gim. Uczniowie, pod opieką p. Kariny Słapińskiej, zaprezentowali następujące utwory: „Biały krzyż” zespołu Czerwone Gitary, „Dokąd idziesz Polsko” zespołu Ich Troje. Jako solistka wystąpiła Wiktoria Stefan, która zaśpiewała „Taki kraj” J. Pietrzaka, i „Pytasz mnie” A. Rosiewicza. Przegląd przebiegał w miłej i nastrojowej atmosferze. Na zakończenie uczestnicy festiwalu otrzymali pamiątkowe dyplomy i statuetki.

[177]

Obchody 11 listopada w ZS w Dębowej Łące

15-11-2016 19:15, Autor: Karina Słapińska

Święto Niepodległości, obok święta Konstytucji, jest naszym najważniejszym świętem narodowym. 11 listopada 1918 r. Polska odrodziła się po ponad 120-letniej niewoli. Nasza szkoła, jak co roku, uczciła to wyjątkowe wydarzenie uroczystym apelem, który odbył się w czwartek 10.11.br. Na tę okazję nasi uczniowie wraz ze swymi opiekunami przygotowali wyjątkową lekcję historii, urozmaiconą wierszami i patriotycznymi pieśniami. Wszyscy występujący mieli okazję zaprezentować swój program ponownie już następnego dnia. W ramach obchodów Święta Niepodległości w kościele filialnym w Dębowej Łące nasi uczniowie wystąpili przed władzami i mieszkańcami gminy, natomiast po mszy świętej delegacja szkoły złożyła wiązankę kwiatów pod pomnikiem w Dębowej Łące.

[178]

Jesteśmy SMART

16-11-2016 19:27, Autor: Karina Słapińska

Wydawca dwumiesięcznika „TIK w Edukacji” z siedzibą we Wrocławiu ogłosił Ogólnopolski Konkurs „JESTEM SMART – SPRYTNY, MOBILNY, AKTYWNY, ROZSĄDNY, TECHNOLOGICZNIE ZAKRĘCONY”. Celem konkursu jest zachęcenie uczniów do wykorzystywania Internetu i urządzeń mobilnych w sposób świadomy i praktyczny, a także zachęcenie nauczycieli do korzystania z nowoczesnych metod nauczania. Zadaniem konkursowym było między innymi nagranie filmu, w którym uczniowie przedstawią jak w szkole oraz po lekcjach w ich życiu codziennym, korzystają z Internetu, smartfonów i innych urządzeń mobilnych. Nasza szkoła podjęła wyzwanie udziału w/w konkursie. Zachęcone przez p. Karinę Słapińską uczennice z klasy 3b gim Weronika Kurasiewicz, Wiktoria Kurasiewicz i Agnieszka Zielińska, wykonały animację poklatkową pt. „Pozytywne wykorzystanie Internetu”.
Wyniki konkursu zostaną ogłoszone 02.12.2016. W dniach 15-27.11.2016 można obejrzeć film dziewcząt na YTB na kanale „TIK w Edukacji”. By zobaczyć film, proszę wybrać JESTEM SMART 2016 i odszukać nazwę naszej szkoły wśród nadesłanych filmów. Walczymy o nagrodę publiczności dlatego liczymy na wasze głosy. Logujcie się i oddajcie swoje głosy na film dziewczyn, udostępniajcie i komentujcie bowiem powalczyć o wygraną zawsze warto !

[179]

WYNIKI KONKURSU NA NAJŁADNIEJSZY RÓŻANIEC 2016

16-11-2016 19:52, Autor: Ks. Szymon Chachulski

Dziękuję wszystkim uczestnikom konkursu – uczniom Szkoły Podstawowej w Dębowej Łące – za udział w konkursie i bardzo oryginalnie wykonane różańce różną techniką i z różnych materiałów. Do konkursu zgłosiło się około 35 osób, a każdy z nich stał się dziełem wyjątkowym i niepowtarzalnym.
Klasyfikacja końcowa wygląda następująco:
I miejsce – Kamila Stroińska (kl. IV)
II miejsce – Anna Borucińska (kl. II)
III miejsce „ex equo”:
– Oskar Stroiński (kl. V)
- Paweł Bliźniak (kl. III)
- Alicja Kułakowska (kl. III)
Nagrody dla zwycięzców zostały wręczone 31 października br. (poniedziałek) w kościele parafialnym pw. Śś. Piotra i Pawła w Dębowej Łące bezpośrednio po różańcu ok. godz. 1700. Dla wszystkich uczestników konkursu zostały również przygotowane upominki.
Cieszę się, że konkurs stał się doskonałą okazją do lepszego poznania tej tradycyjnej modlitwy Maryjnej jaką jest różaniec.
Ks. Szymon Chachulski – organizator konkursu.

[180]

Zdrowym być czyli warzywa i owoce w szkole

16-11-2016 20:06, Autor: Karina Słapińska

Nasza szkoła jak co roku przystąpiła do Ogólnopolskiego Programu „Owoce i warzywa w szkole”, który jest realizowany w oddziale „0” i klasach 1 – 3 szkoły podstawowej. Każda szkoła uczestnicząca w programie otrzymuje dla dzieci 2, 3 razy w tygodniu świeże owoce i warzywa. Jednocześnie zgodnie z wytycznymi MEN i w ramach uczestnictwa w w/w programie realizuje się także różnego rodzaju działania. Mają one poprzez czynności praktyczne propagować zdrowy styl życia i zwrócić uwagę na zwiększenie udziału warzyw i owoców w codziennej diecie . I tak, jesienią w naszej szkole odbyły się dwa spotkania edukacyjne, integrujące najmłodszą społeczność szkolną w celu uświadamiania i nabywania prawidłowych nawyków żywieniowych. W październiku uczniowie uczestniczyli w warsztatach pod hasłem „Owocowe show”, zaś w listopadzie „Dzień zdrowego jedzenia – śniadanie”. Podczas zajęć pamiętano o zasadach higieny i bezpieczeństwa podczas przygotowywania posiłków. Uczniowie dodatkowo kształtowali umiejętności manualne i estetyczne. W trakcie zajęć uczniowie dowiedzieli się o pochodzeniu owoców i warzyw, zapamiętując ich nazwy, smak, kształty, kolory poprzez przygotowanie lekkich owocowych i warzywnych przekąsek.

[181]

Uczniowskie pasje

24-11-2016 08:22, Autor: Agnieszka Zielińska

Każdy człowiek powinien mieć w życiu pasje – rozmowa z uczniem pierwszej klasy gimnazjum Zespołu Szkół w Dębowej Łące Jakubem Stachulak. Jego hobby to sport – ćwiczy karate. Bierze udział w turniejach najwyższej rangi na terenie całej Polski. W tym roku ponownie obronił zaszczytne pierwsze miejsce i tytuł Mistrza Polski w karate. Zespół do Spraw Promocji Szkoły postanowił przeprowadzić z młodym karateką wywiad, dzięki któremu poznamy nieco jego życie i filozofię jaką się kieruje podczas doskonalenia swoich umiejętności.
Pytanie - Jak to jest być Mistrzem?
Jakub Stachulak - Jest to przyjemne uczucie, duma rozpiera i czuję się szczęśliwy.
Pytanie - Żeby wygrać, to co trzeba robić?
J. S. - Trzeba ciężko pracować. W każdy wtorek i czwartek po powrocie ze szkoły jadę na trening, który trwa dwie godziny. Wracam wieczorem i odrabiam zadania domowe. Bardzo często jest już późno, gdy kładę się spać.
Pytanie - Ile lat ćwiczysz karate?
J. S. Ćwiczę siedem lat. Jak grałem na boisku w piłkę nożną, to ciągle płakałem (bo kontuzje, bo przegrywałem). Mama postanowiła zapisać mnie na karete i wszystko się zmieniło.
Pytanie - Czy czułeś, że wygrasz te zawody?
J. S. - Myśli każdego zawodnika są związane ze zwycięstwem. Psychika odgrywa bardzo dużą rolę. Każdy zawodnik myśli, że jest nie do pokonania, najsilniejszy, najsprytniejszy i że wygra.
Pytanie - Czy karate jest łatwym sportem?
J. S. - Nie jest łatwym i prostym sportem. Muszę ciągle trenować mięśnie, psychikę i kondycję. Trzeba być bacznym obserwatorem sensei (nauczyciel).

[182]

Zabawa andrzejkowa

27-11-2016 20:39, Autor: Anna Lubińska

Dnia 24 listopada 2016r. w naszej szkole odbyła się zabawa andrzejkowa dla klas 4-6 szkoły podstawowej. Uczniowie mieli okazję potańczyć i pobawić się przy dźwiękach znanych przebojów pod opieką wychowawców. Główną atrakcją wieczoru były wróżby andrzejkowe. Można było poznać imię przyszłej sympatii oraz dowiedzieć się, co nas czeka w najbliższej przyszłości. Dużym uznaniem cieszyły się także konkursy taneczne. Wszyscy bawili się wspaniale, cały wieczór był pełen atrakcji oraz przebiegał w miłej i ciepłej atmosferze. Wspólne zabawy sprawiły dzieciom wiele radości i z pewnością pozostaną na długo w ich pamięci.

[186]

Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień

27-11-2016 20:27, Autor: Agnieszka Zielińska

W dniu 21 listopada obchodzimy Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. W naszej szkole dzień ten był dniem kolorowym i radosnym. W ubiorze naszych uczniów oraz nauczycieli dominował kolor żółty i czerwony. Po przyjściu do szkoły przedstawiciele samorządu uczniowskiego witali wszystkich uczniów, nauczycieli oraz rodziców słodkim poczęstunkiem oraz uśmiechem. Każda klasa wykonała swoje logo życzliwości, a uczniowie dumnie nosili je przez cały dzień na swojej piersi. Na holu rozstawione zostały tablice pozdrowień. Każdy mógł przypiąć swoje pozdrowienia, przeprosiny, miłe słowa dla osoby, którą lubi. W czasie dużej przerwy w sali gimnastycznej cała społeczność szkolna zebrała się by przekazać sobie „iskierkę przyjaźni”, którą puściła pani Dyrektor.

[185]

Najmłodsi wróżą na Andrzejki

29-11-2016 15:18, Autor: Karina Słapińska

Andrzejki to wieczór wróżb odprawianych w nocy z 29 na 30 listopada w wigilię świętego Andrzeja. Wróżenie w andrzejkową noc praktykowały nie tylko nasze prababki, ale i znacznie starsze pokolenia. To zwyczaj sięgający czasów Słowian. Tej nocy panny sprawdzały, kiedy wyjdą za mąż i jaki będzie ich towarzysz życia. Niegdyś przykładano do nich dużą wagę i wykonywano je w odosobnieniu. Współcześnie wróżby andrzejkowe mają jedynie charakter zabawy. I tak też uczniowie oddziału „O” i klas 1-3 szkoły podstawowej, w środę wzięli udział w spotkaniu andrzejkowym. Były tańce przy dźwiękach skocznej muzyki i zabawy muzyczno – ruchowe. Był czas na wróżby, które uczniowie przeprowadzili wraz ze swoimi wychowawczyniami w salach lekcyjnych. Oczywiście potraktowano je z „przymrużeniem oka”. Był też czas na słodki poczęstunek. Szaleństw i śmiechu było co niemiara. Ten dzień można zaliczyć do udanych.

[187]

Święto Pluszowego Misia

01-12-2016 19:18, Autor: Katarzyna Żelazna

Każde dziecko ma swoją ulubioną przytulankę - taki pluszowy miś jest nie tylko zabawką, ale również najlepszym przyjacielem najmłodszych. Misie są znane i kochane na całym świecie. 25 listopada obchodzą swoje święto. W naszej szkole obchody Święta Pluszowego Misia rozpoczęły się „kwadransem głośnego czytania”. W każdej klasie czytano na głos fragment utworu wybranego przez uczniów. Następnie Święto Pluszowego Misia obchodzono w klasach 0 – III. Z tej okazji każdy najmłodszy uczeń przyniósł do szkoły swojego ulubieńca – pluszowego misia, który towarzyszył mu w czasie pracy, nauki i zabawy. Na zakończenie tego świątecznego dnia najmłodsi uczniowie wzięli udział w przedstawieniu pt. „Misio Tulisio”. Była to opowieść o urodzinach Misia Tulisia, które za wszelka cenę starał się popsuć Króliczek Zazdrośniczek. Na szczęście Krzysiowi – przyjacielowi Misia Tulisia udaje się uratować urodziny przyjaciela. Zarówno Króliczek Zazdrośniczek jak i publiczność przekonują się, że najważniejsza w życiu jest przyjaźń i tolerancja. Organizatorem tegorocznego Święta Pluszowego Misia była szkolna biblioteka oraz Gminna biblioteka Publiczna w Dębowej Łące. Uczniowie i organizatorzy bardzo dziękują paniom z miejscowego sklepu za słodki poczęstunek.

[188]

Międzyszkolny Konkurs Literacki

05-12-2016 20:12, Autor: Anna Lubińska

W czwartek 1 grudnia w sali posiedzeń w Urzędzie Gminy w Dębowej Łące odbył się Międzyszkolny Konkurs Literacki „Audaces fortuna iuvat- (łac.) Odważnym los sprzyja”, którego organizatorem była Gminna Biblioteka Publiczna w Dębowej Łące. Konkurs był przeznaczony dla uczniów klas 4-6 Szkół Podstawowych z terenu gminy Dębowa Łąka. Wzięli w nim udział uczniowie ze szkół w Łobdowie, Dębowej Łące i Wielkich Radowiskach. Celem konkursu była m. in. popularyzacja twórczości i poszerzenie wiedzy o nobliście w związku z ustanowieniem przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej roku 2016-Rokiem Henryka Sienkiewicza. Konkurs składał się z dwóch części. Pierwsza część konkursu poświęcona była głośnemu czytaniu utworów Henryka Sienkiewicza. Każdy uczestnik czytał na głos przygotowany przez siebie fragment dowolnej książki jego autorstwa. Natomiast część druga to konkurencje sprawdzające znajomość wiedzy o życiu i twórczości pisarza, m.in. krzyżówki, rozsypanki, znajomość cytatów z utworów H. Sienkiewicza. Uczniowie musieli się wykazać znajomością takich lektur jak: „W pustyni i w puszczy”, „Janko Muzykant”, „Sachem”, „Latarnik”. Ocenie Jury podlegała m.in. płynność czytania, poprawność i dykcja, a w konkurencjach sprawdzających wiedzę uczestnik otrzymywał punkty. Wygrała osoba najwyżej punktowana w obu częściach konkursu. Nasi uczniowie otrzymali dyplomy oraz nagrody.
Seweryn Andrzejewski- II miejsce (kl.4.)
Julia Szrajer- wyróżnienie (kl.5.)
Jakub Skica - wyróżnienie (kl.5.)
Maja Skica- wyróżnienie (kl.6.)
Wszystkim uczniom serdecznie gratulujemy!

[189]

Śpiewamy piosenki Jacka Cygana i nie tylko …

13-12-2016 10:39, Autor: Karina Słapińska

W Wąbrzeskim Domu Kultury w dniu 6.12.2016 odbył się już po raz dziewiąty festiwal znanych i lubianych od pokoleń piosenek do tekstów Jacka Cygana i nie tylko … Uczestnicy mogli zaprezentować swoje zdolności wokalne oraz zapoznać się z piosenką polskiej sceny muzycznej. Festiwal jak co roku zgromadził liczną grupę uczestników w kilku kategoriach wiekowych. Wykonania wokalne uczestników oceniało profesjonalne jury. Naszą szkołę na tym festiwalu reprezentowali : Jakub Skica, Maja Skica, Adam Stefan, Marta Gronowska i Wiktoria Stefan. Wykonali między innymi piosenki jak „Zakazany owoc”, „Rytm i melodia” czy „Chłopak z gitarą”. Uczniów do występów przygotowała p. Karina Słapińska. Fotorelację z Festiwalu można zobaczyć na stronie internetowej tygodnika CWA oraz na stronie Wąbrzeskiego Domu Kultury.

[190]

Liternicza 1050 rocznica Chrztu Polski

13-12-2016 10:50, Autor: Karina Słapińska

Jubileusz obchodów 1050 rocznicy chrztu Polski to jedno z ważniejszych wydarzeń obecnego roku. Objęte zostały Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej. W ramach tego kluczowego wydarzenia dla historii Polski można poszerzyć swoją wiedzę między innymi poprzez działania artystyczne. I tak nasza szkoła wzięła udział w Międzyszkolnym Konkursie Plastycznym „CHRZEST 966” zorganizowanym przez Szkołę Podstawowa nr 35 w Toruniu. Celem konkursu było ukazanie chrztu Polski poprzez formę literniczą w technice graficznej. Nasza szkoła wzięła udział w tym konkursie i zakończyła się sukcesem. W dniu 7 grudnia 2016 na gali finałowej w auli SP nr 35 w Toruniu, zostały nagrodzone prace: Wiktorii Chylińskiej kl.3a gim i Mileny Sas kl.3a gim oraz zaprezentowano na wystawie pokonkursowej pracę Natalii Becker kl.3a gim. Uczennice pracowały pod opieką p. Kariny Słapińskiej. Gratulujemy.

[191]

Kreatywnie z papieru czyli hurra!TEKTURA

13-12-2016 11:11, Autor: Karina Słapińska

W piątek 09.12.2016 w Galerii i Ośrodku Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu, zostały podsumowane warsztaty realizowane w ramach projektu pod nazwą hurra!TEKTURA. Inspiracją i materiałem twórczych działań był papier. Były to działania , które miały na uwadze poszukiwanie korelacji między tym, co istnieje od dawna i tym, czego dziś doświadczamy w sztuce współczesnej. Tak więc na zorganizowanej powarsztatowej wystawie można obejrzeć klasyczne techniki do kreatywnych zastosowań papieru po instalacje intermedialne. Kolejnym celem projektu było wyrównywanie szans dzieci i młodzieży z małych miast i wsi w dostępie do kultury. Uczniowie naszej szkoły z klas gimnazjalnych w kwietniu b.r. uczestniczyli w jednej z form warsztatowych pod hasłem „Wzorcowe wzorzyste wizerunki”. Uczniowie mieli do dyspozycji wzorzyste papiery oraz wykorzystując inne właściwości papieru, tworzyli w odcieniach szarości, w przestrzeni passe-partout cykl oryginalnych portretów kobiet i mężczyzn. W dniu podsumowania projektu z w/w warsztatów zostało wyróżnionych 5 prac, których autorkami są: Natalia Becker, Wiktoria Chylińska z kl. 3a gim, oraz Weronika Kurasiewicz, Wiktoria Kurasiewicz i Agnieszka Zielińska kl.3b gim. Opiekę nad uczennicami sprawowała p. Karina Słapińska. Wręczenia nagród dokonał sam dyrektor placówki p. Dariusz Delik oraz p. Monika Butowska z Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu. Uczennice udzieliły także wywiadu dla toruńskiej telewizji, w którym opowiedziały o wrażeniach z udziału w projekcie. Życzymy nagrodzonym dalszych kreatywnych działań na rzecz sztuki. Wystawę prac powarsztatowych można oglądać w GiOPTD przy ul. Rynek Nowomiejski 17 w Toruniu. Wystawa prac trwa do 16.01.2016. Zapraszamy.

[192]

Palenie papierosów nie zdobi człowieka

13-12-2016 11:14, Autor: Karina Słapińska

W naszej szkole jak co roku obchodziliśmy Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu. W ramach akcji uświadamiającej o szkodliwości palenia na organizm człowieka zorganizowano konkurs plastyczny. Wystawę pokonkursową wyeksponowano na dolnym korytarzu szkoły. W wyniku oceny prac przez jury nagrodzono następujące prace: I miejsce Milena Sas kl.3A gim, II miejsce Marcelina Lisińska kl.2a gim, III miejsce Natalia Becker kl.2a gim, wyróżnienia Magdalena Szczech kl.2a gim, Martyna Nelkowska kl.2a gim oraz Wiktoria Chylińska kl.3a gim . Gratulujemy i zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach.

[193]

Rekordzista Guinnessa w naszej szkole

13-12-2016 11:23, Autor: Karina Słapińska

Niedawno w naszej szkole mieliśmy zaszczyt gościć Janusza Chomontka, który ustanowił 19 rekordów Księgi Guinnessa w podbijaniu różnymi rodzajami piłek. Jednym z ważniejszych wyczynów sportowca było ustanowienie rekordu, który wynosił 35 tys. razy odbić piłką. W ten sposób został pobity rekord dotychczasowego mistrza piłki Diego Armando Maradony. W szkole podczas występu mogliśmy sami się przekonać z jaką łatwością zaproszony gość odbijał piłkę nożną, do tenisa czy małą piłeczkę do pin-ponga wykonując to w różnych układach ruchowych. Atrakcją spotkania było podbijanie głową jak największej ilości piłki nożnej głową w ciągu jednej minuty. Wynik był imponujący bowiem naliczono ponad 350 odbić. Nasi uczniowie, którzy dobrze czują się na boisku z piłką mieli okazję zaprezentować swoje umiejętności przed mistrzem. Był też czas na zadawanie pytań i autografy. Był to dzień niezapomnianych wrażeń.

[194]

.

22-12-2016 15:48, Autor: Justyna ŚwidzickaŚwiąt wypełnionych radością i miłością, niosących spokój i odpoczynek, Nowego Roku spełniającego wszelkie marzenia, pełnego optymizmu, wiary, szczęścia i powodzenia.

Życzą
Dyrektor i cała społeczność Zespołu Szkół w Dębowej Łące.

[196]

Zmagania Młodych Siatkarzy

08-01-2017 15:01, Autor: Krzysztof Zasada

W dniach 16-19 grudnia 2016 roku w Zespole Szkół w Dębowej Łące odbyły się Mistrzostwa Powiatu Wąbrzeskiego w Minisiatkówce. Pierwszego dnia do rywalizacji przystąpiły dziewczęta z klas IV – VI. Po zaciętej walce zwyciężyły siatkarki z Dębowej Łąki przed Ryńskiem i Wąbrzeźnem. W drugim dniu do rywalizacji stanęli chłopcy. Zwycięstwo wywalczyli gospodarze – uczniowie z Dębowej Łąki przed Wąbrzeźnem i Ryńskiem. Sportowcy z Dębowej Łąki będą reprezentować powiat wąbrzeski w zawodach wojewódzkich, które odbędą się 10 i 13 stycznia w Grudziądzu.
Składy zwycięskich drużyn:
Dziewczęta: Cybak Paulina, Stroińska Kamila, Rumińska Roksana, Studzińska Daria, Bliźniak Anna , Belcarska Klaudia , Czarnecka Roksana , Rumuńska Martyna , Skica Maja.
Chłopcy: Lewandowski Jakub, Przybysz Emil, Skierkowski Krystian ,Tylman Mateusz, Andrzejewski Seweryn, Rzepecki Michał, Skica Dawid, Staniszewski Szymon.
Trener: mgr Krzysztof Zasada

[197]

„Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu”

12-01-2017 19:27, Autor: Ks. Szymon Chachulski

Ze Świętami Bożego Narodzenia wiąże się wiele pięknych tradycji i zwyczajów. Jednym z nich jest odgrywanie inscenizacji o Bożym Narodzeniu zwanych Jasełkami. W świąteczną atmosferę wprowadzili nas uczniowie klasy Ia gimnazjum i uczniowie 3 SP wraz z naszym szkolnym chórkiem pod batutą Pani Kariny Słapińskiej. Jasełka odbyły się 22 grudnia, a więc w bliskości Świąt Bożego Narodzenia, przypominając w ten sposób wydarzenia sprzed ponad dwóch tysięcy lat, kiedy to w Betlejem narodziło się Boże Dzieciątko. W ich przygotowanie zostali włączeni uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum pod opieką nauczycieli religii ks. Wiesława Michlewicza i ks. Szymona Chachulskiego oraz wychowawczyni klasy III SP- pani Katarzyny Żelaznej. Na początku Pani Dyrektor przyjęła od harcerzy Betlejemskie Światełko Pokoju, a następnie uczniowie Zespołu Szkół w Dębowej Łące przedstawili przygotowany program. Dzieci ze szkoły podstawowej wcieliły się w role Maryi i Józefa, pasterzy, aniołów, trzech króli, przybywających złożyć pokłon Jezusowi narodzonemu w ubogiej stajence. Nie zabrakło również diabełków, które podstępnie knuły jak zniszczyć miłość w świecie i w człowieku. Tegoroczne jasełka miały jednak wyjątkowy charakter, bowiem scenariusz wykorzystywał piękne i głębokie treści z „Małego Księcia”. Istotą były słowa wypowiedziane przez jednego z uczniów w końcowej części jasełek: „Po to święta, wigilia, opłatek, abyś odnalazł Boga i uwierzył w Jego Miłość”. Uroku inscenizacji dodały kolędy, które napełniły wszystkich świąteczną radością i sprawiły, że poczuliśmy magię zbliżających się świąt. Do wspólnego kolędowania włączyli się uczniowie, nauczyciele, rodzice i zaproszeni goście. Po występie głos zabrała Pani Dyrektor Justyna Świdzicka, która podziękowała za zaangażowanie w przygotowanie tegorocznych jasełek oraz złożyła wszystkim świąteczne życzenia.
Ks. Szymon Chachulski - katecheta w SP Dębowa Łąka

[198]

Wykłady z animacji poklatkowej na UMK w Toruniu.

12-01-2017 19:48, Autor: Karina Słapińska

W dniu 17.12.2016 odbyły się warsztaty na temat „Twórczy nauczyciel – kreatywni uczniowie – Jak tworzyć animację poklatkową?” dla słuchaczy Podyplomowych Studiów w zakresie edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej oraz studentów Koła Naukowego Wydziału Nauk Pedagogicznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Warsztaty przeprowadziły uczennice naszej szkoły Agnieszka Zielińska, Wiktoria Kurasiewicz i Weronika Kurasiewicz z klasy 3 b oraz p. Karina Słapińska. Inicjatorką spotkania była p. dr Elżbieta Wieczór kierownik Podyplomowych Studiów w zakresie edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej. Na spotkaniu zostały omówione zagadnienia : historia animacji, zasady tworzenia animacji techniką poklatkową , a także zostały zaprezentowane filmy dziewcząt, które powstały w ramach projektu edukacyjnego pod nazwą „Kolor, dźwięk, ruch – animacja poklatkowa”. Opowiedziały o swoich działaniach na rzecz animacji, o udziale w konkursach i przeglądach, w tym o V Międzynarodowym Przeglądzie Filmów Animowanych Tworzonych przez Dzieci „Halo Echo” odbywającym się we Wrocławiu. Uczennice otrzymały na tym przeglądzie wyróżnienie dla szkolnej pracowni filmowej za efekty pracy. Wspomniały także o swojej wakacyjnej współpracy z WDK w Wąbrzeźnie, gdzie przeprowadziły warsztaty dla dzieci w ramach „Słoneczne wakacje”. Dziewczęta otrzymały pamiątkowe dyplomy podpisane przez władze uczelni.

[199]

Zabawa choinkowa

25-01-2017 10:54, Autor: Anna Lubińska

Dnia 19 stycznia 2017r. w godzinach 15.00-18.00 w naszej szkole odbyła się zabawa choinkowa dla uczniów klas 4-6 szkoły podstawowej. Dzieci miały okazję potańczyć i pobawić się przy świetnej muzyce pod opieką wychowawców. Główną atrakcją wieczoru była wizyta św. Mikołaja, który obdarował wszystkich uczestników imprezy słodkimi prezentami. Dużym zainteresowaniem cieszyły się różne zabawy i konkursy z nagrodami. Wszyscy doskonale się bawili. Tegoroczna dyskoteka należała do udanych, wszyscy byli zmęczeni tańcami, ale zadowoleni. Radzie Rodziców oraz pomagającym Rodzicom serdecznie dziękujemy.

[200]

Bal Karnawałowy dla klas 0 – III SP

25-01-2017 11:19, Autor: Monika Piątek Pokucińska

Dnia 19 stycznia 2017 roku w naszej szkole odbył się Bal Karnawałowy dla klas 0 – III SP. Wszystkie dzieci wraz ze swoimi Paniami oraz zaproszonymi przedszkolakami spędziły czas na zabawie i tańcu w oczekiwaniu na świętego Mikołaja. Długo oczekiwany gość wywołał uśmiech na twarzach dzieci i dorosłych. Miło spędzony czas uświetniły słodki poczęstunek, wspólne zdjęcia oraz prezenty zakupione przez Urząd Gminy oraz Radę Rodziców. Dzieci z ogromną radością zaprosiły św. Mikołaja za rok, obiecując, że czekając na niego będą bardzo grzeczne.

[201]

Zmagania Siatkarzy

26-02-2017 19:51, Autor: Karol Andrzejewski

Dnia 13 i 20 stycznia 2017 roku w Zespole Szkół w Dębowej Łące odbyły się Mistrzostwa Powiatu Wąbrzeskiego w siatkówce dziewcząt i chłopców. Rywalizowali Gimnazjaliści z Ryńska, Zielenia, Nowej Wsi Królewskiej i Dębowej Łąki. Zawody dziewcząt zdominowały zawodniczki z Dębowej Łąki, pokonując Gimnazjum z Nowej Wsi Królewskiej 25-7 i 25-6. Gimnazjum z Ryńska 25-7 i 25 -2 oraz Gimnazjum z Zielenia 25-10 i 25-10. Drugie miejsce zajęło Gimnazjum z Zielenia, trzecie Gimnazjum z Ryńska na ostatnim miejscu uplasowało się Gimnazjum z Nowej Wsi Królewskiej. Chłopcy zakończyli turniej na pierwszym miejscu pokonując rywali bez straty seta. Sportowcy z Dębowej Łąki będą reprezentować powiat wąbrzeski w zawodach wojewódzkich, które odbędą się w lutym w Toruniu i Brodnicy. Trenerzy: mgr Karol Andrzejewski i mgr Krzysztof Zasada

[202]

Zakopane - ferie zimowe 2017r

26-02-2017 19:56, Autor: Jan Bliźniak

W drugim tygodniu ferii zimowych, tj. od 06.02.2017r. do 10.02.2017r. 33 uczniów Zespołu Szkół w Dębowej Łące i 7 uczniów Szkoły Podstawowej w Łobdowie po raz kolejny czynnie odpoczywało na zimowisku w Zakopanym zorganizowanym przez nauczyciela geografii – Jana Bliźniaka. Na uczniów w Zakopanym czekało wiele atrakcji: dla początkujących nauka z instruktorami jazdy na nartach, dla uczniów umiejących jeździć doskonalenie jazdy z możliwością korzystania z wyciągu narciarskiego, termy w Szaflarach, góralski kulig z pochodniami zakończony ogniskiem z kiełbaskami, wjazd kolejką torową na Gubałówkę z panoramą Tatr i Zakopanego, zwiedzanie skoczni narciarskich z wielką Krokwią na czele oraz Krupówki, na których nie zapomniano o pamiątkach. Uczniowie zakwaterowani byli w nowym pensjonacie „Halny”, w którym nie było czasu na nudy. W czasie wolnym mogli pograć w „piłkarzyki”, bilard, tenisa stołowego, różne gry planszowe i karty. Odbyły się również trzy zajęcia dotyczące profilaktyki uzależnień zakończone konkursem z nagrodami, ponieważ jednym ze sponsorów wyjazdu była Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Dębowej Łące. Niektóre ze wspomnianych atrakcji mogły się odbyć dzięki innym sponsorom, a mianowicie firmie Alpha – Dam z Dębowej Łąki, firmie transportowej p. Łukasza Afelta z Dębowej Łąki i firmie transportowej p. Jarosława Grzankowskiego z Orzechowa, którym uczniowie wraz z opiekunami serdecznie dziękują. Chociaż ferie dopiero co się skończyły, to uczniowie już pytają o wyjazd w przyszłym roku. Na razie pozostają im miłe wspomnienia i pamiątkowe zdjęcia.

[203]

Dzień Patrona

20-03-2017 08:16, Autor: Anna Lubińska

Dnia 14 marca obchodziliśmy Dzień Patrona naszej szkoły. W tym uroczystym dniu wszyscy uczniowie przyszli do szkoły ubrani w stroje galowe. Z tej okazji zostały również zorganizowane konkursy wiedzy o generale Józefie Bemie, które przygotowali i przeprowadzili nauczyciele historii i języka polskiego-pan Piotr Matuszewski i pani Anna Lubińska. Konkursy były przeznaczone dla uczniów klas 4-6 szkoły podstawowej oraz 1-3 gimnazjum. Natomiast najmłodsi, czyli dzieci z klas 0-3 szkoły podstawowej, wzięły udział w konkursie plastycznym, nad którym czuwała wychowawczyni każdej klasy. W celu przybliżenia uczniom Patrona Szkoły uczennice kl.3b- Wiktoria Stefan i Anna Ostrowska przedstawiły prezentację dotyczącą życia generała Józefa Bema. Można było również obejrzeć prace laureatów konkursu plastycznego zamieszczone na korytarzu szkolnym.

[204]

Szkolne rekolekcje wielkopostne 2017

29-03-2017 19:45, Autor: Ks. Szymon Chachulski

W dniach 7–9 marca br. uczniowie naszej szkoły przeżywali czas swoich szkolnych rekolekcji wielkopostnych. Nauki rekolekcyjne dla uczniów Gimnazjum oraz klas IV-VI SP prowadził ks. Marcin Kaczyński, natomiast spotkania rekolekcyjne dla uczniów Szkoły Podstawowej prowadzili: ks. Piotr Rutkowski oraz katecheci naszej szkoły. Jak zwykle w czasie trwania rekolekcji był śpiew piosenek religijnych, a w głoszonych naukach było wiele przykładów, które podpowiadały naszym uczniom jak być prawdziwym chrześcijaninem. Młodsi uczniowie mieli okazję obejrzeć film animowany: „Fatima” o objawieniach Matki Bożej w Portugalii z okazji ich 100 rocznicy oraz otrzymali w związku z tym zaproszenie do udziału w konkursie plastycznym. Natomiast gimnazjaliści w drugim dniu rekolekcji w sali kinowej Wąbrzeskiego Domu Kultury obejrzeli film: „Młody Mesjasz” i dzięki temu mieli szansę głębszej refleksji nad osobą Jezusa Chrystusa, a zarazem mogli odkryć tę podstawową prawdę w relacji człowieka do Niego, że nie można się z Nim spotkać bez wiary. Ostatni dzień rekolekcji to dzień pojednania z Bogiem przez sakrament pokuty oraz uczestnictwo we Mszy św., w czasie których kazania wieńczące czas rekolekcji i wyznaczające kierunek dalszego życia chrześcijańskiego wygłosił ks. Marcin Kaczyński. Oprawą muzyczną w czasie rekolekcji służył nasz szkolny chórek prowadzony przez p. Karinę Słapińską.

[205]

Czadowa lekcja

29-03-2017 20:00, Autor: Katarzyna Belcarska


Najmłodsi uczniowie naszej szkoły wzięli udział w „Czadowej lekcji”. Pod tą nazwą kryło się spotkanie z policjantem i strażakiem, które odbyło się w piątek 17 marca. Dzieci dowiedziały się czym jest czad, jakie stanowi nie-bezpieczeństwo, a co najważniejsze – jak rozpoznać czy znajduje się w po-mieszczeniu i jak wtedy reagować. Przekazywane przez specjalistów infor-macje były ilustrowane prezentacją multimedialną. Dużą część spotkania za-jęła rozmowa na temat różnorodnych niebezpiecznych sytuacji i właściwego zachowania się w nich. Nasi uczniowie bardzo aktywnie zabierali głos i wy-kazali się świetną znajomością omawianych zagadnień.

[206]

Wieści ze szkolnej biblioteki

29-03-2017 20:22, Autor: Katarzyna Żelazna

Nasza szkolna biblioteka pozyskała środki finansowe z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na zakup książek. Zakup nowych pozycji poprzedzony był przeprowadzeniem wśród uczniów, rodziców i nauczycieli ankiet, które pozwoliły na wybór książek według oczekiwań ankietowanych. Pozyskaliśmy ponad 400 pozycji na sumę 8100 złotych. Wśród nich znalazły się lektury, encyklopedie, słowniki, literatura piękna oraz książki dla najmłodszych czytelników. Pozyskane książki wzbogaciły ofertę biblioteki. Przepiękną szatą graficzną zachęcają uczniów do częstszego sięgania po książkę jako źródła wiedzy i rozrywki. A co za tym idzie wpływają na upowszechnianie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, które jest jednym z podstawowych kierunków realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2016/2017. W związku z powyższym zadaniem biblioteka organizuje na terenie szkoły akcje głośnego czytania - jest to najczęściej 15 minutowe głośne czytanie dowolnie wybranej pozycji we wszystkich klasach. Biblioteka była także inicjatorem rozdawania ulotek rodzicom zachęcających do głośnego czytania swoim dzieciom oraz na temat znaczenia czytelnictwa na rozwój młodego pokolenia. Każdy uczeń naszej szkoły może pożyczać dowolne pozycje książkowe ze „szkolnej szafy czytelniczej”. Można było także kupić książkę na zorganizowanych kiermaszach książek. Obecnie starsi uczniowie naszej szkoły mają możliwość wykazania się zdolnościami twórczymi w konkursie literackim, natomiast najmłodsi przygotowują ilustracje do ulubionych książek.

[207]

Pierwszy dzień wiosny

30-03-2017 19:55, Autor: Agnieszka Zielińska

21 marca uczniowie Zespołu Szkół w Dębowej Łące powitali wiosnę w radosnych nastrojach. Dzieci z klas 0 – III wraz ze swoimi wychowawcami przygotowali wiosenne kanapki i koreczki owocowe, które ze smakiem spożyli podczas śniadania. Uczniowie z klas IV – VI pożegnali wiosnę w sposób symboliczny – przygotowali, a następnie spalili Marzannę. Cała społeczność szkolna miała okazję podziwiać występ uczniów klasy II gimnazjum. Uczniowie przygotowali przedstawienie „Rzepka” – Juliana Tuwima. Utwór ten nie wymagał od aktorów nauki tekstu na pamięć, jednak głównym zadaniem było przedstawienie charakteru postaci poprzez gest, ruch i kostium. Trzeba przyznać, że gimnazjaliści wykazali się pomysłowością w naśladowaniu odgrywanej postaci. Na efekt fajnej zabawy miała również wpływ dobrana muzyka. Młodzież z ogromną chęcią zaangażowała się w przygotowanie przedstawienia. Z humorem prezentowali jak to „zasadził dziadek rzepkę w ogrodzie…” i otrzymali gromkie brawa po jego zakończeniu.

[208]

Akademia ku pamięci św. Jana Pawła II

09-04-2017 18:36, Autor: Ks. Szymon Chachulski

W Zespole Szkół w Dębowej Łące uczniowie i nauczyciele każdego roku w kwietniu i październiku wspominają Wielkiego Rodaka i Papieża – św. Jana Pawła II. W tym roku, na początku kwietnia z inicjatywy katechetów pracujących w tejże szkole odbyła się uroczysta akademia oraz konkursy upamiętniające postać i ponadczasowe przesłania, które pozostawił po sobie jako duchowy testament św. Jan Paweł II. Uroczysta akademia szkolna, która odbyła się 4 kwietnia br. w szkolnej auli przystrojonej wymownym napisem przypomniała, że św. Jan Paweł II we współczesnym świecie, często nieuporządkowanych wartości, to wciąż pewny autorytet zwłaszcza dla dzieci i młodzieży czyli młodych ludzi, którzy bardzo mocno pragną i poszukują dobrych i pewnych wzorców życia w przyjaźni, zgodzie i miłości, w poszanowaniu życia własnego i innych ludzi. „Choć głosił niełatwą Ewangelię stał się dla młodych autorytetem i przewodnikiem” – to jedno z pięknych zdań i zadań na przyszłość, które wypowiedziały dzieci i młodzież podczas szkolnej akademii. To szkolne wydarzenie o charakterze słowno-muzycznym oparte zostało na scenariuszu przygotowanym przez Panią Justynę Świdzicką – Dyrektor Zespołu Szkół w Dębowej Łące. Akademię przygotował i przeprowadził wraz z uczniami klasy I Gimnazjum ks. Wiesław Michlewicz – katecheta w Gimnazjum w Dębowej Łące. Oprawę muzyczną przygotowała Pani Karina Słapińska, a wykonanie znanych i pięknie dopasowanych do tego wydarzenia piosenek przypadło wokalno-instrumentalnemu chórkowi szkolnemu. W tym samym czasie, na początku kwietnia br., ks. Szymon Chachulski – katecheta w Szkole Podstawowej w Zespole Szkół w Dębowej Łące zorganizował konkursy dla upamiętnienia św. Jana Pawła II: konkurs plastyczny dla uczniów klas 0-III SP oraz wykonanie prezentacji multimedialnej dla uczniów klas IV-VI SP. W konkursach wzięło udział wielu uczniów, co świadczy o tym, że św. Jan Paweł II wciąż „żyje” w sercach i umysłach młodego pokolenia Polaków.

[209]

.

13-04-2017 09:24, Autor: Krzysztof Zasada

Zdrowych, Pogodnych Świąt Wielkanocnych, przepełnionych wiarą, nadzieją i miłością. Radosnego, wiosennego nastroju, serdecznych spotkań w gronie rodziny i wśród przyjaciół oraz wesołego "Alleluja"
Życzą Dyrektor i cała społeczność Zespołu Szkół w Dębowej Łące.

[210]

Konkurs plastyczny

20-04-2017 09:01, Autor:

Wyniki konkursu plastycznego
„JAN PAWEŁ II W OCZACH DZIECKA”
dla uczniów klas 0 – III SP w Dębowej Łące

I miejsce – Laura Jagielska kl. II
II miejsce – Nikola Studzińska kl. I
III miejsce – Anna Borucińska kl. II

Wyniki konkursu plastycznego z okazji 100-lecia Objawień Matki Bożej w Fatimie
dla uczniów klas 0 – VI SP w Dębowej Łące

I miejsce – Franciszek Paradowski kl. II
II miejsce – Adrianna Afelt kl. „O”
III miejsce – Szymon Staniszewski kl. IV

Gratuluję zwycięzcom, a uczestnikom dziękuję za udział w konkursie.
Ks. Szymon Chachulski
– organizator konkursów

[211]

Egzamin gimnazjalny

04-05-2017 11:05, Autor: Agnieszka Zielińska

Gimnazjaliści z Zespołu Szkół w Dębowej Łące w minioną środę rozpoczęli egzamin gimnazjalny. Pierwszego dnia sprawdzono ich wiedzę humanistyczną, następnego dnia odbyła się część przyrodniczo-matematyczna i trzeciego język obcy. Wielu uczniów uważa, że tegoroczne testy były trudniejsze niż w ubiegłych latach. W środę uczniowie zmierzyli się z testem z historii i wiedzy o społeczeństwie, a po przerwie z języka polskiego. Historię i wos zaliczam do trudniejszych, wykorzystałem maksymalnie czas jaki był przeznaczony na tę cześć egzaminu – mówi Jakub Zahora. Większość zadań polegała na zapoznaniu się z materiałem źródłowym i zaznaczeniu prawidłowej odpowiedzi dodaje Adrian Metenia. Test z języka polskiego był łatwiejszy. Trzeba było napisać rozprawkę na temat „Czy marzenia mają sprawczą moc?” w oparciu o lektury – ocenia Mikołaj Krzysztofik. Następnego dnia punktualnie o godzinie 9:00 rozpoczął się drugi dzień egzaminów. Najpierw rozwiązywaliśmy test z biologii, chemii, fizyki i geografii. Mieliśmy na to 60 minut - mówi Patryk Lewandowski. Dla mnie najtrudniejsze okazały się zadania z biologii i chemii. Natomiast do zadań z fizyki znajomość wzorów nie była potrzebna. Wszystkie informacje były w zadaniach dodaje Jakub Wrzesiński. Druga część sprawdzała naszą wiedzę matematyczną – część zadań była trudna, niektóre polecenia były podchwytliwe i wymagały myślenia podsumowuje Patryk Skierkowski. Piątek to był trzeci i ostatni dzień zmagań z egzaminem gimnazjalnym. Wcześniej każdy zdający mógł wybrać język obcy: angielski, ‎francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski, ukraiński lub włoski. Tylko ten język, którego uczył się w szkole i który był przedmiotem obowiązkowym. Uczniowie musieli rozwiązać zadania związane z czytaniem ze zrozumieniem oraz słuchaniem wypowiedzi.

[212]

Święto Konstytucji 3 Maja

08-05-2017 18:59, Autor: Monika Piątek Pokucińska

W tym roku przypada 226 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Była ona drugą na świecie, a pierwszą w Europie ustawą zasadniczą. Uchwalona na Sejmie Czteroletnim w 1791 roku przez stronnictwo patriotyczne, jako rezultat kompromisu ze stronnictwem królewskim, była wynikiem dążeń do naprawy stosunków wewnętrznych w Rzeczpospolitej po I rozbiorze, ustalając podstawy ustroju nowożytnego w Polsce. Dnia 4 maja 2017r. w naszej szkole odbyła się akademia z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Rozpoczęła się wniesieniem flagi oraz odśpiewaniem "Mazurka Dąbrowskiego". Następnie uczniowie pod kierunkiem p. Agnieszki Zielińskiej, p. Moniki Piątek- Pokucińskiej i p. Anny Lubińskiej wystąpili z przygotowanym montażem słowno-muzycznym. Całość uświetniały pieśni patriotyczne i piosenki tematyczne prezentowane przez chór szkolny prowadzony przez p. Karinę Słapińską.

[213]

Zaproszenie

29-05-2017 21:25, Autor: Jan Bliźniak

Zespół Szkół im. gen. Józefa Bema w Dębowej Łące wraz z Golubsko-Dobrzyńskim i Wąbrzeskim Klubem Karate Kyokushin zaprasza wszystkich zainteresowanych na V edycję konkursu „Palcem po mapie”, II otwarty Rejonowy Turniej Karate Kyokushin oraz Drzwi Otwarte. Czekamy na Was 3 czerwca 2017 roku, godzina 10:00 zaczynamy.

[214]

Szkolny Dzień Bezpieczeństwa Cyfrowego

06-06-2017 20:51, Autor: Agnieszka Zielińska

31 maja 2017 roku w Zespole Szkół w Dębowej Łące odbył się Szkolny Dzień Bezpieczeństwa Cyfrowego. Prowadził go Edukator we współpracy ze szkolnym mentorem cyfrowego bezpieczeństwa. Dzień rozpoczął się od spotkania z dyrektorem szkoły. Podczas rozmowy przedstawione zostały informacje dotyczące wsparcia w ramach projektu Cyfrowobezpieczni.pl oraz na temat konkursu pt.: "Jesteśmy Cyfrobezpieczni!". Następnie Edukator spotkał się z gimnazjalistami i wyświetlił film nt. cyberzagrożeń przeznaczony dla uczniów. Tym samym przedstawił podstawowe problemy dotyczące cyberbezpieczeństwa oraz informacje o miejscach świadczących pomoc w sytuacjach cyberzagrożeń, zaprezentował główne założenia i cele projektu a także konkurs dla szkół pt. „Jesteśmy cyfrowobezpieczni!”. Po apelu odbyły się trzy zajęcia warsztatowe na wybrane tematy cyberbezpieczeństwa, przeprowadzone podczas lekcji w trzech różnych klasach. Tematykę zajęć Edukator dostosował do potrzeb zgłoszonych przez dyrekcję i nauczycieli, biorąc pod uwagę zaobserwowane przypadki cyberzagrożenia. Podczas zajęć uczniowie obejrzeli film oraz wzięli udział w konkursach dotyczących cyberzagrożeń. Następnie Edukator spotkał się z nauczycielami, w trakcie którego przedstawił tematykę cyberzagrożeń występującą wśród uczniów oraz sposoby ich zapobiegania. Edukator przedstawił scenariusz spotkania nauczyciela z rodzicami wraz z prezentacją oraz broszury przeznaczone dla rodziców, dotyczące cyberbezpieczeństwa.

[215]

Dzień Dziecka.

13-06-2017 20:53, Autor: Monika Piątek Pokucińska

Dnia 02.06.2017r. na terenie naszej szkoły obchodziliśmy Dzień Dziecka. Najmłodsi rozpoczęli dzień od zabaw i gier w swoich klasach, następnie ozdabiali kolorowymi kredami teren przy szkole i bawili się na placu zabaw chustą animacyjną. W ramach Dnia Sportu – „Zdrowo na sportowo” wszyscy chętni uczniowie od klasy IV SP do III Gimnazjum mogli brać udział w wybranych przez siebie zajęciach sportowych np. turnieju piłki siatkowej, piłki nożnej, tenisa stołowego, badmintona. Oprócz tego można było odpocząć podczas turnieju CS, układania puzzli, gier planszowych, czy partyjki w warcaby. Rada Rodziców zadbała o poczęstunek – można było zjeść kanapki, ciasto,lody.

[216]

Turniej karate

18-06-2017 10:57, Autor: Agnieszka Zielińska

3 czerwca 2017 roku w hali sportowej Zespołu Szkół w Dębowej Łące odbył się drugi otwarty rejonowy turniej Karate Kyokushin. Organizatorem turnieju był Golubsko-Dobrzyński Klub Karate Kyokushin, Wąbrzeski Klub Sportów i Sztuk Walki oraz Zespół Szkół w Dębowej Łące i Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Mistrzostwa otworzył Wójt Gminy Dębowa Łąka – Stanisław Szarowski oraz wicestarosta powiatu wąbrzeskiego Pani Bożena Szpryniecka. W zawodach wzięło udział 103 zawodników ćwiczących w Wąbrzeźnie, Golubiu-Dobrzyniu, Zieleniu, Kowalewie Pomorskim, Wielkim Rychnowie, Dębowej Łące oraz Chełmży i Toruniu. Poniżej przedstawiamy wyniki zawodników ćwiczących w Dębowej Łące w następujących kategoriach:
Kumite Juniorów 7 – 8 lat pierwszy krok
Chłopcy + 35 kg – III miejsce Filip Kielar
Dziewczęta + 30 kg – I miejsce Amelia Dębczyńska
Kumite Juniorów 9 – 10 lat pierwszy krok
Chłopcy – 30 kg – IV miejsce Paweł Bliźniak
Chłopcy – 40 kg – III miejsce Adam Rak, IV miejsce Wiktor Burczyński
Dziewczęta – 35 kg - II miejsce Vanessa Dąbrowska
Dziewczęta + 35 kg – IV miejsce Kamila Stroińska
Kumite Juniorów 11-12 lat pierwszy krok
Chłopcy + 50 kg – II miejsce Oskar Stroiński
Dziewczęta OPEN – I miejsce Agata Nowacka, II miejsce Roksana Czarnecka
Kumite Junior 13 – 14 lat pierwszy krok
Chłopców – 50 kg – I miejsce Oskar Czarnecki
Chłopców – 60 kg – I miejsce Patryk Pokuciński
Dziewczęta OPEN – I miejsce Magdalena Przyziółkowska, II miejsce Małgorzata Rzepecka, III miejsce Anna Bliźniak

[217]

Palcem po mapie 2017r.

18-06-2017 11:03, Autor: Agnieszka Zielińska

Dnia 03.06.2017r. (sobota) w Zespole Szkół im. gen. Józefa Bema w Dębowej Łące odbyła się V edycja konkursu ze znajomości mapy Polski i świata „Palcem po mapie” dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. Brało w niej udział przeszło 50 uczniów z 10 szkół podstawowych i 9 gimnazjów z powiatów: wąbrzeskiego, golubsko – dobrzyńskiego, brodnickiego i grudziądzkiego. W kategorii szkół podstawowych zwyciężył Jan Pieczywok ze Szkoły Podstawowej nr 3 z Wąbrzeźna. Drugie miejsce wywalczył Dawid Oleś z Kowalewa Pomorskiego, a trzecie Anna Bliźniak z Dębowej Łąki. Wśród gimnazjalistów zwyciężyła Wiktoria Kurasiewicz, druga była jej siostra bliźniaczka Weronika Kurasiewicz – Dębowa Łąka. Trzecie miejsce zajęła Kamila Kosela z Gimnazjum nr 1 z Wąbrzeźna, a czwarte Natalia Kędziorska z Dębowej Łąki. Konkursowi towarzyszyła wystawa prac uczniów Zespołu Szkół w Dębowej Łące dotycząca profilaktyki uzależnień i przedstawienie na ten sam temat. Zwycięzcy uczniowie zarówno ze szkół podstawowych, jak i z gimnazjów otrzymali nagrody w postaci książek, albumów związanych z przyrodą i geografią, pamiątkowe kubki, a wszyscy uczestnicy pamiątkowe zestawy długopisów z nadrukiem i dyplomy. Wszyscy uczestnicy, ich opiekunowie i zaproszeni goście w chwilach oczekiwania na wyniki konkursu mogli skorzystać z kawiarenki i grilla na świeżym powietrzu.
Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i zapraszamy na VI edycję za rok.
Nauczyciel geografii i przyrody mgr Jan Bliźniak

[218]

Festyn Rodzinny

18-06-2017 11:16, Autor: Agnieszka Zielińska

4 czerwca zapanowała radosna atmosfera. Tego dnia odbył się Festyn Rodzinny w parku przy Specjalnym Ośrodku Szkolno - Wychowawczym w Dębowej Łące Na scenie miedzy innymi dzieci z Zespołu Szkół w Dębowej Łące zaprezentowały swoje talenty wokalne, teatralne i taneczne.

[219]

Podsymowanie zmagań matematycznych

18-06-2017 11:33, Autor: Agnieszka Zielińska

6 czerwca 2017 roku w Szkole Podstawowej w Jarantowicach odbyło się podsumowanie konkursów matematycznych „Liga Zadaniowa” i Międzyszkolny Konkurs Matematyczny dla uczniów klas IV i V. Na tę uroczystość przybyli uczniowie ze szkół podstawowych z powiatu wąbrzeskiego, którzy uzyskali bardzo dobre wyniki w wyżej wymienionych konkursach. Uczeń klasy V Oskar Stroiński odebrał dyplom i nagrodę za zajęcie II miejsca, natomiast Jakub Skica otrzymał wyróżnienie. Uczennica klasy IV Kamila Stroińska odebrała nagrodę za zajęcie III miejsca. 30 czerwca w Wąbrzeskim Domu Kultury odbyło się podsumowanie Powiatowego Konkursu Matematycznego dla gimnazjów. Nasi uczniowie odebrali nagrody i dyplomy: Kędziorska Natalia klasa Ia, Łęgowska Julia klasa Ib, Talkowska Julia klasa Ib, Zabłocka Julita klasa Ib, Łegowski Szymon klasa II i Szczech Magdalena klasa II.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w następnym roku szkolnym.
Nauczyciele matematyki
Agnieszka Zielińska
Małgorzata Michalska
Jarosław Świdzicki

[220]

Międzyszkolny Konkurs z Języka Polskiego

26-06-2017 09:04, Autor: Anna Lubińska

W Międzyszkolnym Konkursie z Języka Polskiego w Łobdowie w dn. 09.06.2017. wzięło udział 9 uczniów z klas szóstych ze szkół podstawowych z terenu gminy Dębowa Łąka. Naszą szkołę reprezentowały 3 uczennice: Anna Bliźniak, Martyna Rumińska i Maja Skica . Konkurs został przygotowany i przeprowadzony przez panią Barbarę Bliźniak- nauczyciela języka polskiego. Każda drużyna otrzymała do rozwiązania takie same zadania; zagadnienia obejmowały program szkoły podstawowej (czytanie ze zrozumieniem, tekst ortograficzny, tekst z gramatyki oraz ćwiczenia związane z zastosowaniem odpowiedniej formy wyrazów-poprawna polszczyzna). Nasze uczennice zdobyły 2 miejsce. Gratulujemy i dziękujemy za udział w konkursie.

[221]

Wręczenie Nagród Wójta

07-07-2017 13:58, Autor: Agnieszka Zielińska

12 czerwca w Urzędzie Gminy w Dębowej Łące uczniowie Zespołu Szkół spotkali się z Wójtem Gminy Stanisławem Szarowskim na uroczystości wręczenia dyplomów i nagród książkowych za wybitne osiągnięcia w nauce i godne reprezentowanie szkoły. Osiągnięcie najlepszych ocen to z jednej strony powód do satysfakcji dla ucznia, ale też na pewno powód do radości dla jego rodziców. Dlatego podczas wręczania nagród, tegorocznym laureatom towarzyszyli rodzice. W uroczystości wzięli udział także Przewodniczący Rady Gminy Dębowa Łąka Jan Maciejewski oraz dyrektorzy szkół z terenu gminy. Nagrody otrzymały następujące osoby: Amelia Dębczyńska, Michał Kurasiewicz, Łukasz Lubomski, Seweryn Andrzejewski, Julia Szrajer, Anna Bliźniak, Natalia Kędziorska, Julia Łęgowska, Magdalena Szczech, Katarzyna Szczech, Wiktoria Chylińska, Weronika Kurasiewicz, Wiktoria Kurasiewicz.

[223]

Zakończenie III klas gimnazjum

07-07-2017 14:12, Autor: Agnieszka Zielińska

„Mierz wysoko nawet jeśli nie trafisz na księżyc znajdziesz się wśród gwiazd” – takim mottem uczniowie klas III gimnazjum zakończyli swoją edukację w murach naszej szkoły, stając się absolwentami Zespołu Szkół w Dębowej Łące. Tradycyjny polonez był rozpoczęciem uroczystej akademii pożegnalnej, która miała miejsce w sali gimnastycznej. Uczniowie podziękowali wszystkim za wspólne lata spędzone w szkole, gdzie czuli się ważni i docenieni. Tym samym podziękowali nauczycielom za pracę oraz przygotowanie fundamentów dla dalszego kształcenia. Wyrazy wdzięczności skierowali również do swoich rodziców, dziękując za dar życia, wsparcie, uśmiech i wszystkie wspólne chwile. Nagrody Dyrektora za szczególne osiągnięcia w nauce otrzymały następujące osoby:
Klasa IIIa
Katarzyna Szczech, Wiktoria Chylińska, Natalia Becker, Wiktoria Cegielska, Jakub Rewer i Dominik Lisiński
Klasa IIIb
Wiktoria Kurasiewicz, Weronika Kurasiewicz, Agnieszka Zielińska.

[224]

Zakończenie roku szkolnego 2016/17

07-07-2017 14:32, Autor: Agnieszka Zielińska

23 czerwca uczniowie Zespołu Szkół w Dębowej Łące spotkali się po raz ostatni na uroczystym apelu z okazji zakończenia roku szkolnego. Pani Dyrektor Justyna Świdzicka wspólnie z wychowawcami wręczyła najlepszym uczniom nagrody książkowe i świadectwa z wyróżnieniem za wyniki w nauce. Następnie młodzież podziękowała nauczycielom recytując wiersze i śpiewając piosenki. Po ceremonii zakończenia roku szkolnego 2016/2017 uczniowie udali się do sal lekcyjnych na ostatnie przedwakacyjne spotkania. Na forum klasy otrzymali z rąk wychowawców świadectwa.
Nagrodzeni Uczniowie:
Klasa „0” - Afelt Adrianna, Kurasiewicz Marta, Lubomski Bartosz, Majorkowska Zuzanna, Marecik Jakub, Ojdowska Maja, Sobieraj Szymon, Stefan Patryk, Szczepańska Nikola, Zapalski Jakub
Klasa 1 – Amelia Dębczyńska, Zofia Afelt
Klasa 2 – Michał Kurasiewicz, Franciszek Paradowski, Laura Jagielska
W związku z tym, iż klasa 3 ukończyła etap szkoły podstawowej, wszyscy otrzymali dyplomy i nagrody.
Klasa 3 – Paweł Bliźniak, Marcin Błaszkiewicz, Mateusz Czerski, Kacper Czerwiński, Maja Dąbrowska, Bartosz Kryniecki, Alicja Kułakowska, Nikola Kwiatkowska, Łukasz Lubomski, Weronika Marecik, Adam Rak, Patryk Zacharski, Marta Zahora, Dominik Heród,
Klasa 4 – Seweryn Andrzejewski, Szymon Staniszewski, Vanessa Dąbrowska, Kamila Stroińska, Natalia Widz
Klasa 5 – Julia Szrajer, Jakub Skica, Oskar Stroiński,
Klasa 6 – Anna Bliźniak, Maja Skica
Klasa 1a gimnazjum – Natalia Kędziorska
Klasa 1b gimnazjum – Julia Łęgowska, Julia Talkowska, Julita Zabłocka, Marzena Jamróz
Klasa II gimnazjum – Magdalena Szczech, Szymon Łegowski, Patryk Pokuciński

[225]

Rozpoczęcie roku szkolnego 2017/18

30-08-2017 12:37, Autor: Krzysztof Zasada

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018 odbędzie się 04.09.2017 r o godzinie 9.15 w hali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Dębowej Łące. Uroczystość zostanie poprzedzona Mszą Świętą o godzinie 8.15 w Kościele Filialnym.

Harmonogram dowozów w dniu 4.09.2017r.

Pierwszy autobus:

Trasa nr 1
6:50 Dębowa Łąka,
6:55 Łobdowo
7:15 Karczewo
7:25 Wielkie Pułkowo (trasa do Kurkocina bezpośrednio)
7:30 Kurkocin
7:40 Feliksowo
7:45 Łobdowo szkoła
7:50 Kurkocin
8:00 Szkoła Dębowa Łąka

Drugi autobus:

Trasa nr 1
6:55 - Dębowa Łąka
- Niedźwiedź (autobus jedzie do Wielkich Radowisk trasą koło Figury, koło Państwa Górskich, Cegielskich itd.)
7:30 -Wielkie Radowiska
- Małe Pułkowo
- Lipnica k. p. Żurawskiego
7:40 - Lipnica
- Małe Pułkowo
7:50 - Wielkie Radowiska
- Niedźwiedź
8:05 - Dębowa Łąka

[226]

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2017/18

12-09-2017 19:48, Autor: Agnieszka Zielińska

4 września 2017 roku w Szkole Podstawowej w Dębowej Łące zainaugurowano rok szkolny 2017/2018. W hali sportowej zgromadzili się uczniowie, nauczyciele i rodzice. Uroczystość zaszczycił swoją obecnością Wójt Gminy Dębowa Łąka Stanisław Szarowski. Galę poprowadziła pani Agnieszka Zielińska. Uroczystego rozpoczęcia roku szkolnego dokonała pani Dyrektor Szkoły Podstawowej w Dębowej Łące Justyna Świdzicka. Program artystyczny przygotowali uczniowie klasy 6. Po okolicznościowych przemówieniach uczniowie wraz z wychowawcami udali się do sal lekcyjnych. W nowym roku szkolnym życzymy uczniom oraz nauczycielom wielu sukcesów i satysfakcji.

[227]

Spotkanie z policjantem

18-09-2017 18:41, Autor: Monika Piątek Pokucińska

W dniu 11.09.2017 r. naszą szkołę odwiedził policjant z Komendy Powiatowej Policji w Wąbrzeźnie. Pan Dawid przeprowadził prelekcję na temat bezpieczeństwa, której celem było kształtowanie prawidłowych zachowań oraz postaw wśród najmłodszych. Dzieci z klas O-III SP zapoznały się z zasadami bezpiecznego zachowania się w szkole oraz podczas poruszania się po ulicy. Dzieci przypominały jak prawidłowo przechodzić przez jezdnię. Policjant przypomniał o korzyści noszenia odblaskowych ubrań, butów i kamizelek. Uczniowie usłyszeli również jak zachować się podczas spotkania osoby obcej, a także w czasie kontaktu z nieznajomym psem. Dzięki takim spotkaniom, dzieci będą darzyły policję zaufaniem, do której zawsze mogą zwrócić się o pomoc.

[228]

Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka

23-09-2017 12:01, Autor: Katarzyna Żelazna

Co roku 20 września przedszkolaki w całej Polsce obchodzą swoje święto. To ogólnopolskie święto ustanowione zostało 13 września 2013 roku przez Sejm Rzeczpospolitej Polskiej. W naszej szkole po raz pierwszy dzieci uczęszczające do oddziału przedszkolnego tzw. „zerówki”obchodziły to święto. Był tort ze świeczkami, balony, słodkie niespodzianki. Dzieci uczestniczyły w licznych zabawach i konkursach. Ten świąteczny dzień upłynął przedszkolakom w miłej i radosnej atmosferze, a każde dziecko było uśmiechnięte i wesołe.

[229]

Sprzątanie Świata 2017 r.

25-09-2017 19:44, Autor: Jan Bliźniak

W czwartek 21.09.2017 roku uczniowie Szkoły Podstawowej w Dębowej Łące wzięli udział w akcji "Sprzątanie Świata" - "Sprzątanie Dębowej Łąki". Akcja trwała dwie godziny lekcyjne i objęła całą wieś. Najmłodsi uczniowie sprzątali teren wokół szkoły, hali sportowej, placu zabaw, starsi centrum wsi i ulice w kierunku: Iwanek, Fryzanowa, Osieczka, Łobdowa, Kurkocina, firmy Alpha - Dam, OSP, Urzędu Gminy, Ośrodka Zdrowia i sklepów. Łącznie zebrali kilkanaście worków śmieci, ale należy stwierdzić, iż tym razem było ich mniej niż w latach ubiegłych. Oprócz tego nauczyciele przeprowadzili pogadanki na temat "Ekologii najbliższego otoczenia".

[230]

Tydzień Zrównoważonego Transportu.

26-09-2017 12:15, Autor: Aleksandra Piątkowska

W dniach 16-22 września w naszej szkole trwała akcja propagująca Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. W ramach tego tygodnia Samorząd Uczniowski przygotował gazetkę na temat jazdy na rowerze oraz uczniowie przygotowali plakaty dotyczące Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu.

[231]

VII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

02-10-2017 18:28, Autor: Agnieszka Zielińska

Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają! - pod takim hasłem 29 września 2017 roku odbywał się VII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Celem akcji jest propagowanie zabawowej formy nauczania, uczenia się matematyki oraz zachęcanie do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Uczniowie przez tydzień przygotowywali się do obchodów. Wykonywali plakaty, tabliczki mnożenia, którymi ozdobili korytarz. Na lekcjach matematyki aktywnie przypominali sobie „tabliczkę”. W piątek Komisje Egzaminacyjne przeprowadzały krótkie egzaminy z tabliczki mnożenia wśród uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły podczas przerw międzylekcyjnych. Wybierano los z pięcioma przykładami. Jeżeli uczestnik akcji podał wszystkie poprawne odpowiedzi otrzymał odznakę Eksperta Tabliczki Mnożenia. Uczniowie klas 0-III również włączyli się do akcji. Każdy z nich pokolorował sowę – symboliczne logo WMTDay. Patrol egzaminacyjny wyruszył również w trasę. Udał się do Urzędu Gminy w Dębowej Łące, aby sprawdzić znajomość tabliczki mnożenia wśród pracowników. Niecodzienny sposób sprawdzania „tabliczkowej wiedzy” wywołał wiele pozytywnych emocji zarówno wśród uczniów jak i dorosłych. Gratulujemy wszystkim, którym udało się zdobyć odznaki Eksperta Tabliczki Mnożenia i dziękujemy za udział. Koordynatorem lokalnym w Szkole Podstawowej w Dębowej Łące była nauczycielka matematyki pani Agnieszka Zielińska.

[232]

Niezapomniana lekcja historii w Stanisławkach

08-10-2017 18:13, Autor: Justyna Świdzicka

Pięknego wrześniowego dnia grupa uczniów z klasy IV SP pod opieką pani dyrektor Justyny Świdzickiej i pani Beaty Urbańskiej udała się na wycieczkę do skansenu w Stanisławkach. Celem wycieczki było zwiedzanie skansenu, który należy do pani Ireny Szymion- emerytowanej nauczycielki, a zarazem pasjonatki historii. Pani Irenka przybliżyła dzieciom historię skansenu, a także demonstrowała eksponaty, które przez lata zgromadziła. Największym zainteresowaniem uczniów cieszyły się przedmioty związane ze szkołą, takie jak: kałamarz, stary piórnik, najstarszy elementarz i wiele innych , których zastosowanie wzbudzało w uczniach zdziwienie. Po tej wspaniałej lekcji historii pani Irenka zaprosiła wszystkich do swojego lasu na grzyby i na pieczenie kiełbasek przy ognisku. Z sentymentem wspominała czasy, kiedy wraz ze swoimi uczniami, jako nauczyciel, wyjeżdżała na różne wycieczki i biwaki i mówiła o tym, że bardzo ważnymi wartościami w życiu każdego Polaka jest patriotyzm i szacunek do drugiego człowieka.
Chcielibyśmy podziękować Pani Irence za tę piękną lekcję.

[233]

Szkolny Konkurs Głośnego Czytania

08-10-2017 18:36, Autor: Anna Lubińska

Dnia 29.09.2017r. w naszej szkole została przeprowadzona akcja głośnego czytania w ramach Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania. W godzinach 10.00- 10.15 w klasach IV-VII SP i klasach gimnazjalnych uczniowie czytali wcześniej wybrane fragmenty książek, a przebieg akcji nadzorował nauczyciel prowadzący w tym czasie lekcje w danym oddziale. Tego dnia zawitał do nas bardzo miły gość- emerytowana nauczycielka pani Irena Szymion, właścicielka skansenu w Stanisławkach. Pani Irena nie tylko opowiedziała nam o swojej "Chatce pod okiennicami", ale także najmłodszym dzieciom przeczytała opowiadanie Ewy Szelburg- Zarembiny „ O tym, jak zajączek Szaraczek psa Burka wywiódł w pole”. Dzieci z wielkim zainteresowaniem słuchały opowiadania, którego bohaterami były zwierzęta. Było to niezwykłe przeżycie, bo pani Irena, czytając, modulowała swój głos, tak, aby czytane przez nią opowiadanie nie znudziło najmłodszych słuchaczy. Poza tym w naszej szkole odbył się również Konkurs Głośnego Czytania, w którym udział wzięli uczniowie ze szkoły podstawowej oraz gimnazjum. Celem konkursu była popularyzacja czytelnictwa, kształtowanie umiejętności pięknego czytania oraz uczenie rywalizacji w miłej atmosferze. Organizatorem konkursu był zespół humanistyczny, a w skład jury weszła pani Dyrektor Justyna Świdzicka, nauczyciel języka polskiego pani Maria Ziółkowska, bibliotekarka pani Katarzyna Żelazna, przedstawiciel Rady Rodziców pani Lidia Krzywdzińska, zaś członkiem honorowym, a zarazem przewodniczącą, była pani Irena Szymion. Komisja zwracała uwagę na płynność i bezbłędność czytania, dykcję, wyrazistość oraz interpretację tekstu.
Uczestnicy występowali w trzech kategoriach wiekowych:
I- klasy 2-3 SP
II- klasy 4-6 SP
III- klasa 7 SP oraz 2 a, b i 3 Gimnazjum
Wyniki konkursu:
kl. II-III SP:
1 miejsce- Franciszek Paradowski
2 miejsce- Jan Krzywdziński
3 miejsce- Amelia Dębczyńska
wyróżnienie- Zofia Kułakowska
kl. IV- VI SP:
1 miejsce- Seweryn Andrzejewski
2 miejsce- Jakub Skica
3 miejsce- Kamila Stroińska
wyróżnienie- Nikola Kwiatkowska
kl. VII SP oraz II a, b i III Gimnazjum:
1 miejsce- Magdalena Przyziółkowska
2 miejsce- Natalia Kędziorska
3 miejsce- Martyna Stachulak
wyróżnienie- Jan Kiedrowski
Laureaci zostali nagrodzeni dyplomami oraz książkami. Wszystkim uczestnikom konkursu bardzo dziękujemy, a zwycięzcom serdecznie gratulujemy.
Oprac. Anna Lubińska, Monika Piątek Pokucińska

[234]

Święto Pieczonego Ziemniaka

08-10-2017 19:20, Autor: Monika Piątek Pokucińska

27 września, w naszej szkole klasy 0-III SP obchodziły Święto Pieczonego Ziemniaka. Celem imprezy było poznanie tradycji uprawy ziemniaków, ich walorów smakowych i dietetycznych, ale przede wszystkim dobra zabawa. Dzieci, wraz z Paniami mogły wykazać się pomysłowością i inwencją twórczą, wykonując najrozmaitsze prace z ziemniaka: biżuterię, kukiełki, figurki, jesienne kompozycje. W klasie 0 i II SP odbyła się także degustacja najbardziej lubianego przez dzieci dania z ziemniaków – frytek. Wspólnie spędzony czas upłynął w miłej i rodzinnej atmosferze.

[235]

Uczniowie lubią poezję

14-10-2017 18:12, Autor: Piotr Matuszewski

W sobotę 7 października w Szkole Podstawowej w Dębowej Łące odbył się V Międzyszkolny Konkurs Recytacji Poezji Patriotycznej – „Wrzesień 1939 w poezji polskiej”, którego organizatorem był zespół humanistyczny. W konkursie wzięli udział uczniowie kl. IV-VII z „podstawówek” w Dębowej Łące, Wąbrzeźnie i Łobdowie. Celem konkursu było m. in. rozwijanie zdolności artystycznych dzieci, uwrażliwienie na przesłanie patriotyczne utworów, które utwierdzają w poczuciu tożsamości narodowej. Każdy uczestnik prezentował jeden dowolnie wybrany wiersz. Wszystkich gości, uczestników konkursu, opiekunów i rodziców powitała Pani Dyrektor- Justyna Świdzicka. Swoją obecnością zaszczycili nas: Wójt Gminy Dębowa Łąka- p. Stanisław Szarowski, Przewodniczący Rady Gminy – p. Jan Maciejewski, Przewodniczący Komisji Oświaty – p. Jan Bliźniak oraz Przewodnicząca Rady Rodziców SP w Dębowej Łące – p. Karolina Kurasiewicz. Nasi goście wraz z Panią Dyrektor stanęli przed trudnym zadaniem wyłonienia najlepszych recytatrów, może za wyjątkiem pierwszego miejsca. To bowiem, w zgodnej opinii jury, przypadło Jakubowi Skica z Dębowej Łąki za brawurowe wykonanie wiersza Antoniego Słonimskiego – „Alarm”.
Wśród pozostałych laureatów znaleźli się:
na II miejscu (ex aequo) – Barbara Zielińska z Łobdowa i Julia Kędzia z SP 2 w Wąbrzeźnie
na III miejscu – Bartosz Socha z SP-2 w Wąbrzeźnie i Łukasz Lubomski z Dębowej Łąki
wyróżnienia otrzymali: Alicja Lewalska (SP-2) oraz Maja Skica (SP Dębowa Łąka)
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i nagrody książkowe ufundowane przez Radę Rodziców działającą przy Szkole Podstawowej w Dębowej Łące.

[236]

Podróże kształcą.....

14-10-2017 18:25, Autor: Beata Urbańska

O tym, że wycieczki są nie tylko ciekawym sposobem na spędzanie czasu, ale też stanowią źródło cennej wiedzy, przekonali się uczniowie klas IV – VI Szkoły Podstawowej w Dębowej Łące, którzy w dniu 26 września br. brali udział w wyjeździe do Bydgoszczy. Jedną z planowanych atrakcji było zwiedzanie Muzeum Mydła i Historii Brudu, uznane w 2015 r. przez miesięcznik National Geographic Traveler za najciekawsze muzeum w Polsce. Jako jedna z nielicznych placówek w Europie prezentuje historię metod i rytuałów higienicznych od czasów starożytnych po współczesność. Uczestnicy wycieczki mieli możliwość zobaczyć różnorodne urządzenia służące do mycia i kąpieli, między innymi średniowieczną łaźnię oraz pokój kąpielowy z XIX wieku. Niektórzy próbowali „kąpieli” w drewnianej balii, używanej od końca XIX w, aż do lat 50 – tych następnego stulecia. Podczas zwiedzania muzeum pojawiła się okazja wypróbowania swoich sił w roli praczki, której narzędziem pracy była metalowa tara, a prasowanie odzieży odbywało się za pomocą żelazka z duszą. Uczniowie poznali trud pracy praczki i docenili komfort posiadania współczesnych pralek i środków czystości. Ważnym elementem wycieczki był udział w zajęciach warsztatowych, podczas których uczniowie poznali historię produkcji mydła, które w zamierzchłych czasach było towarem luksusowym. Własnoręcznie wykonali mydełka, samodzielnie dobierając jego składniki, dodatki i aromaty. Wszyscy mieli dużo satysfakcji z bardzo dobrze wykonanej pracy. Kolejną atrakcją wycieczki do Bydgoszczy był ogród zoologiczny w Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku, w którym uczniowie mieli okazję obserwować nie tylko przedstawicieli fauny polskiej lecz również wybrane gatunki zwierząt egzotycznych, np. małpy, zebry, tygrysa. W ramach zwiedzania ogrodu zoologicznego, uczniowie brali udział w zajęciach edukacyjnych na temat: „ Nie porzucaj mnie mój przyjacielu”, podczas których dowiedzieli się, jaka odpowiedzialność ciąży na właścicielach zwierząt domowych, jakie są wymagania i oczekiwania ich podopiecznych. Uczestnicy nie tylko wzbogacili swoją wiedzę na temat zasad opieki nad zwierzętami, lecz także mieli okazję je obejrzeć i pogłaskać, między innymi królika, świnkę morską oraz egzotyczne gady: żółwia, jaszczurkę czy węża. Wycieczka do Bydgoszczy była dla uczniów okazją do wypoczynku oraz wzbogacenia wiedzy poprzez zabawę i aktywną pracę warsztatową.

[237]

Spotkanie z Elżbietą Bednarczyk

18-10-2017 19:26, Autor: Katarzyna Żelazna

W dniu 10 października uczniowie klas 0 – III uczestniczyli w spotkaniu autorskim z Elżbietą Bednarczyk – pisarką, tancerką i aktorką mieszkającą od ponad 20 lat w Australii. Znamy ją jako autorkę następujących bajek: „Chciwy niedźwiadek”, „ Nocne rozmowy”, „Zimowa przygoda królika”, „Figlarne myszki”, „Kłótnia w tornistrze”. W każdej z nich pisarka przekazuje młodym czytelnikom wartości i wzory właściwych zachowań i postaw, których tak często brakuje młodym ludziom. W swobodnej rozmowie z młodymi czytelnikami autorka z gorliwością zachęcała do czytania książek, ukazując ich ogromne wartości wychowawcze. W czasie spotkania pisarka przedstawiła także fragment swojej książki „Kłótnia w tornistrze”, którym zachęciła nas do czytania i poznania dalszych przygód przyborów szkolnych. Mieliśmy także możliwość podziwiania tanecznych umiejętności pani E. Bednarczyk. W drugiej części spotkania pisarka pięknie opowiadała dzieciom o życiu ludzi i zwierząt w Australii. Na zakończenie można było zakupić książkę autorstwa p. E. Bednarczyk z osobistą dedykacja i autografem.

[238]

Pasowanie na czytelnika

18-10-2017 19:35, Autor: Katarzyna Żelazna

W środę 11 października uczniowie klasy II Szkoły Podstawowej odwiedzili bibliotekę szkolną. Na początku wizyty uczniowie zapoznani zostali z zasobami szkolnej biblioteki i sposobem z ich korzystania. Poznali regulamin biblioteki i czytelni oraz godziny pracy biblioteki. Następnie rozwiązywali zagadki, przy rozwiązywaniu których musieli wykazać się znajomością bohaterów bajek i baśni dla dzieci. Po zagadkach przyszedł czas na złożenie ślubowania i przyrzeczenie poszanowania wypożyczanych książek. Następnie bibliotekarz – Katarzyna Żelazna pasowała każdego ucznia „wielką księgą bajek” na czytelnika biblioteki szkolnej. Na zakończenie uczniowie otrzymali kolorowanki i wypożyczyli pierwszą książkę do samodzielnego czytania. Mam nadzieję, że uczniowie chętnie będą odwiedzać bibliotekę i wypożyczać książki zwłaszcza, że obecnie dysponuje ona dość atrakcyjną ofertą książek dla najmłodszych dzięki funduszom pozyskanym z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

[239]

XVII Dzień Papieski

23-10-2017 19:09, Autor: Ks. Szymon Chachulski

Dnia 18 października 2017 odbyła się w naszej szkole akademia słowno-muzyczna z okazji XVII Dnia Papieskiego. Jak co roku nasza społeczność szkolna miała okazję bliżej poznać osobę i wspaniały charyzmat naszego wielkiego Rodaka – św. Jana Pawła II. Scenariusz akademii opracowany przez ks. Szymona Chachulskiego na tegoroczny Dzień Papieski przeżywany pod hasłem: „Idźmy naprzód z nadzieją” posłużył uczniom klas IIa i IIb Gimnazjum do ukazania Papieża Polaka jako człowieka, który, podobnie jak każdy z nas, przeżywał radości i smutki, rozwijał swoje zamiłowania sportowe i literackie, chętnie tańczył, był wrażliwy na potrzebujących, cenił przyjaźń, ale szanował także ludzi innych religii i kultur, zawsze otwarty na dialog. I co najważniejsze, otrzymawszy tak wielką godność i urząd w Kościele, będąc Głową Państwa Watykańskiego i duchowym przywódcą Kościoła Katolickiego poważanym i cenionym na całym świecie, nie przestał być tym samym Karolem Wojtyłą. Oprawę muzyczną przygotował ks. Piotr Rutkowski wraz z młodzieżą ze szkolnej scholi. Schola przy akompaniamencie gitarowym w wykonaniu ks. Piotra i Błażeja Kleischmidta zaśpiewała takie utwory jak: „List do Boga”, „Ofiaruję Tobie Panie mój”, „Ty wskazałeś drogę do miłości”, „Ty tylko mnie poprowadź”, no i oczywiście na zakończenie tradycyjnie „Barka” przy akompaniamencie akordeonowym ks. Piotra. Ks. Szymon Chachulski na zakończenie akademii podsumował konkurs plastyczny o św. Janie Pawle II dla klas O – IV SP, a następnie wraz z Panią Dyrektor Justyną Świdzicką nagrodził zwycięzców, jak również uczestników tego konkursu: I miejsce zajęła Adrianna Afelt – z kl. I SP, II miejsce – Anna Borucińska – z kl. III SP, a III miejsce – Antoni Paradowski – z kl. O.

[240]

Prezentacja młodych talentów

23-10-2017 19:53, Autor: Maria Ziółkowska

Prezentacja młodych talentów, popularyzacja literatury, poznanie utworów Wandy Chotomskiej, to główne cele konkursu recytatorskiego zorganizowanego przez Wąbrzeski Dom Kultury. 16 października 2017 r. ponad 100 młodych artystów zaprezentowało utwory Wandy Chotomskiej. Wśród uczestników był uczeń naszej szkoły Jakub Skica z kl. VI, który zdobył I miejsce za recytację fragmentu „Dzieci pana Astronoma”. Zwycięzcę przygotowała mgr Maria Ziółkowska.
Gratulujemy

[241]

Dzień Nauczyciela

26-10-2017 18:04, Autor: Aleksandra Piątkowska

Dnia 13 października obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Edukacji Narodowej. Z tej okazji wszyscy nauczyciele, pracownicy administracji szkoły oraz uczniowie i rodzice wzięli udział w akademii przygotowanej przez uczniów klasy 5 i 6 SP pod okiem pań: Marii Ziółkowskiej i Aleksandry Piątkowskiej. Życzenia w imieniu uczniów przekazał przewodniczący SU Jakub Stachulak. Na zakończenie wszyscy uczniowie zaśpiewali piosenkę dla nauczycieli.

[242]

Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca

26-10-2017 18:06, Autor: Aleksandra Piątkowska

6 października obchodzimy Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca i z tej okazji co roku w połowie października organizowany jest rekord w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo - oddechowej przez jak największą ilość osób. Celem jest wspólne promowanie w całej Polsce nauki udzielania pierwszej pomocy. I my także przyłączyliśmy się do akcji. Zanim wybiła godzina 12.00 wszyscy uczniowie wzięli udział w szkoleniu z udzielania pierwszej pomocy, które zostało przeprowadzone przez strażaków z Państwowej Straży Pożarnej w Wąbrzeźnie. Po zakończonym szkoleniu przystąpiliśmy do półgodzinnej resuscytacji, w której uczestniczyli uczniowie klas 5-7 SP oraz wszyscy gimnazjaliści. W sumie było nas 110. Akcja zakończona została głośnym wiwatem .Wszyscy uczniowie oraz nauczyciele otrzymali słodki upominek jako wyraz wdzięczności za swój wkład w akcję.

[243]

Pasowanie na pierwszoklasistę

26-10-2017 18:26, Autor: Monika Piątek Pokucińska

23 października w Szkole Podstawowej w Dębowej Łące odbyła się uroczystość „Pasowania na ucznia” dzieci z I klasy. Uczniowie wiele dni dzielnie i wytrwale uczyli się tekstów i piosenek. Wreszcie nadszedł czas rozpoczęcia. Wychowawczyni pani Monika Piątek-Pokucińska powitała przybyłych gości i „oddała głos” klasie pierwszej. Po zakończonej części artystycznej w podniosłej atmosferze dzieci wypowiedziały słowa ślubowania. Następnie pani dyrektor Justyna Świdzicka dokonała ceremonii pasowania oraz rozdała dzieciom pamiątkowe dyplomy i prezenty. W uroczystości, jak co roku, uczestniczył Wójt Gminy Dębowa Łąka pan Stanisław Szarowski, który złożył pierwszakom gratulacje, życzył wielu sukcesów w zdobywaniu wiedzy oraz wręczył upominki. Swoje słowo do uczniów skierowali także Przewodniczący Komisji Oświaty pan Jan Bliźniak, Przewodnicząca Rady Rodziców pani Karolina Kurasiewicz, koledzy i koleżanki z klas 0, II i III oraz sami rodzice. Po wysłuchaniu życzeń i gratulacji oraz odebraniu wszystkich prezentów, zostało zrobione pamiątkowe zdjęcie i dzieci wraz z zaproszonymi gośćmi udały się na poczęstunek przygotowany przez rodziców. Ten dzień na długo zostanie pierwszakom w pamięci.

[244]

WŁASNORĘCZNIE WYKONANY RÓŻANIEC 2017

02-11-2017 18:58, Autor: Ks. Szymon Chachulski

Dziękuję wszystkim uczestnikom konkursu – uczniom Szkoły Podstawowej w Dębowej Łące – za udział w konkursie i wykonanie różańców różną techniką i z różnych materiałów. Do konkursu zgłoszono około 25 prac, a każda z nich stała się dziełem wyjątkowym i niepowtarzalnym.
Klasyfikacja końcowa wygląda następująco:
I miejsce – Franciszek Paradowski (kl. III)
II miejsce – Anna Borucińska (kl. III)
III miejsce „ex equo”:
– Szymon Staniszewski (kl. V)
- Paweł Bliźniak (kl. IV)
Nagrody dla zwycięzców zostały wręczone 31 października br. (wtorek) w kościele parafialnym pw. Śś. Piotra i Pawła w Dębowej Łące bezpośrednio po nabożeństwie różańcowym.
Tradycyjnie dla wszystkich uczestników konkursu zostały przygotowane upominki.
Ks. Szymon Chachulski – organizator konkursu

[245]

Rozgrywki siatkarskie

19-11-2017 19:24, Autor: Krzysztof Zasada

Co roku w naszej szkole odbywa się Memoriał im. Andrzeja Jaroszewskiego. Uczniowie już po raz piętnasty wzięli udział w turnieju piłki siatkowej. Andrzej Jaroszewski był nauczycielem wychowania fizycznego w Szkole Podstawowej w Dębowej Łące i Łobdowie. Wychował wiele pokoleń młodzieży szczególnie usportowionej. Wiele razy jego uczniowie zdobywali mistrzostwo województwa kujawsko-pomorskiego. Miał liczne grono przyjaciół. Podziwiano go za serdeczność, pogodę ducha, życzliwość i ogromny zapał do pracy. Po śmierci nauczyciela jego wychowankowie i znajomi postanowili zorganizować memoriał poświęcony temu człowiekowi. Zmagania siatkarskie trwały dwa dni. Pierwszego dnia w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Dębowej Łące rywalizowały cztery zespoły dziewcząt (Gruta, Michale, Zieleń, Dębowa Łąka). Drugiego dnia odbył się turniej piłki siatkowej chłopców. Podobnie jak w zmaganiach dziewcząt rozgrywki przeprowadzono systemem „każdy z każdym”. Do rywalizacji przystąpiły zespoły z Dębowej Łąki, Zielenia i Michale.
Turniej piłki siatkowej dziewcząt
I miejsce Dębowa Łąka
II miejsce Zieleń
III miejsce Michale
IV miejsce Gruta
Opiekun zespołu mgr Karol Andrzejewski
Turniej piłki siatkowej chłopców
I miejsce Zieleń
II miejsce Dębowa Łąka
III miejsce Michale
Opiekun zespołu mgr Krzysztof Zasada
Zawody sportowe finansowane były z zadania publicznego powierzonego przez Gminę Dębowa Łąka realizowanego przez UKS ORLIK.

[246]

Artyści cyrkowi w naszej szkole

19-11-2017 19:28, Autor: Monika Piątek Pokucińska

9.11.2017 r. do naszej szkoły przyjechał cyrk „OBIMBOLANDO”. Artyści cyrkowi z Ukrainy zaprezentowali bardzo ciekawy i wesoły program. Dzieci podziwiać mogły niezwykłe akrobacje, kręcenie hula - hopami, żonglerkę oraz magiczne sztuczki. Na występie nie zabrakło także wesołego klowna, który zabawiał publiczność. Na koniec przedstawienia wszyscy mogli podziwiać niezwykłego pupila cyrku, ogromnego węża. Pokaz dostarczył dzieciom miłych wrażeń, wiele radości i zadowolenia. Za swój występ artyści zostali nagrodzeni gromkimi oklaskami. Tego dnia w naszej szkole było mnóstwo śmiechu i zabawy.

[247]

Wyjazd do WDK w Wąbrzeźnie

19-11-2017 19:30, Autor: Monika Piątek Pokucińska

We wtorek 7.11.2017 r. odbył się wyjazd dzieci z klas 0-III SP do Wąbrzeskiego Domu Kultury. Najmłodsi mieli tam okazję obejrzeć „Bajkę o dzielnym Szewczyku” przedstawioną przez aktorów z Katolickiego Teatru Edukacji w Krakowie. Przygody Szewczyka, który pokonał groźnego smoka i zawsze chętnie pomagał wszystkim, których napotkał na swojej drodze, to bajka bardzo lubiana przez wszystkie dzieci. Piękna scenografia, barwne kostiumy, świetne iluminacje świetlne i doskonała gra aktorska sprawiły, że dzieci z zapartym tchem oglądały przedstawienie. Po zakończeniu spektaklu cała widownia nagrodziła aktorów wielkimi brawami.

[248]

Bezpieczna Szkoła Cyfrowa

21-11-2017 21:44, Autor: Agnieszka Zielińska

Szanowni Uczniowie, Rodzice, Nauczyciele Szkoły Podstawowej w Dębowej Łące
Od zeszłego roku szkoła bierze udział w projekcie Bezpieczna Szkoła Cyfrowa. Jednym z etapów diagnozy problemów bezpieczeństwa w sieci jest wypełnienie specjalnie przygotowanych w tym celu ankiet, przez uczniów, rodziców i nauczycieli. Zależy na całkowitej szczerości i autentyczności odpowiedzi.

Bardzo prosimy o wypełnienie ankiet:

SZKOŁA PODSTAWOWA klasy 1-3

Rodzice

Nauczyciele

SZKOŁA PODSTAWOWA klasy 4-6

Uczniowie

Rodzice

Nauczyciele

KLASA 2 i 3 GIMNAZJALNA oraz 7 KLASA SZKOŁY PODSTAWOWEJ

Uczniowie

Rodzice

Nauczyciele

Badanie jest w pełni anonimowe i ma charakter ogólnopolski. Wypełniający ankietę nie są identyfikowani ani na poziomie konkretnej osoby ani nawet na poziomie szkoły - będziemy w ankiecie prosić wyłącznie o określenie województwa. Celem badania jest określenie poziomu wiedzy i świadomości związanych z zagrożeniami dla uczniów w świecie cyfrowym na skalę całego kraju.
Z góry dziękujemy
Zespół badawczy projektu Cyfrowobezpieczni.pl

[252]

Inauguracja Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom

04-12-2017 20:55, Autor: Ks. Szymon Chachulski

Szkolne „Koło Caritas” wraz z opiekunem ks. Szymonem Chachulskim oraz Szkolne Koło PCK wraz z opiekunem P. Beatą Urbańską, a także przy współpracy nauczycieli: P. Agaty Masheimer – wychowawczyni kl. III SP, P. Anny Lubińskiej – wychowawczyni kl. IV SP oraz P. Aleksandry Piątkowskiej – wychowawczyni kl. V SP zorganizowali wyjazd dla uczniów naszej szkoły w dniu 1 grudnia 2017 na halę sportową Tor - Toru w Toruniu, gdzie odbyła się Inauguracja Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom.
Harmonogram przebiegu wyjazdu:
1. Uroczyste zapalenie świecy oraz uświadomienie uczestnikom celu akcji sprzedaży świec.
2. Obejrzenie występów łyżwiarzy na lodzie.
3. Spotkanie ze św. Mikołajem.
4. Wysłuchanie słów zaproszonych gości między innymi Księdza Biskupa Andrzeja Suskiego oraz prezydenta miasta Torunia.
5. Wspólne zabawy integracyjne przy muzyce.
6. Pogadanka na temat poruszania się po drogach i dbania o swoje bezpieczeństwo.
7. Zabawy na lodowisku.
8. Odbiór paczek przygotowanych przez organizatorów.
Dzięki tej imprezie daliśmy naszym uczniom możliwość uwrażliwienia na potrzeby innych, integracji we własnym środowisku rówieśniczym, a także możliwość dobrej zabawy i nauki pozytywnych postaw, zwłaszcza w dziele pomocy ludziom potrzebującym oraz poznania zasad bezpiecznego poruszania się po drogach. W imprezie wzięło udział 38 uczniów z naszej szkoły /z klas III-V, VII SP oraz z kl. 2a Gim/ oraz 5 wspomnianych nauczycieli opiekunów grupy. Wyjazd uznaliśmy jako udany i atrakcyjny. Z utęsknieniem czekamy na kolejne wycieczki.

[253]

ZAPROSZENIE DLA RODZICÓW

04-12-2017 20:57, Autor: Krzysztof Zasada

Serdecznie zapraszamy rodziców do wzięcia udziału w spotkaniu z udziałem psychologów z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Wąbrzeźnie i przedstawicielem Policji, które odbędzie się w naszej szkole 14 grudnia (czwartek) o godzinie 16:00. Tematem rozmów będzie „Jak zapewnić dzieciom bezpieczeństwo w Internecie”.
Dyrektor i zespół badawczy projektu Cyfrowobezpieczni.pl

[254]

Święto Pluszowego Misia

24-12-2017 10:58, Autor: Katarzyna Żelazna

Jak co roku w naszej szkole nie zapomniano o Światowym Dniu Pluszowego Misia. Trudno sobie wyobrazić dzisiejszy świat bez bez tej ulubionej maskotki. Jakże często jest on towarzyszem dzieci w świecie beztroskiej zabawy oraz niezwykłym przyjacielem – powiernikiem największych sekretów i tajemnic. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na pluszowe misie nie przemija, bo „czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny miś”. Wszyscy uczniowie klas 0 – III spotkali się wspólnie na dużej sali, każdemu uczniowi podczas wspólnych zabaw i konkursów towarzyszył pluszowy miś. Na początku uczniowie wysłuchali fragmentu książki „Kubuś Puchatek”czytanego przez nauczycieli. Następnie klasa III przedstawiła krótką historię pluszowego misia. Po wysłuchaniu historii pluszowego misia, każda klasa zaprezentowała przygotowany wiersz lub piosenkę o misiu. Podczas wspólnej zabawy nie mogło zabraknąć zabawy ze śpiewem pt. „Ja jestem niedźwiadek”. Po pląsach i zabawach wraz ze swoimi pluszakami zwiedzaliśmy i ocenialiśmy przygotowane w klasach gazetki o misiach. Uczniowie przygotowali bardzo piękne gazetki za co otrzymali nagrody - niespodzianki. Na zakończenie tego świątecznego dnia uczniowie obejrzeli przepiękny spektakl o przyjaźni i tolerancji pt. „Na końcu świata..... Przygody Misia i Kacpra pirata”.

[255]

...

24-12-2017 11:03, Autor: Justyna ŚwidzickaŚwiąt wypełnionych radością i miłością, niosących spokój i odpoczynek, Nowego Roku spełniającego wszelkie marzenia, pełnego optymizmu, wiary, szczęścia i powodzenia.
Życzą
Dyrektor i cała społeczność Szkoły Podstawowej w Dębowej Łące.

[256]

Wyjazd do DPS w Grabiu

03-01-2018 17:59, Autor: Krzysztof Zasada

Tuż przed samymi Świętami Bożego Narodzenia grupa uczniów w Szkole Podstawowej w Dębowej Łące wyszła z inicjatywą przeprowadzenia na terenie szkoły zbiórki słodyczy i maskotek dla dzieci z Domu Pomocy Społecznej w Grabiu. Dzięki ludziom, którym nie jest obojętny los chorych dzieci, młodzieży udało się zebrać bardzo dużo rzeczy. 18 grudnia grupa młodzieży wraz z opiekunami panią Kariną Słapińską, ks. Piotrem Rutkowskim, panem Janem Bliźniakiem oraz panią dyrektor Justyną Świdzicką udała się do Domu Pomocy Społecznej w Grabiu, aby przekazać zebrane dary. Wszyscy uczestniczyli we mszy świętej, którą prowadził ksiądz Rutkowski i wysłuchali koncertu kolęd i pastorałek , który wykonali nasi uczniowie należący do szkolnego chórku. Były to niezapomniane chwile, młodzież nie kryła wzruszenia i zadowolenia, ze mogła przyczynić się, aby wychowankowie tej placówki mieli udane święta. Wszystkim w tym dniu udzieliła się atmosfera zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. Pani Dyrektor Justyna Świdzicka podziękowała swoim uczniom za tak piękny dar serca, bo , jak to młodzież napisała w swoim apelu „ Nie jest ważne jak wielka jest pomoc, ważne jest , jak wielkie są chęci jej udzielenia”.

[257]

Jasełka 2017

11-01-2018 19:40, Autor: Ks. Szymon Chachulski

Tradycyjnie co roku przed Świętami Bożego Narodzenia w naszej szkole odbyło się przedstawienie jasełkowe. W piątek, 22 grudnia, w starej auli naszej szkoły w świątecznym wystroju i nastroju zarazem, zgromadzili się wszyscy uczniowie wraz z nauczycielami i pracownikami administracji naszej szkoły, aby przenieść się pamięcią w czasie oraz poprzez tradycyjne jasełka zastanowić się nad tajemnicą Betlejem, w którym narodził się Zbawiciel świata – Jezus Chrystus oraz wydobyć z tego faktu wciąż aktualne przesłania. Tegoroczne jasełka pt. „Dziś do Betlejem trzeba w nocy iść …” były wspólnym dziełem nauczycieli naszej szkoły: p. Agaty Masheimer, p. Anny Lubińskiej i ks. Szymona Chachulskiego oraz uczniów naszej szkoły klas 3 i 4 SP oraz uczennicy klasy 7 SP. Oprawą muzyczną przedstawienia zajęła się p. Karina Słapińska wraz z chórkem szkolnym, który zaśpiewał tradycyjne kolędy, ale również współczesne pastorałki i świąteczne piosenki. Jasełka rozpoczęły się wniesieniem przez harcerzy światełka z Betlejem, co było symbolicznym znakiem, że światło ponadczasowego przesłania dla ludzkości wydarzenia z Betlejem wciąż oświetla i prowadzi ludzi wszędzie tam, gdzie jest ono przyjęte. Dużą pomocą w przygotowaniu jasełek, zwłaszcza przez organizację strojów i wystroju sali, wspomogli także rodzice dzieci biorących udział w tym przedstawieniu, za co organizatorzy wyrażają wielką wdzięczność.

[258]

Projekt Klub

18-01-2018 18:52, Autor: Karol AndrzejewskiMiło nam poinformować, że klub UKS "ORLIK"działający przy Szkole Podstawowej w Dębowej Łące otrzymał dofinansowanie z programu KLUB Ministerstwa Sportu i Turystyki. Dzięki temu dzieci uczestniczyły w zajęciach siatkarskich. Klub otrzymał profesjonalny sprzęt sportowy, taki jak: obręcz treningowa do siatkówki, wózek na piłki oraz 10 profesjonalnych piłek do siatkówki. Każdy z uczestników programu otrzymał koszulki sportowe, w których uczniowie startować będą podczas zawodów sportowych.

[259]

Koncert kolęd i pastorałek

25-01-2018 18:43, Autor: Ks. Szymon Chachulski

W sobotę, 6 stycznia br., w Uroczystość Trzech Króli, w Parafii pw. Śś. Apostołów Piotra i Pawła w kościele parafialnym odbył się po raz trzeci koncert kolęd i pastorałek, który jest wspólną inicjatywą naszej szkoły oraz Parafii w Dębowej Łące. Najpierw uczniowie naszej szkoły z kl. 3 i 4 SP, przygotowani przez Agatę Masheimer, Annę Lubińską i piszącego niniejszy tekst (podpisany poniżej), wystawili jasełka, na których pastorałkę „Pastuszek bosy” wykonały dzieci kl. 2 SP, po czym rozpoczęły się prezentacje muzyczno-wokalne zgłoszonych uczestników. Jako pierwszy wystąpił szkolny chórek pod kierunkiem Kariny Słapińskiej, który zaśpiewał dwie kolędy: „Pójdźmy wszyscy do stajenki” oraz „Wśród nocnej ciszy”. Następnie pastorałkę „Pastuszek bosy” wykonali kolejni uczniowie naszej szkoły, rodzeństwo Marta i Michał Kurasiewicz, z kl. 1 i 3 SP. Kolejny występ należał do Patryka Zacharskiego, ucznia kl. 4 SP, który zaśpiewał kolędę „Dzisiaj w Betlejem”. Następnie przedstawicielka rodziców – Dorota Majewska zaśpiewała kolędę „Cicha noc”. W dalszej kolejności wystąpił Jakub Skica, który na akordeonie wykonał instrumentalną wersję kolędy „Wśród nocnej ciszy”. Również instrumentalną wersję dwóch kolęd na instrumencie klawiszowym wykonał Hubert Metenia – uczeń kl. 2 Gimnazjum naszej szkoły. Z żywą reakcją spotkały się również góralskie nuty kolędy „Oj Maluśki, Maluśki” w wykonaniu Kariny Słapińskiej, która wykorzystała swój wokal i umiejętność gry na skrzypcach. Z kolei „Kolęda dla nieobecnych” w wykonaniu Julii Malinowskiej wzruszyła wszystkich uczestników koncertu. To muzyczne spotkanie przyniosło wiele radosnych wrażeń tym wszystkim, którzy w nim uczestniczyli. Miłą niespodzianką na zakończenie koncertu była gra na akordeonie ks. Piotra Rutkowskiego – Proboszcza z Łobdowa i również katechety w naszej szkole – który wraz z publiczność zaśpiewał znane kolędy.

[260]

Lekcja przyrody

26-01-2018 16:13, Autor: Ewelina Dąbrowska 2b

Dnia 15 stycznia w naszej szkole odbyła się żywa lekcja przyrody, która dotyczyła gadów. Zaprezentowano takie okazy jak: boa tęczowy, pyton tygrysi i jeszcze kilka innych. Pokaz cieszył się zainteresowaniem uczniów i nauczycieli. Była to znakomita lekcja , która rozwinęła nasze zainteresowania przyrodnicze. Dowiedzieliśmy się w jakim środowisku żyją gady, w jaki sposób się rozmnażają, czym żywią oraz jak się je hoduje. Wszystkim bardzo się podobało i już nie możemy doczekać się kolejnych, równie interesujących lekcji.

[261]

Dzień Babci i Dziadka

01-02-2018 19:58, Autor: Katarzyna Żelazna

Babcia i dziadek to bardzo ważne osoby w życiu każdego wnuka czy wnuczki. Kto bardziej niż oni rozpieszczają, dzielą się swoim doświadczeniem i poświęcają wnuczętom swój czas. 25 stycznia w klasie „0” odbyła się uroczystość z okazji ich święta. Szacowni goście ze łzami w oczach wysłuchali wierszy i piosenek w wykonaniu swoich wnucząt, Następnie po odśpiewaniu tradycyjnego 100 lat każde dziecko wręczyło swoim najukochańszym babciom i dziadkom własnoręcznie wykonaną laurkę. Wnuczęta wcześniej, przed uroczystością upiekły słodkie ciasteczka, którymi poczęstowano gości. Była to bardzo radosna chwila dla babć i dziadków a także dla wnucząt, które mogły uczestniczyć w przygotowaniach do tej uroczystości, zaprezentować swoje możliwości aktorskie, pełnić role gospodarza wobec gości oraz zaprezentować swoją klasę i wytwory plastyczne. Na zakończenie chętne babcie i dziadkowie wzięli udział we wspólnej zabawie ze śpiewem. Było nam ogromnie miło gościć w naszej klasie tak dostojnych i wspaniałych gości. Składam serdecznie podziękowania rodzicom za pomoc w przygotowaniu tej wspaniałej uroczystości.

[262]

Rekolekcje wielkopostne

06-03-2018 13:59, Autor: Ks. Szymon Chachulski

W dniach 7-9.03.2018r w Szkole Podstawowej w Dębowej Łące odbędą się Rekolekcje wielkopostne. Szczegółowy harmonogram w linku poniżej.

Harmonogram rekolekcji.

[263]

Szkolne rekolekcje wielkopostne 2018

22-03-2018 18:57, Autor: Ks. Szymon Chachulski

W dniach 7–9 marca br. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli, jak co roku, w szkolnych rekolekcjach wielkopostnych. Tegoroczne spotkania rekolekcyjne prowadziły Siostry ze Zgromadzenia Sióstr Pasterek od Opatrzności Bożej: s. Rafaela, s. Małgorzata i s. Urszula. W głoszonych naukach z wykorzystaniem interesujących obrazów i filmów s. Rafaela uczyła, jak być uczniem Chrystusa. Tej nauce posłużyły wzorcowe przykłady życia: Maryi – Matki Bożej, św. Józefa i św. Stanisława Kostki. Natomiast s. Małgorzata i s. Urszula nauczyły dzieci i młodzież wielu nowych piosenek religijnych, z których najbardziej „wpadały w ucho” i były entuzjastycznie śpiewane na korytarzach naszej szkoły szczególnie dwie: „Siła i moc” oraz „Jestem rybakiem Pana”. Nie zabrakło również wspólnie przeżytych nabożeństw Drogi Krzyżowej: dla dzieci 0-III SP w szkole, a dla pozostałych uczniów w kościele. Tradycyjnie ostatni dzień rekolekcji to dzień pojednania z Bogiem przez sakrament pokuty oraz uczestnictwo we Mszy św., na której wspólnie dziękowaliśmy za czas słuchania słowa Bożego i przypomnieliśmy sobie, że trzeba wciąż odkrywać w swoim życiu dary Boże i je wytrwale rozwijać, o czym przypomniała przygotowana specjalnie przez Siostry i młodzież scenka o talentach.

[264]

Pierwszy Dzień Wiosny

19-04-2018 12:37, Autor: Anna Lubińska

Przyjęło się, że pierwszy dzień wiosny świętujemy 21 marca – gdy zaczyna się kalendarzowa wiosna. Jest to najpiękniejsza pora roku, długo przez wszystkich wyczekiwana. Dlatego też w naszej szkole 21 marca uroczyście świętowaliśmy nadejście wiosny. Wydarzenie rozpoczął apel w dużej hali gimnastycznej inaugurujący obchody Dnia Wiosny w naszej szkole. Program całej imprezy został opracowany przez Samorząd Uczniowski oraz współpracujących z nim nauczycieli. W radosnych nastrojach uczniowie bawili się wspólnie z nauczycielami. Na początku dzieci i młodzież mieli możliwość zaprezentowania przed jury wiosennych strojów i bardzo ciekawych nakryć głowy. Jury w składzie: pani dyrektor Justyna Świdzicka, pani Beata Urbańska, ksiądz Piotr Rutkowski oraz pan Karol Andrzejewski wybrali i nagrodzili te najbardziej pomysłowe. Uczniowie bardzo chętnie włączyli się do zabawy i pod czujnym okiem wychowawców zaprezentowali wiosenne okrzyki, wierszyki, rymowanki i piosenki, a nawet tańce. Następnie cała brać uczniowska i nauczyciele uczestniczyli w międzyklasowych zawodach w przeciąganiu liny, nad którymi czuwali nauczyciele wychowania fizycznego . Całość zmagań przebiegała w przesympatycznej i wesołej atmosferze. Następnie opiekun Samorządu Szkolnego-pani Agata Masheimer i jego członkowie zaprezentowali kukłę Marzannę. Późnej w doskonałych humorach udaliśmy się w kolorowym korowodzie w kierunku Straży Pożarnej w Dębowej Łące. Po dotarciu w wyznaczone miejsce przy radosnych okrzykach i pomocy panów strażaków nastąpiło spalenie kukły Marzanny-symbolu zimy. Tym gestem została pożegnana zima, a powitana wiosna Po powrocie do szkoły uczniowie z wychowawcami udali się do swoich klas, gdzie przygotowali przepyszne wiosenne, zdrowe kanapki. W tym czasie członkowie Samorządu Szkolnego prowadzili kawiarenkę, w której można było zakupić ciasta i ciasteczka. Po zdrowym i słodkim poczęstunku przeszliśmy do hali sportowej, gdzie z niecierpliwością i w dużym napięciu oczekiwaliśmy na pierwsze rozgrywki sportowe. Samorząd Uczniowski oraz jego opiekunowie wykazali się dużymi umiejętnościami organizatorskimi i kreatywnością przygotowując całe wydarzenie. Uważamy, że takie uroczystości angażują uczniów i nauczycieli oraz doskonale integrują społeczność szkolną. Ten wyjątkowy dzień sprawił wszystkim ogromną radość, frajdę i przyczynił się do tego, że przez cały czas bawiliśmy się w świetnych humorach.

[265]

„Św. Jan Paweł II – droga do świętości”

19-04-2018 12:59, Autor: Ks. Szymon Chachulski

Dnia 13 kwietnia 2018 roku obyła się w naszej szkole kolejna akademia słowno-muzyczna poświęcona naszemu Wielkiemu Rodakowi – św. Janowi Pawłowi II – z okazji 13 rocz. Jego śmierci. W akademii przypomniano najważniejsze wydarzenia z życia Jana Pawła II oraz przybliżono Jego osobowość i istotne przesłania, które głosił podczas swojego pontyfikatu jako Głowa Kościoła Katolickiego i niezachwiany autorytet moralny, a które nadal mają swoją aktualną wartość i służą budowaniu lepszego człowieczeństwa i tym samym naszego świata. W akademii wzięli udział nauczyciele i uczniowie naszej szkoły. Program akademii przygotowany przez katechetę naszej szkoły - ks. Szymona Chachulskiego – przedstawili uczniowie kl. 6 SP wraz z oprawą muzyczną naszej szkolnej scholi pod przewodnictwem i opieką Pani Kariny Słapińskiej i przy akompaniamencie gitarowym ks. Piotra Rutkowskiego – również katechety naszej szkoły – i uczniów kl. 2 i 3 Gimnazjum. Przygotowaniem okolicznościowej dekoracji na tę akademię zajęła się Pani Agnieszka Zielińska. W imieniu organizatorów dziękuję wszystkim uczestników za obecność i godną postawę podczas apelu na cześć naszego Wielkiego Rodaka – św. Jana Pawła II.

[266]

Powiatowy Konkurs Recytatorski „Magia poezji”

22-04-2018 17:45, Autor: Maria ZiółkowskaW Szkole Podstawowej nr 3 im. E. Wojnowskiego w Wąbrzeźnie 14 kwietnia 2018 r. odbył się Powiatowy Konkurs Recytatorski „Magia poezji”. W konkursie wzięli udział reprezentanci ze szkół powiatu wąbrzeskiego. W grupie uczniów klas IV – VI wygrał uczeń naszej szkoły – Jakub Skica –

[267]

ŚWIĄTECZNA MAJÓWKA

27-05-2018 17:52, Autor: Piotr Matuszewski

W długi, majowy weekend nasza szkoła aktywnie włączyła się w obchody majowych świąt. Już w czwartek uczestniczyliśmy w szkolnym apelu poświęconemu 227-tej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uroczystość przygotowali uczniowie pod opieką p. Piotra Matuszewskiego oraz szkolnego chóru kierowanego przez p. Karinę Słapińską. Z tym samym programem nasza szkoła wystąpiła trzeciego maja w Kościele przed uroczystą mszą św. w intencji ojczyzny, którą poprowadził ksiądz Szymon Chachulski. Udział w oficjalnych uroczystościach zakończyliśmy składając kwiaty przed Pomnikiem Niepodległości.

[268]

Konkurs geograficzny z atrakcyjnymi nagrodami

27-05-2018 18:05, Autor: Krzysztof Zasada25 maja Krystian Szotowicz (koordynator ds. transportu i spedycji w firmie FAST TSL) przekazał na ręce dyrekcji szkoły laptopa oraz dwa tablety, które będzie można zdobyć w konkursie geograficznym "PALCEM PO MAPIE" organizowanym przez naszą placówkę.
Serdeczne podziękowania dla sponsora.

[269]

Kocham Cię Mamo

08-06-2018 07:50, Autor: Katarzyna Żelazna

Mama, mamusia, mateńka – to najcudowniejsze słowa wypowiadane do najukochańszych i najcudowniejszych osób, których święto przypada 26 maja. Z okazji tego święta uczniowie zerówki wraz z wychowawczynią zorganizowali klasową uroczystość. Wszystkie mamy i panią dyrektor naszej szkoły przywitała wychowawczyni życząc zebranym dużo zdrowia, cierpliwości i zadowolenia ze swoich pociech. Następnie dzieci patrząc prosto w oczy swoim mamom recytowały wiersze i śpiewały piosenki. Maluchy przestawiły dwie wesołe inscenizacje, które wywołały uśmiech na twarzach wszystkich zebranych. Zatańczono także specjalnie wyuczonego dla mam krakowiaka. Następnie dzieci odśpiewały tradycyjne „sto lat” i wręczyły mamusiom własnoręcznie przygotowane biedronki – niespodzianki. Na zakończenie każda mama musiała rozpoznać swój portret, co okazało się wcale nie takim łatwym zadaniem. Po części oficjalnej przedstawicielka klasowej rady rodziców zaprosiła wszystkich na ognisko, które zorganizowano z pomocą miejscowej OSP. Były kiełbaski, słodkości, zabawy przy muzyce a nawet przejażdżka wozem strażackim. Bardzo miło minął ten wyjątkowy Dzień Matki.

[270]

Uroczyste zakończenie roku szkolnego

21-06-2018 09:18, Autor: Krzysztof Zasada

Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2017/18 odbędzie się w piątek 22.06.2018 r., o godzinie 8.15 msza święta, o godzinie 9.15 uroczystość w szkole.
Odwóz ok. godziny 11.00

[271]

Rozpoczęcie roku szkolnego 2018/19

01-09-2018 00:33, Autor: Admin

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019 odbędzie się 03.09.2018r. o godzinie 9.15 w hali sportowej Szkoły Podstawowej w Dębowej Łące. Uroczystość zostanie poprzedzona Mszą Świętą o godzinie 8.15 w kościele filialnym

Harmonogram dowozów

Trasa nr 1

6:50 Dębowa Łąka,
7.00 Łobdowo
7:15 Karczewo
7:25 Wielkie Pułkowo (trasa do Kurkocina bezpośrednio)
7:30 Kurkocin
7:40 Feliksowo
7:45 Łobdowo szkoła
7:50 Kurkocin
7.55 Niedźwiedź
8:00 Szkoła Dębowa Łąka

Trasa nr 2

6:55 Dębowa Łąka
Niedźwiedź (autobus jedzie do Wielkich Radowisk trasą koło Figury)
7:30 Wielkie Radowiska
Małe Pułkowo
Lipnica k. p. Żurawskiego
7:40 Lipnica
Małe Pułkowo
7:50 Wielkie Radowiska
Niedźwiedź
8:05 Dębowa Łąka

BUS

7.35 – wyjazd z Dębowej Łąki
7.45 – Nieżywięć - nowa droga
7.50 – Nieżywięć wieś
7.55 – Kawki (przystanek 1, wieś, przystanek 2)
8.00- Grabówiec
8.05- szkoła Dębowa Łąka
Odwozy ok. 10.15

[273]

Rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019

10-09-2018 19:13, Autor: Admin

 3 września 2018 roku uczniowie Szkoły Podstawowej w Dębowej Łące rozpoczęli kolejny rok szkolny. Spotkanie ze szkołą poprzedziła o godzinie 8.00 uroczysta Msza Święta. Następnie uczniowie wraz z rodzicami i nauczycielami udali się do szkoły, gdzie o godzinie 9.15 w hali sportowej rozpoczął się uroczysty apel. Na inauguracji nowego roku szkolnego 2018/2019 oprócz uczniów klas 0-VIII SP oraz III klas gimnazjum, grona pedagogicznego, dyrekcji szkoły obecni byli również rodzice i dziadkowie. Uroczystość zaszczycił swoją obecnością również Wójt Gminy Dębowa Łąka Stanisław Szarowski. Uroczystość rozpoczęła pełniąca obowiązki dyrektora szkoły Pani Agnieszka Zielińska, która powitała wszystkich serdecznie. Szczególne słowa skierowała do dzieci klas najmłodszych czyli oddziałów „0” i klasy I. Życzyła wszystkim uczniom wielu sukcesów oraz satysfakcji ze zdobywania nowej wiedzy i umiejętności. Po tym wystąpieniu słowa do uczniów, nauczycieli i rodziców skierował Wójt Stanisław Szarowski. Życzył wszystkim uczniom radości, nauczycielom spokoju i satysfakcji z pracy, a rodzicom zadowolenia z sukcesów dzieci. Następnie uczniowie przygotowani przez Panią Annę Lubińską i Pana Jana Bliźniaka zaprezentowali przedstawienie, po którym uczniowie wraz z wychowawcami rozeszli się do swoich klas.

[274]

Dzień Przedszkolaka

30-09-2018 00:53, Autor: Katarzyna Żelazna

Po raz kolejny, 20 września w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Przedszkolaka. Dzień ten to okazja do świętowania dzieci uczęszczających do klasy „0”. Każde wchodzące do klasy dziecko z radością i uśmiechem witała wychowawczyni częstując pysznymi cukierkami. W pięknie udekorowanej sali dzieci brały udział w licznych zabawach, konkursach i tanecznych „wygibasach”. Po uroczystym śniadaniu były życzenia od rodziców i wychowawczyni. Klasowa Rada Rodziców przygotowała liczne, słodkie niespodzianki. Dużą atrakcją był przepyszny tort ze świeczkami oraz balony, które dzieci chętnie wykorzystały do wspólnych zabaw tanecznych. Miłą niespodziankę sprawiła dzieciom pani dyrektor szkoły Agnieszka Zielińska, która z okazji Święta Przedszkolaka odwiedziła klasę i wraz z życzeniami wręczyła maluchom prezenty.

[277]

Wybory do Samorządu Uczniowskiego

04-10-2018 20:29, Autor: Agata Masheimer

Dnia 20.09.2018r. w Szkole Podstawowej w Dębowej Łące odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego. Były one poprzedzone kampanią wyborczą. Uczniowie wraz z nauczycieli udali się do lokalu wyborczego na głosowanie. Po przeliczeniu wszystkich oddanych głosów wyłoniono następujące osoby do Zarządu Samorządu Uczniowskiego.
Przewodniczący: Jakub Kryniecki
Zastępca: Magdalena Przyziółkowska
Sekretarz: Anna Bliźniak
Nad prawidłowym przebiegiem i organizacją wyborów czuwała Komisja Wyborcza w skład, której wchodziły następujące osoby:
Zofia Kułakowska kl.IV, Marta Zachora kl.V, Vanessa Dąbrowska kl. VI, Patrycja Steinborn kl.VII, Maja Skica kl.VIII, Klaudia Jankowska kl.IIIa, Ewelina Dąbrowska kl.IIIB. Opiekunem SU została Pania Agata Masheimer.
Wszystkim kandydatom dziękujemy za udział w wyborach. Głosującym za wysoką frekwencję a zwycięzcom serdecznie gratulujemy i życzymy owocnej współpracy.

[279]

Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

09-10-2018 19:29, Autor: Małgorzata Michalska

28 września obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Jest to międzynarodowa akcja, która ma na celu zachęcenie wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia po długich wakacjach, a także uświadomienie, iż znajomość tabliczki mnożenia jest niezbędna w życiu codziennym.
W tym dniu Komisja Egzaminacyjna w skład której wchodzili uczniowie naszej szkoły pod opieką pani Małgorzaty Michalskiej przeegzaminowała chętnych nauczycieli, rodziców, a także urzędników Gminy Dębowa Łąka z panem Wójtem na czele.
Wśród uczniów naszej szkoły odbyły się klasowe konkursy o tytuł Mistrza tabliczki mnożenia. Wychodząc na przeciw potrzebom uczniów p.o. dyrektora szkoły Agnieszka Zielińska zakupiła kolorowe plakaty z tabliczką mnożenia, które zdobią schody naszej szkoły i jednoczenie utrwalają matematyczne działania. Gratulujemy Mistrzom, dziękujemy Egzaminatorom i wszystkim uczestnikom.

[280]

Dzień Nauczyciela

19-10-2018 22:10, Autor: Monika Piątek-Pokucińska

14 października. Tego dnia obchodzimy w Polsce Dzień Edukacji Narodowej, w szkole popularnie zwany Dniem Nauczyciela. Dzień to miły i potrzebny. Uczący szacunku do człowieka, jakim jest nauczyciel, jego pracy i zaangażowania, szacunku do wychowawcy, przewodnika przez wiedzę, jakim jest, bądź powinien być nauczyciel.
Eleganckie stroje uczniów i nauczycieli, kwiaty, życzenia i nagrody powodują, że święto to upływa w radosnej i ciepłej atmosferze. Podobnie było w piątek 12.10.2018 r. w Szkole Podstawowej w Dębowej Łące. Uroczystość, której towarzyszyło hasło „Bo nauczyciel jest kapitanem co na okręcie dookoła świata płynie wraz z nami przez szkolne lata” rozpoczęła się o godzinie 9:00. Po odśpiewaniu hymnu państwowego, głos zabrała Pani Dyrektor Agnieszka Zielińska witając przybyłych gości, nauczycieli czynnych oraz tych, którzy przebywają na zasłużonej emeryturze a zaszczycili nas swoją obecnością, pracowników obsługi, rodziców oraz dzieci. Podziękowała za dotychczasową pracę, trud i zaangażowanie oraz życzyła samych owocnych i słonecznych dni w dalszej pracy. W tym dniu gościliśmy w szkole Wójta Gminy Dębowa Łąka Pana Stanisława Szarowskiego, który zabrał głos po Pani Dyrektor. Podziękował nauczycielom za współpracę, życzliwość i przekazywaną wiedzę, życzył owocnej pracy, dalszych sukcesów oraz spokoju. Po przemowach Pan Szarowski wręczył nagrody Wójta Paniom Monice Piątek-Pokucińskiej i Pani Katarzynie Belcarskiej a Pani Dyrektor wręczyła nagrody dyrektora. Nagrodzone osoby to Pani Katarzyna Żelazna, Pan Leszek Gielniak, Pan Krzysztof Zasada, ksiądz Szymon Chachulski oraz osoby z obsługi Pani Karolina Kurasiewicz, Pani Teresa Szmytkowska, Pani Ewa Stanicka i pan Tadeusz Belcarski.
W części artystycznej uczniowie z klasy II pod kierunkiem pani Moniki Piątek-Pokucińskiej wierszem i piosenką wyrazili swoje podziękowanie i słowa uznania dla trudnej pracy pedagogów. Na zakończenie rozdali nauczycielom i pracownikom szkoły drobne upominki.
Uroczystość zakończyła się słodkim poczęstunkiem, na który pani Dyrektor zaprosiła szanownych gości i pracowników szkoły.

[281]

Resuscytacja

01-11-2018 22:06, Autor: Admin

Z okazji „ Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca” Szkoła Podstawowa w Dębowej Łące 16 października włączyła się w ogólnopolską akcję bicia rekordu w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej przez jak największą liczbę osób. W akcji wzięła udział Ochotnicza Straż Pożarna z Dębowej Łąki i cała społeczność szkolna.

[282]

Pasowanie na ucznia.

16-11-2018 22:49, Autor: Agata Masheimer

W dniu 25.10.2018r w Szkole Podstawowej w Dębowej Łące odbyło się uroczyste pasowanie na ucznia. To podniosła chwila, która pomaga dziecku zrozumieć, że chodzenie do szkoły jest nie tylko obowiązkiem, ale i przywilejem z którego każdy może być dumny.
Ten wyjątkowy dzień zgromadził wielu gości. W uroczystości wziął udział Wójt Gminy Dębowa Łąka Stanisław Szarowski, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Dębowej Łące Agnieszka Zielińska wraz z gronem pedagogicznym, przedstawiciele Rady Rodziców oraz licznie zgromadzona społeczność szkolna. Na wstępie uroczystości pierwszoklasiści zaprezentowali krótki program artystyczny, w którym zgodnie z tradycją musieli wykazać się swoją wiedzą i umiejętnościami wykonując piosenki i recytując wierszyki. Po części artystycznej pierwszoklasiści odważnie złożyli ślubowanie, w którym przyrzekli być dobrymi Polakami oraz dbać o dobre imię swojej klasy i szkoły. Pani Dyrektor poprzez symboliczne dotknięcie każdego dziecka dużym ołówkiem dokonała uroczystego pasowania na ucznia wręczając pierwszoklasistom pamiątkowe dyplomy i upominki. Tuż po uroczystości prezentom nie było końca, pierwszoklasiści otrzymali upominki od Pana Wójta, Rodziców, Rady Rodziców, swojej wychowawczyni Pani Agaty Masheimer, a także od kolegów i koleżanek z sąsiednich klas. Na zakończenie uroczystości Wójt złożył wszystkim uczniom, nauczycielom i rodzicom serdeczne gratulacje oraz życzył wielu sukcesów i zapału do pracy. Następnie wszyscy udali się na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców pierwszoklasistów.

[285]

Lekcja biblioteczna

16-11-2018 23:23, Autor: Anna Lubińska

Dnia 26 i 29 października uczniowie kl. 3a oraz kl.3b gimnazjum uczestniczyli w lekcji bibliotecznej zorganizowanej przez Bibliotekę Gminną w Dębowej Łące. Zajęcia przeprowadziła pani bibliotekarka – Justyna Kułakowska, a ich tematem był Internet jako źródło informacji. Młodzież z wielką uwagą obejrzała prezentację, poznała zalety i wady Internetu. Później uczniowie aktywnie uczestniczyli w dyskusji na temat celu wykorzystywania Internetu. Następnie gimnazjaliści zapoznali się ze zbiorami bibliotecznymi. Na zakończenie pani Kułakowska zaprosiła naszych uczniów do częstszego odwiedzania biblioteki i korzystania z jej zbiorów, gdyż czytanie książek wzbogaca słownictwo, poszerza wyobraźnię oraz wzbogaca świat myśli i uczuć młodego czytelnika.

[286]

KONKURS RECYTACJI POEZJI PATRIOTYCZNEJ

11-11-2018 19:48, Autor: Admin

W sobotę 27 października w naszej szkole odbył się VI Międzyszkolny Konkurs Recytacji Poezji Patriotycznej, którego organizatorem był zespół humanistów oraz biblioteka szkolna. Konkurs był adresowany do uczniów klas 4-8 szkół podstawowych. Wzięli w nim udział uczniowie ze Szkoły Podstawowej z Łobdowa, Wielkich Radowiskach, Szkoły Podstawowej nr 3 im. Edmunda Wojnowskiego w Wąbrzeźnie oraz z Dębowej Łąki. Celem konkursu było m. in. rozwijanie zdolności artystycznych dzieci, uwrażliwienie na przesłanie patriotyczne utworów, które utwierdzają w poczuciu tożsamości narodowej. Każdy uczestnik prezentował jeden dowolnie wybrany wiersz. Wszystkich gości, uczestników konkursu, opiekunów i rodziców powitała pani dyrektor Agnieszka Zielińska. Swoją obecnością zaszczycili nas Wójt Gminy Dębowa Łąka -pan Stanisław Szarowski, Przewodniczący Rady Gminy-pan Jan Maciejewski oraz Przewodnicząca Rady Rodziców -pani Justyna Kułakowska.
I miejsce zdobyła Marta Lisowska ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Edmunda Wojnowskiego w Wąbrzeźnie
II miejsce- Jakub Skica, Seweryn Andrzejewski ze Szkoły Podstawowej w Dębowej Łące
III miejsce - Marta Jagodzińska ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Edmunda Wojnowskiego w Wąbrzeźnie
Przyznano wyróżnienia- Franciszek Paradowski ze Szkoły Podstawowej w Dębowej Łące oraz Kacper Dembowski ze Szkoły Podstawowej w Wielkich Radowiskach.
Zwycięzcom konkursu Jury wręczyło dyplomy oraz nagrody. Uczestnikom konkursu serdecznie dziękujemy, a zwycięzcom gratulujemy!

[284]

Święto Niepodległości

30-11-2018 21:48, Autor: Maria Ziółkowska

Szkoła Podstawowa w Dębowej Łące świętowała 100 Rocznicę Odzyskania Niepodległości 9 listopada 2018 roku w Szkole Podstawowej w Dębowej Łące odbyła się uroczysta akademia z okazji 100 Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Akademia przygotowana przez uczniów SP przede wszystkim miała przypomnieć tamte ciężkie czasy, ale także wzbudzić refleksję. Część artystyczna wprowadziła zgromadzonych w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 2018 roku. W skrócie zobrazowano sytuację polityczną kraju jaka miała miejsce przed odzyskaniem niepodległości, jednak największy nacisk położono na ukazanie ducha narodu polskiego, który w czasie 123 lat niewoli, stale wychodził z inicjatywą walki za Ojczyzną. Przypomniano daty najważniejszych powstań narodowych. Uczniowie recytowali wiersze i śpiewali pieśni patriotyczne. To święto sprawia, że w zabieganym życiu stajemy na chwilkę i wspominamy naszych dziadków i pradziadków walczących o wolność. Dzień te dla wielu z nas jest lekcją patriotyzmu i historii. O godz. 11.11 cała szkoła włączyła się w akcję wspólnego śpiewania Hymnu Narodowego. Po uroczystej akademii Pani Dyrektor Agnieszka Zielińska podziękowała wszystkim, którzy przyczynili się do ubogacenia tej wspaniałej uroczystości. 11 listopada uczniowie przedstawili program artystyczny w kościele, a po mszy świętej wraz z nauczycielami, p. Wójtem Gminy Dębowa Łąka Stanisławem Szarowskim oraz całą społecznością lokalną złożyli kwiaty pod Pomnikiem Pamięci poległych Żołnierzy. Po zakończeniu uroczystości Pan Wójt zaprosił wszystkich na „Rogale barcińskie” i gorącą herbatę.

[288]

Wieczornica

30-11-2018 23:36, Autor: Katarzyna Żelazna

16 listopada w GOK w Dębowej Łące odbyła się Wieczornica Patriotyczna z okazji 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę pn. „Z pieśnią przez dzieje Polski”. Bardzo licznie zebrani goście, którzy przybyli całymi rodzinami mieli możliwość poznania historii Polski przez pryzmat piosenek i pieśni patriotycznych. W odpowiedni klimat, zapraszając do wspólnego śpiewu wprowadzały wszystkich prowadzące uroczystość p. Maria Ziółkowska i p. Justyna Kułakowska. Każda pieśń poprzedzona była krótką informacją związaną z jej powstaniem. Koncert rozpoczął się od wysłuchania najstarszej z polskich pieśni - „Bogurodzica” a następnie odśpiewano między innymi: „Witaj majowa jutrzenko”, „Boże, coś Polskę”, „Warszawiankę”, „Rotę”. Wszyscy uczestnicy spotkania odśpiewali także „Mazurek Dąbrowskiego”. Nie zabrakło także pieśni wojskowych i partyzanckich „Pierwsza brygada”, Wojenko , wojenko”, „Dziś do ciebie przyjść nie mogę”, „Rozszumiały się wierzby płaczące”, „Czerwone maki na Monte Cassino” i wiele innych. Wśród współczesnych utworów usłyszeliśmy „Dziewczyna z granatem w ręku”, „Biały krzyż”, „Sen o Warszawie”, „Jest takie miejsce, taki kraj” w wykonaniu chórku szkolnego przygotowanego pod kierunkiem p. Kariny Słapińskiej. W przerwach pomiędzy śpiewem wysłuchano recytacji poezji patriotycznej w wykonaniu uczniów naszej szkoły; Seweryna Andrzejewskiego - „Ziemio rodzinna”, Jakuba Skica - „Bagnet na broń”, Franciszka Paradowskiego - „Do moich synów”. Najmilszą niespodziankę sprawili wszystkim zebranym uczniowie z klasy III i zerówki, którzy wykonali przepiękne pieśni: „Płynie Wisła, płynie”, „Przybyli ułani” oraz wiersz „Katechizm polskiego dziecka”. Koncert zakończył się wspólnym zaśpiewaniem piosenki „Zwycięży orzeł biały” podczas, której czworo uczniów wręczało wszystkim uczestnikom koncertu biało czerwone chorągiewki. Dla wszystkich uczestników spotkania była to wielka lekcja historii i patriotyzmu.
W czasie koncertu można było skorzystać z zasobów „kawiarenki”, która zapewniła napoje i słodki poczęstunek.
Wieczornica zorganizowana została przy współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w Dębowej Łące i Stowarzyszeniem Kreatywni Dębowa Łąka. Inicjatorkami tej patriotycznej uroczystości były nauczycielki naszej szkoły: p. Monika Piątek – Pokucińska, p. Maria Ziółkowska i p. Katarzyna Żelazna.

[289]

Rok dla Niepodległości

01-12-2018 00:08, Autor: Maria Ziółkowska

Rok szkolny 2017/2018 został ogłoszony „Rokiem dla Niepodległości” w związku z tym w Szkole Podstawowej w Dębowej Łące podjęto wiele inicjatyw dla uczczenia 100-lecia Niepodległości. 3 września w dzień rozpoczęcia roku szkolnego uczniowie dowiedzieli się, że 79 lat temu wybuchła II wojna światowa. Naród polski walczył nie tylko w okupowanym kraju, ale na wszystkich frontach świata, w których Polacy walczyli o wolność własną i cudzą.
Pani Dyrektor Szkoły Podstawowej w Dębowej Łące wraz z nauczycielami na radzie pedagogicznej ustaliła harmonogram działania związany z obchodami niepodległości. Szkoła w miesiącu wrześniu została przyozdobiona kolorami: białym i czerwonym. Uaktualniono gazetki ścienne na korytarzach pod hasłem „Droga Do Niepodległości”. W klasach lekcyjnych przeważały elementy patriotyczne. Uczniowie wraz z wychowawcami uczestniczyli w „Apelu Poległych” oraz mszy świętej ku czci poległych Polaków w czasie II wojny światowej – mieszkańców Kurkocina i okolicznych miejscowości.
Z inicjatywy Pani Dyrektor Szkoły uczniowie zostali zaproszeni na koncert pt. „Z biegiem Wisły”, gdzie cała społeczność szkolna mogła usłyszeć i zaśpiewać bliskie sercu każdego Polaka pieśni i piosenki tradycyjne, współczesne, ludowe i klasyczne z regionów krain leżących w Dorzeczu Wisły.
Biblioteka Szkolna zorganizowała akcję „Głośnego czytania”, podczas której uczniowie czytali utwory o tematyce patriotycznej. Uczniowie na lekcjach języka polskiego, historii, godzin wychowawczych omawiali tematy dotyczące patriotyzmu. Układali Kodeks Postaw Patriotycznych.
27 października 2018 roku odbył się Międzyszkolny Konkurs Poezji Patriotycznej. Recytujący złożyli hołd walczącym o wolną Polskę.
9 listopada 2018 roku odbyła się uroczysta akademia z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości pt. „Ojczyznę wolną pobłogosław Panie” na której to uczniowie o godzinie 11:11 zaśpiewali cztery zwrotki hymnu państwowego. W niedzielę 11 listopada apel mogła oglądać społeczność lokalna w kościele Filialnym w Dębowej Łące. Po mszy świętej zostały złożone kwiaty pod „Pomnikiem pamięci narodowej”.
16 listopada 2018 roku w Gminnym Ośrodku Kultury organizatorzy: Szkoła Podstawowa, Stowarzyszenie Kreatywni oraz gminna Biblioteka Publiczna w Dębowej Łące zaprosili mieszkańców Gminy na wieczornicę pt. „Z pieśnią przez dzieje Polski”. Informacje historyczne oraz wspólny śpiew uświetnił wieczór. Dziękujemy mieszkańcom Gminy Dębowa Łąka za tak liczne przybycie. Jesteśmy pewni, że te wszystkie działania przybliżyły historię Polski nie tylko uczniom, ale również mieszkańcom gminy.

[290]

Dzień Życzliwości i Pozdrowień

01-12-2018 00:35, Autor: Agata Masheimer

21 listopada nasza szkoła po raz kolejny obchodziła Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Był to dzień wyjątkowy, pełen uśmiechów, dobrych uczynków, miłych słów, gestów, pozytywnych emocji. Było radośnie, życzliwie i słodko. Ten dzień był okazją do rozmów na temat tego, jak być życzliwym, jak okazywać życzliwość w różnych sytuacjach, miejscach m.in. w szkole, w domu, w sklepie, na ulicy, czy w autobusie. Na Dzień Dobry uczniowie, rozdawali uczniom, nauczycielom oraz rodzicom „uśmiechnięte buźki”, przekazywali życzliwe pozdrowienia i zachęcali w tym dniu do uśmiechu, miłego słowa i ciepłego spojrzenia. W naszej szkole dominował kolor żółty, a w każdej klasie pojawił się plakat z życzliwymi sentencjami. Pojawiły się żółte balony, tablica z napisem „Zatrzymaj się kolego i napisz coś miłego’’, na której każdy mógł przekazać życzliwe, ciepłe słowa do wybranych osób. Na korytarzu wyrosło drzewko życzliwości i pozdrowień. Dla odróżnienia i podkreślenia ważności tego dnia wszyscy uczniowie i nauczyciele byli ubrani na żółto bądź też mieli żółte akcenty ubioru. W klasach IV-VIII i Gimnazjum, zorganizowany został również konkurs plastyczny -wykonanie plakatu propagującego życzliwość na co dzień. Autorzy najlepszej pracy otrzymali słodką nagrodę. By jeszcze bardziej uatrakcyjnić ten dzień, w szkole funkcjonowała „Słodka Kawiarenka” z której dochód SU postanowił przekazać na akcję charytatywną „Szlachetna Paczka” Oczywiście wszystkie najważniejsze i najradośniejsze momenty tego dnia zostały uwiecznione na zdjęciach. Dzień Życzliwości i Pozdrowień to wspaniały moment do przypomnienia, ile w naszych codziennych relacjach znaczą proste słowa: proszę, dziękuję, przepraszam, dzień dobry, miłego dnia, a także jak cudowną i ciepłą atmosferę wprowadza serdeczny uśmiech na twarzy. Ten dzień utwierdził nas w przekonaniu, że warto być życzliwym na co dzień. Zacznijmy od jednego dnia, a potem przedłużmy to na kilkadziesiąt następnych. Niech to będą tygodnie i miesiące życzliwości. Bądźmy życzliwi codziennie, a nie tylko od święta. Pamiętajmy, że bycie życzliwym i uprzejmym nic nie kosztuje, a sprawia wiele radości i uśmiechu nie tylko nam, ale i osobom przebywającym w naszym towarzystwie. Okazana serdeczność i wzajemne ciepło są dobre na wszystko, a pozytywna energia, którą przekazujemy w świat do ludzi, wraca do nas z nawiązką!

[291]

Dzień Pluszowego Misia

07-12-2018 21:48, Autor: Katarzyna Żelazna

Najmłodsi uczniowie Szkoły Podstawowej w Dębowej Łące pamiętali o Święcie Pluszowego Misia.
Pluszowy miś to najukochańsza maskotka każdego dziecka. Nie ma malucha, który by nie miał tej przytulanki. W piątek 23 listopada w naszej szkole zorganizowano Święto Pluszowego Misia. Uczniowie klas 0 -III wraz ze swoimi „milusińskimi” brali udział w tej wspaniałej uroczystości. Najpierw dzieci poznały historie powstania pluszowego misia – okazało się, że ma on już 116 lat. Później wspólnie uczyły się wiersza „Miś”, który następnie na uszko szeptały swojemu misiowi. Dzieci rozwiązywały także zagadki o misiach i niedźwiedziach, brały udział w konkursach np. zjadania miodu. Wraz z misiami maluchy bawiły się chustą animacyjną i odśpiewały tradycyjne „Sto lat” dla swoich pluszaków. Nie mogło zabraknąć wysłuchania przynajmniej jednej z przygód Kubusia Puchatka – ulubieńca najmłodszych, a także zabaw tanecznych przy piosence „Pluszowy miś”. Wybrano też największe i najmniejsze misie tej uroczystości. Na zakończenie wszyscy uczestnicy zostali poczęstowani słodkimi pierniczkami, a w nagrodę za wspaniałą zabawę, każdy otrzymał obrazek misia do pokolorowania. Organizatorem tej wesołej uroczystości była biblioteka szkolna.

[292]

Konkurs literacki

07-12-2018 22:16, Autor: A.Lubińska, M.Ziółkowska

W dniu 29 listopada uczniowie naszej szkoły, Mateusz Czerski z klasy V Szkoły Podstawowej i Milena Kielar z klasy III b Gimnazjum, zostali zaproszeni do Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Wąbrzeźnie na uroczyste podsumowanie Powiatowego Konkursu Literackiego dla Osób Niepełnosprawnych - Wyprawy Literackie. Celem konkursu było m.in. uczczenie 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Zadaniem uczestników było napisanie krótkiego opowiadania, wspomnienia, opisu osoby bądź wydarzenia lub ułożenie wiersza na temat radości z odzyskania niepodległości Ojczyzny. Jury doceniło zaangażowanie naszych uczniów i przyznało Mateuszowi Nagrodę Biblioteki. Mateusz ułożył wiersz pod kierunkiem pani Anny Lubińskiej oraz wykonał do niego plakat. Z kolei Milena otrzymała wyróżnienie za wiersz, który napisała pod kierunkiem pani Marii Ziółkowskiej, a zilustrowała go plakatem na temat 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Nasi uczestnicy w nagrodę otrzymali wspaniałe prezenty oraz pamiątkowe dyplomy. Czas spędzony w bibliotece upłynął w miłej i sympatycznej atmosferze. Mieliśmy możliwość wysłuchania również przepięknych recytacji wierszy o tematyce patriotycznej oraz pieśni żołnierskich. Nasi uczniowie wrócili wzruszeni, a także pełni wspaniałych przeżyć. Gratulujemy zdobytych nagród i życzymy dalszych sukcesów.

[293]

Mikołajki

18-12-2018 22:54, Autor: Agata Masheimer

  Chociaż za oknami brak śniegu, to nastrój świąteczny zagościł już w naszej szkole. Dnia 06.12.2018r odbyły się Mikołajki. W tym wyjątkowym dniu, uczniowie, w swoim stroju mieli coś czerwonego, czyli mikołajowego. Tego dnia panował u nas szczególny klimat, przede wszystkim za sprawą szanownego Gościa. Dzieci rozpoznały Go od razu - to Mikołaj. Był to dobry znak, świadczący o tym, że dzieci były grzeczne i zasłużyły na prezenty. Mikołaj dotarł do szkoły z koszykiem pełnym słodkości, co nasi uczniowie przyjęli bardzo entuzjastycznie. Dla każdego dziecka znalazła się słodka niespodzianka i dla młodszego i dla starszego, i dla grzecznego i mniej grzecznego. Było dużo radości i uśmiechów. Aby nastrój był jeszcze bardziej magiczny podczas przerw lekcyjnych na głównym holu przygrywała świąteczna muzyka, a uczniowie klas starszych sumiennie pracowali przystrajając świątecznie swoje klasy. Przejęte i uradowane buźki, zwłaszcza najmłodszych dzieci, potwierdziły, że wierzą w Mikołaja i niecierpliwie Go oczekują. Spotkanie z Mikołajem minęło bardzo szybko i sprawiło dzieciom wiele radości i wrażeń.

Szkoda, że Mikołajki są tylko raz w roku!

[299]

Turniej Piłki Siatkowej

16-12-2018 02:00, Autor: Krzysztof Zasada

Dnia 27.11.2018 r. w naszej szkole odbył się Turniej Piłki Siatkowej o Puchar Dyrektora. W rozgrywkach uczestniczyli uczniowie z powiatu wąbrzeskiego, świeckiego i grudziądzkiego. Rozgrywki przeprowadzono w systemie „każdy z każdym” do dwóch wygranych setów.
Dziewczęta klasyfikacja końcowa:
I miejsce Michale
II miejsce Dębowa Łąka
III miejsce Gruta
IV miejsce Zieleń
Opiekun zespołu mgr Paweł Sulikowski
Chłopcy klasyfikacja końcowa:
I miejsce Dębowa Łąka
II miejsce Gruta
III miejsce Michale
IV miejsce Zieleń
Opiekun zespołu mgr Krzysztof Zasada

[298]

S.O.S dla zwierząt

11-01-2019 21:30, Autor: Maria Ziółkowska

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Dębowej Łące uzbierali karmę i przekazali do „Wąbrzeskiego S.O.S. dla Zwierząt”.
W październiku uczniowie Szkoły Podstawowej w Dębowej Łące zorganizowali akcję pomocy bezdomnym zwierzętom. Zbierali głównie suchą karmę i puszki, które przekazali 14.12.2018 r. na ręce „Wąbrzeskiego S.O.S. dla Zwierząt”. Koordynatorem akcji „Pełny brzuszek czworonoga” była Maria Ziółkowska-nauczyciel SP w Dębowej Łące.

[302]

Jasełka 2018

11-01-2019 22:02, Autor: Ks. Szymon Chachulski

   Tradycyjnie co roku przed Świętami Bożego Narodzenia w naszej szkole odbyło się przedstawienie jasełkowe. W piątek, 21 grudnia, jak co roku w starej auli naszej szkoły w podniosłym i radosnym nastroju zgromadzili się wszyscy uczniowie wraz z nauczycielami i pracownikami administracji naszej szkoły. Kolejny raz każdy z nas mógł pochylić się nad tajemnicą Betlejem, w którym narodził się oczekiwany Mesjasz i Zbawiciel człowieka - Jezus Chrystus.
   Tegoroczne jasełka pt. „On jest Królem” były wspólnym wysiłkiem uczniów i nauczycieli naszej szkoły oraz nauczycieli i wychowanków Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Dębowej Łące. W przygotowaniu i organizacji tegorocznych jasełek uczestniczyli z naszej szkoły: uczniowie kl. 3 SP oraz 5 SP /w roli królów/, ks. Szymon Chachulski – czuwający nad całością przedstawienia, p. Karina Słapińska – odpowiedzialna za przygotowanie szkolnej scholi do wykonania kolęd i pastorałek oraz uczniów grających na cymbałkach kolędę, a także odpowiedzialna za przygotowanie dekoracji, a ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego wychowankowie ze swoimi nauczycielami i opiekunami: p. Elżbietą Kiwitt oraz p. Jolantą Dulka.
   Wcześniej, bo w środę 19 grudnia, przedstawienie jasełkowe odbyło się we wspomnianym Ośrodku w Dębowej Łące i było przyjęte z równie wielkim poruszeniem i podziwem, jak to było również i w naszej szkole.
   Jak zwykle jasełka rozpoczęły się wniesieniem przez harcerzy światełka z Betlejem, co było symbolicznym znakiem, że cud Bożego Narodzenia dokonuje się wszędzie tam, gdzie człowiek otwiera się na światło Chrystusowej prawdy i miłości.
   W przygotowaniu jasełek, zwłaszcza przez organizację strojów i wystroju sali, wspomogli także rodzice dzieci biorących udział w tym przedstawieniu, za co organizatorzy wyrażają wielką wdzięczność.

[303]

Tenis stołowy

11-01-2019 22:53, Autor: Karol Andrzejewski

W Szkole Podstawowej w Książkach, odbyły sie mistrzostwa Powiatu Wąbrzeskiego w Tenisie Stołowym.
Naszą szkołę reprezentowali Seweryn Andrzejewski i Kacper Czarnecki. Chłopcy wygrali wszystkie swoje mecze i reprezentować będą powiat Wąbrzeski w ćwierćfinale wojewódzkim. W starszej kategorii szkół gimnazjalnych Oskar Czarnecki i Hubert Metenia nie dali szans rywalom z Ryńska i gospodarzom z Książek. Zdobyli pierwsze miejsce i powalczą w mistrzostwach wojewódzkich.

[300]

Wigilia dla samotnych

11-01-2019 23:13, Autor: Karina Słapińska

   Świąteczny czas sprzyja spotkaniom, podczas których dzielimy się opłatkiem składając sobie życzenia, spożywając postne potrawy i śpiewając kolędy i pastorałki. Jednak czasem bywają sytuacje kiedy z różnych przyczyn nie możemy dzielić tych zwyczajów z najbliższymi. Uczniowie naszej szkoły 14.12.2018 w Gminnym Ośrodku Kultury w Dębowej Łące uczestniczyli w spotkaniu opłatkowym osób starszych i samotnych. Pierwsza część spotkania miała charakter artystyczny. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej i dzieci z Oddziału Przedszkolnego zaprezentowały w różnych wykonaniach kolędy i pastorałki. Przedszkolaki przygotowane przez Panią Katarzynę Żelazną wyrecytowały wierszyk o św. Mikołaju i zaśpiewały na wesołą nutę pastorałkę „Hola, hola…”. Występ został nagrodzony gromkimi brawami. Następnie chór szkolny wykonał kilka kolęd z towarzyszeniem akompaniamentu gitary i ukulele. Dzieci z klasy 3 SP zaśpiewały z zaangażowaniem nastrojową pastorałkę pt. „Pastuszek bosy”. W świątecznym repertuarze znalazły się także wykonania instrumentalne. Uczniowie z klasy 5 i 6 SP zagrali na dzwonkach kolędy „Lulajże Jezuniu” i „Przybieżeli do Betlejem”. Nie zabrakło też góralskich akcentów. Duet w składzie Julia Malinowska kl. 3 gimnazjum i Pani Karina Słapińska wykonały z towarzyszeniem skrzypiec energiczną pastorałkę „Oj, Maluśki, Maluśki…”. Muzyczne występy były przygotowane i poprowadzone pod batutą Pani Kariny Słapińskiej. Wszystkich wykonawców z ogromną elegancją zapowiadał Seweryn Andrzejewski, uczeń klasy 6 SP, który został przygotowany przez Panią Marylę Ziółkowską. Po części słowno – muzycznej nastąpiła część o charakterze religijnym.

[301]

Wspólne kolędowanie

27-01-2019 19:07, Autor: Admin

W czwartkowe popołudnie Gminny Ośrodek Kultury w Dębowej Łące rozbrzmiewał wspólnym kolędowaniem. Wszystko za sprawą Szkoły Podstawowej i Parafii pw. Piotra i Pawła w Dębowej Łące, które wspólnie zorganizowały Przegląd Kolęd i Pastorałek. Ten niecodzienny wieczór rozpoczęli uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Dębowej Łące, którzy wspólnie z uczniami Szkoły Podstawowej w Dębowej Łące przedstawili Jasełka. Dzięki temu bardzo licznie zgromadzona publiczność mogła na nowo przeżyć historię narodzenia Jezusa. W koncercie usłyszeliśmy znane i te mniej znane kolędy i pastorałki w wykonaniach rodzinnych, indywidualnych, a także klasowych. Swój akcent w koncercie zaznaczyli także instrumentaliści, którzy wykonali znane kolędy na trąbce, akordeonie i keyboardzie. Każdemu wykonawcy towarzyszył śpiew publiczności. Najwięcej emocji wzbudził występ przedszkolaków z miejscowego przedszkola, którzy oprócz Jasełek wykonali także instrumentację znanej kolędy. Wspólne kolędowanie pozwoliło licznie zgromadzonym poczuć rodzinną atmosferę związaną z Bożym Narodzeniem, a także przypomniało o tradycji wspólnego kolędowania. Wszyscy wykonawcy; oprócz ogromnych braw publiczności - zostali obdarowani upominkami ufundowanymi przez: Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Dyrektora Szkoły Podstawowej w Dębowej Łące, Biuro Projektowe Consilio Rafał Pokuciński i księdza Szymona Chachulskiego, które zostały wręczone przez organizatorów i wójta gminy pana Stanisława Szarowskiego. Rada Rodziców działająca przy Szkole Podstawowej w Dębowej Łące zadbała o rodzinną atmosferę przygotowując słodki poczęstunek i napoje dla wszystkich uczestników i publiczności.

[305]

Walentynki w Szkole Podstawowej w Dębowej Łące.

26-02-2019 18:25, Autor: Agata Masheimer

Miesiąc luty w naszej szkole to kolor czerwieni, atmosfera miłości i przyjaźni. A wszystko to za sprawą Walentynek, przypadających 14 lutego. Z tej okazji Samorząd Uczniowski zorganizował pocztę walentynkową. Na korytarzu została ustawiona czerwona skrzynia, do której uczniowie wrzucali swoje kartki i serduszka, wyrażając w ten sposób swoje sympatie. Następnie walentynkowe amorki odpowiednio posegregowały pocztę i rozdały wszystkim adresatom podczas przerw międzylekcyjnych. Atrakcjom w tym dniu nie było końca. Klasa VI zorganizowała słodką kawiarenkę, w której mogliśmy osłodzić sobie ten pełen miłości dzień. Na głównym holu, aktywnie działała fotobudka, w której uczniowie mogli zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie ze śmiesznymi gadżetami. Aby umilić sobie czas uczniowie podczas przerw zorganizowali muzykę. Szkoła została pięknie udekorowana, wszędzie serduszka i czerwone balony. Dodatkowo każda klasa udekorowała drzwi swoich klas. Trzeba przyznać że wszyscy uczniowie sumiennie przygotowali się do Święta Zakochanych w tym roku, za co serdecznie wszystkim dziękujemy i życzymy dużo miłości!

[306]

Dzień Babci i Dzień Dziadka

18-03-2019 21:25, Autor: Katarzyna Żelazna

Babcie i Dziadkowie są bardzo ważnymi osobami w życiu każdego malucha i zajmują bardzo szczególne miejsce w ich serduszkach. Dlatego dzieci z zerówki wraz z wychowawczynią postanowiły uroczyście uczcić Dzień Babci i Dziadka. Z tej okazji zaproszono wszystkie babcie i dziadków do naszej klasy, aby wspólnie pokazać jak bardzo ich kochamy. Uroczystość rozpoczęła wychowawczyni - Katarzyna Żelazna serdecznie witając zebranych gości. Następnie wnuczęta zaprezentowały swoje umiejętności recytatorski, muzyczne i aktorskie podczas przedstawienia specjalnie dla nich przygotowanego programu artystycznego. Poprzez wiersze, piosenki, inscenizacje dzieci wyraziły swoja miłość, szacunek i wdzięczność do ukochanych babć i dziadków. Mali artyści z ogromnym przejęciem odtwarzali swoje role, a czcigodni goście ze wzruszeniem odbierali czułe słowa kierowane pod ich adresem. Na zakończenie dzieci odśpiewały tradycyjne „Sto lat” i wręczyły swoim babciom i dziadkom przygotowane niespodzianki. Nie obeszło się bez ogromnego wzruszenia wśród dzieci jak i szacownych gości. Do życzeń dołączył się, obecny na tej uroczystości pan Stanisław Szarowski – wójt Gminy Dębowa Łąka, który życzył naszym babciom i dziadkom dużo zdrowie, pogody ducha i realizacji swoich planów. A dyrektor szkoły pani Agnieszka Zielińska oprócz życzeń dla gości dołączyła podziękowanie dla „małych aktorów” wręczając dla każdego prezent – kamizelki odblaskowe. Rodzice zadbali o pyszny, słodki poczęstunek dla gości i dzieci. Pełne radości, uśmiechu twarze zaproszonych gości wskazywały nam, jak ważne jest to spotkanie i wspólnie spędzony czas.
To był naprawdę wyjątkowy dzień pełen radości i dumy. Mam nadzieję, że wspólnie spędzone w naszej klasie chwile na długo zostaną w pamięci babć i dziadków a także wnucząt.

[307]

Święto Konstytucji 3 Maja

14-06-2019 00:09, Autor: K.Słapińska, E.Trawińska

    W dniu 30.05.2019 w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia poświęcona 228 rocznicy Uchwalenie Konstytucji 3 Maja. Aby upamiętnić ważne fakty zapisane na kartach historii naszego kraju, społeczność szkolna obejrzała montaż słowno-muzyczny zaprezentowany przez kolegów i koleżanki z klas 3-8 SP oraz 3gimnazjum. Akademia rozpoczęła się wspólnym odśpiewaniem „Mazurka Dąbrowskiego”. Uczniowie biorący udział w przedstawieniu deklamowali wiersze, przypominali ważne fakty historyczne. Chórek szkolny zaśpiewał pieśni patriotyczne jak: „Mazurek 3 Maja”, „Ojczyzno ma”, „ Biała flaga”.     W dniu 03.05.2019 uczniowie ponownie zaprezentowali się z powyższym programem podczas gminnych obchodów Uchwalenia Konstytucji 3 Maja, które miały miejsce w Kościele Filialnym pod wezwaniem Matki Boskiej Bolesnej w Dębowej Łące. Program wzbogacono o treści Maryjne związku ze świętem Matki Bożej Królowej Polski. Uczestnicy gminnych obchodów świąt majowych zostali udekorowani biało-czerwonymi kotylionami i okazjonalnymi śpiewnikami. Po części artystycznej miała miejsce msza święta. Na zakończenie uroczystości delegacje złożyły kwiaty przy pomniku pamięci. Grupę dzieci i młodzieży ze SP w Dębowej Łące Przygotowali nauczyciele historii i muzyki. Dzięki takim uroczystościom kształtujemy u dzieci i młodzieży patriotyczną postawę i budujemy godną postawę wobec Ojczyzny u przyszłych dorosłych Polaków.

[308]

Sudoku

13-06-2019 20:43, Autor: Małgorzata Michalska

   31 maja 2019r. odbył się Szkolny Konkurs Sudoku. W konkursie wzięło udział 11 uczniów z klas VIII oraz gimnazjum. Zwyciężczynią została Julia Łęgowska z klasy IIIb. Kolejne miejsca zajęli Oskar Czarnecki , Jan Trepkowski oraz Jakub Stachulak. Sudoku wpływa dobroczynnie na umysł, ponieważ zmusza go do logicznego myślenia, pobudzając szare komórki. Cóż, fakty mówią same za siebie. Zachęćmy dzieci do sięgania po tę układankę umysłową. Pokażmy im, że istnieje alternatywa do spędzania czasu przed komputerem. Zwycięzcom gratulujemy!

[309]

Powiatowy Konkurs Matematyczny

13-06-2019 21:02, Autor: Małgorzata Michalska

    5 czerwca 2019r. w Wąbrzeskim Domu Kultury odbyło się podsumowanie ostatniego już Powiatowego Konkursu Matematycznego klas gimnazjalnych. Troje naszych uczniów zajęło III miejsce ( Oskar Czarnecki, Natalia Kędziorska, Julita Zabłocka), a Julia Talkowska zajęła miejsce IV. W konkursie brało udział sześćdziesięciu uczniów z całego powiatu. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów.

[310]

Wycieczka

17-06-2019 20:57, Autor: Małgorzata Michalska

4 czerwca 2019r. uczniowie klasy IV wraz z opiekunami wyruszyli na wycieczkę do gospodarstwa agroturystycznego w miejscowości Myśliwiec.
Dzieci z dużym zaciekawieniem oglądały obecne tam zwierzęta, lecz największą atrakcją była przejażdżka konno. Na miejscu nie brakowało również gier i zabaw zespołowych w bardzo ciekawych dyscyplinach m.in. przeciąganie liny, wyścigi „w nartach”, chodzenie na szczudłach, rzut podkową. Na zakończenie wycieczki było ognisko z pieczonymi kiełbaskami. Pełni pozytywnych wrażeń uczniowie wrócili do szkoły. Podczas wyjazdu była bardzo miła atmosfera, a uczniowie świetnie się bawili.

[313]
Dodatkowe informacje
Kalendarz


Dziś jest:
23.01.2020 r.

Jest to:
23
dzień roku.

Imieniny:
Fernandy, Jana, Rajmundy;


Licznik gości

Licznik gości
Jesteś gościem nr

22982

Dziękujemy za wizytę
i zapraszamy ponownie.